Terolut ja raskaaksi tuleminen

Minä78

Lääkäri määräsi minulle Terolut- kuurin epäsäännöllisen ja pitkittyvän kuukautiskierron takia. Jos käy niin että tulen raskaaksi kuurin aikana, (onko se edes mahdollista) onko kuurista haittaa?

2

421

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • haittaa

      Terolut kuurista ei ole haittaa sikiölle. Ja on aivan hyvin mahdollista, että tule kuurin aikana raskaaksi. Ovulaatioon se ei millään tavalla vaikuta, mutta säännölliseen kiertoon kylläkin. Säännöllinen kiertohan on eduksi raskautumiselle. Tsemppiä yritykseen! :)

      • miä

        Terolut 10pv kuureja takana jo 5. Otan ekan pillerin 17pvn päästä edellisen kuurin viimeisestä pilleristä. Ei ole tullu menkkoja. Sain ne koska menkat tuli tyylii 2-3x vuodessa. Gyne oli lähes varma et tuun raskaaks heti. Mut en oo tullu eikä oo tosiaa menkatkaa alkaneet. Mul on munasarjas tosi vähä munarakkuloita ja se limakalvo on inan ohut. Ainakin vuoden vaihteessa ovuloin ku satuin just gynelle ultraan ja sit seuraavana päivänä alkoki menkat mut silti alotin terolutit tammikuus, 17vrk vikast vuotopäiväst laskettuna.
        Kysymys kuuluu; milloin kannattas yhtyä jotta tulisi raskaaksi jos se edes olis mahdollista ilman vuotoja. Ennen kuuria, kuurin aikana, jälkeen, puolivälissä edellisen ja seuraavan kuurin? Ihan vaikka jos saisi hittovie päivälleen esimerkkejä, koska alan olla näistä jo itsekin aivan sekaisin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten suomalaiset miehet

      On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää
      Ikävä
      244
      2439
    2. puukkotappelu-keskella-tieta

      https://www.paivanlehti.fi/puukkotappelu-keskella-tieta-kohta-toinen-miehista-makasi-elottomana-maassa/ Poliisi sai klo
      Rovaniemi
      29
      2088
    3. Missä Martina miehineen?

      Onko tämä v. 2009 Turhin julkkis unohdettu nyt vallan? Mistä nyt tulee rahaa, kun ketään ei kiinnosta? Tähänkö päättyi M
      Kotimaiset julkkisjuorut
      248
      1521
    4. Eräs läheinen sanoi

      Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.
      Ikävä
      56
      1505
    5. Muistatko vielä

      Missä nähtiin ensimmäisen kerran? Miehelle.
      Ikävä
      61
      1361
    6. Mitkä asiat tekevät

      kaivatustasi vetovoimaisen?
      Ikävä
      73
      1185
    7. Suurimman myrskyilyn jälkeen

      vakiintuu tyynenpi tunne. Entistä vakaampi, entistä varmempi. Aina vaikealla hetkellä auttaa, kun ajattelen sinua. Minul
      Ikävä
      43
      1065
    8. Pidätkö kaivattuasi

      Haluttavana? Miksi erityisesti?
      Ikävä
      68
      1059
    9. Skandaali on persujen vaaliromahdus, ei jonkun metsän kaataminen

      Huvittaa kuinka persut yrittävät saada heidän omasta skandaalistaan huomion aivan toisaalle. Persut ovat huonoja häviäm
      Maailman menoa
      314
      1035
    10. Miten pääsisin vielä tutustumaan sinuun?

      Tekisi mieli etsiä sinut facebookista ja laittaa viestiä, se vaan olisi vähän noloa mutta silti haluaisin kokeilla. Siel
      Ikävä
      36
      1001
    Aihe