Terve gurut!
Sellainen ongelma on että miten saa excelin (2003) palauttamaan esim. luvun 20 tyyliin 0 min 20 sek ja kun menee yli 60 eli esim. 70 tyyliin 1 min 10 sek. Toivottavasti joku tajuaa mistä kenkä puristaa, kiitos jo etukäteen!
Pena
Sekunnit ja minuutit.. Excel ongelma!
8
4499
Vastaukset
- paavali50
Luku solussa A1
kaava
=PYÖRISTÄ.DES.ALAS(A1/60;0) &"min "&JAKOJ(A1;60) &"sek"- Onneton excelin käyttäjä
.. mitä tarkoitin, hei kiitti!
Pena - Onneton excelin käyttäjä
Jos solun arvo, mistä kaava laskee on esim. 64,555555 sekuntia niin miten kaavaa tulee muokata että se näkyy muodossa 1 min 4 sek. Eikä muodossa 1 min 4,55555 sek.
Pena - paavali50
Onneton excelin käyttäjä kirjoitti:
Jos solun arvo, mistä kaava laskee on esim. 64,555555 sekuntia niin miten kaavaa tulee muokata että se näkyy muodossa 1 min 4 sek. Eikä muodossa 1 min 4,55555 sek.
Pena=PYÖRISTÄ.DES.ALAS(A1/60;0) &"min "&PYÖRISTÄ.DES.ALAS(JAKOJ(A1;60);0)&"sek"
- aikaloppuu
miten yipäätään saan sohin merkittyä ajat vaikka seruraavasti
2:25
1:43
2:50
29:04
Niin että se laskee sitten tyhteen nämä ajat ja lpputulos olisi näistä luvuista
36:02 eli 36 minuuttia 2 sekuntia
Mitn ylipäätään exce tunnistaa ajan min:sek. kun valikossa on vaikkapa 13:30 se ymmärtää että puhuisin kellonajasta mutta haluan mitata ja tilastoida aijan kulkua min/sek tasolla- Taimmasiin
Pitää syöttää tunnitkin, eli ei 2:25 vaan 0:2:25.
Sitten haluaa näyttää luvun pelkkinä minuutteina ja sekunteina, niin laittaa solun formaatiksi [m]:ss. Jos taas haluaa pelkkiä sekunteja, niin sillon formaatti on [ss].
- Debianisti
Olen jo aikoja sitten siirtynyt Libreofficen käyttäjäksi mutta muistaakseni Excelin aika lasketaan kuten Calcissa päivinä eli yksi sekunti on 0,000277778 päivää. Solun ominaisuuksissa siten määritellään että kyseessä on aika ja valitaan haluttu näyttömuoto. Vaikkapa 0:01,0.
- Debianisti
Voi harmi. Menin täysillä jonkin tumputtajan kusetukseen ja vastasin ikivanhaan ketjuun. Toivottavasti mälli lensi komeasti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun443126Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko5081917Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei171900Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia
jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si781680- 181502
Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo431388- 261322
Millainen kaivattusi luonne on?
Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?901319Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.
Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.1141147UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa
Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa1101123