Jos pistää youtubessa olevia videoita omille sivuille linkitettynä. Ja video on julkaistu tekijänoikeuksia rikkoen tuleeko minun sivulle ongelmia. Enhän minä sitä tavallaan julkaise.
Youtube tekijän oikeus?
Venepakolainen
8451
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Jos pistät linkin jota klikkaamalla pääsee sinne youtube-sivulle, niin se on ihan sallittua.
Jos taas pistät sivuillesi koodin joka näyttää sen videon youtube -sivulta, niin se on väärin. Jo ihan muutenkin tuo tapa on väärin, mutta tuplasti jos materiaalikin vielä on laitonta.
Kunnon koodia ajattelin sitä minkä youtube tarjoaa. Mutta mistäs minä voin tietää mikä video rikkoo tekijänoikeuksia kun niitä sinne sivulle vaan heittelisin. Vai voisko siitä oikein tulla vaikeuksia kun sivujen tekijä on helppo jäljittää?
..ole oikeuksia videoon jonka laitat sivuillesi, niin rikot tekijänoikeuslakia. Paitsi tietenkin jos olet saanut luvan videon laittoon videon OIKEUKSIEN OMISTAJALTA.
Eli jos vaikka joku käyttäjä on laittanut videonsa youtubeen, niin hän on samalla antanut luvan sen näyttöön youtubessa. Silti hän ei ole pelkästään youtubeen laittamalla antanut lupaa näyttää sitä muilla sivuilla.
Jos joku taas on rikkonut lakia laittamalla youtubeen videon jota ei saisi sinne laittaa, sinä rikot sitä aivan samalla tavalla laittamalla sen videon sivuillesi.
Kummassakin tapauksessa siis sinä rikot tekijänoikeuksia.
Youtubessa jokaisen videon vieressä on koodi jolla sen voi laittaa omille sivuille jos se ei ole sallittua?
Ei se silti tarkoita että sinulla olisi oikeus omille sivuillesi laittaa muiden tekemää tavaraa.
Paitsi siis jos sinulla on tekijän lupa (esim. oikeudenomistaja ilmoittaa että teos on publicia).
Kokonaan toinen juttu on se, rangaistaanko sinua. Epäilen ettei, mutta kyllä sekin mahdollista on.
Ehläpä ei kannata linkitellä Youtube videoita. Kannataa mennä video vuokraamoon ja ostaa Coca Cola pullo ja karkki pussi. Sitten voit viettää hyvä tunnelmaisen elokuva illan.
jos opettelisit yhdyssanat, ennen kuin tulet tänne oksentamaan "ajatuksiasi".
Sen lisäksi että Cokis on juuri sen makuista kuin väristäkin (ripulisellaista siis..) se on kutakuinkin yhtä terveellistä.
Suosittelen kahvia. Myös punaviini on hyvää ja terveellistä.