Satulaportaan askelman kiinnitys

tnp

Hei. Olen aikeissa rakentaa talooni puuportaat, rakenne ns. satulaporras.

Seuraava asia askarruttaa, mikä olisi paras tapa kiinnittää askelmat tähän sahalaitakuvioiseksi sahattuun aluslankkuun? Ei oikein voi ruuvia käyttää, ei sellaisia halua askelman pintaan. Ja alapuolelta on vaikea ruuvata. Paksuja liimatappeja olen suunnitellut. Mitenkähän tämä on yleensä hoidettu?

tnp

7

1763

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Käpy

      Poratapeilla kiinnitettiin satulaportaan askelmat siinä firmassa, jossa olin viime kesänä töissä.

    • Käpy

      Näin myös yhdet asiakkaan itse tekemät portaat ja ne viettivät lähes jokaiseen mahdolliseen suuntaan, joten harkitse vielä asiantuntevaa porrasliikettä. :)

      • tnp

        Kiitos neuvosta, siis liimapuutapit (eli poratapit). Oliko liima pelkästään tapeissa ja rei'issä vain myös muutenkin alalankun ja askelman kosketuspisteissä? Uskon saavani portaista mittatarkat. Olen harrastanut puutöitä, tehnyt kitaroita ja huonekaluja. Ja tällä hetkellä teen siis tuota taloa, väliseinäpystytys vaiheessa.

        Oikeastaan pintakäsittely on nyt se haastavin vaihe. Koivuaskelma pitäisi petsata tummemmaksi ja lakata, tai vaihtoehtoisesti käyttää sävytettyä lakkaa. Siveltimellä homma pitäisi hoitaa. Voiko näitä 2 komponentti lattialakkoja hioa niinkuin nitroselluloosa lakkaa? Selluloosa lakkaa en viitsi enää käyttää, ikävä se tinnerin haju ja lakkaan tulee vanhemmuuttaa hiushalkeamia.

        tnp


    • on kun käytät

      Helpoin systeemi lienee kun teet kaikki valmiiksi petsauksineen lakkauksineen jne. Ja viimeiseksi lätkit askelmät sialla tms. liimamassalla kiinni. Niin mä tekisin ja ei kitise portaat.

      • tnp

        Joo, näin olen suunnitellut, askelmat käsitellään irtonaisina ennen kiinnitystä. Pitää vain keksiä millä aineella. Lakka (mikä lakka?) tai joku vaha/öljy.


      • kun käytät
        tnp kirjoitti:

        Joo, näin olen suunnitellut, askelmat käsitellään irtonaisina ennen kiinnitystä. Pitää vain keksiä millä aineella. Lakka (mikä lakka?) tai joku vaha/öljy.

        Jos käytät vahaa/öljyä niin nuo liimamassat kannattaa unohtaa. Mekaaninen kiinnitys toimii muut epävarmoja.
        Petsaukseen voi käyttää vaikka vesipetsiä,lahosuojaa,kuultavaa puunsuojaa tms. mitä tahansa millä kokeilemalla saa nätin sävyn. Ite tekisin lakkauksen katalyytti lakalla ruiskuttamalla. Lakka on halpaa,kuivuu melkein samantien,ja kestää hyvin. Haju tosin haittaa jonkinaikaa ennenkuin lopullisesti haihtuu.
        Venelakkaakin on tarkoitukseen käytetty ja jos ruiskutukset ei iske niin hyvä ratkaisu.
        Lakkapetsiä eli valmiikisi sävytettyä lakkaa ei kannata käyttää jos ei ole kokemusta ennestään. Sävy muuttuu joka levityskerroksella ja lopputulos voi olla aika kaukana siitä mitä piti. Varsinkin tummilla sävyillä.


    • Remontti rieska

      Kiinnitä askelman alapuolelle molempiin päihin esim. 2x2 ruuveilla. Sellaiselle etäisyydelle että poskilankut tulevat näitä 2x2 vasten. Sitten kiinitä poskilankut 2x2 läpi ruuveilla.
      Tämä rakenne tuo myös nurjahdusjäykkyyttä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      151
      11426
    2. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      28
      8112
    3. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      56
      5904
    4. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      164
      4840
    5. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      16
      4687
    6. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      36
      4345
    7. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      84
      4213
    8. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      84
      3497
    9. Juuri muiston ne

      Rakastuneet katseesi. Huh
      Ikävä
      80
      3260
    10. Miten paljon

      Olet halunnut mun kanssa?
      Ikävä
      48
      1751
    Aihe