Reppumatkailijan näkökulmasta minkä hintaisia ja minkälaisia ovat halvimmat majoitusvaihtoehdot? Ruuan hinta päivässä?
millä summalla voisi pärjätä kuukauden? ottaa huomioon ettei juopottele eikä tuhlaa enempiä.
julkiset kulkuneuvot eli bussit ja junat?
Hintataso?
2
2211
Vastaukset
- Chilessä
Olen tällä hetkellä työmatkalla Santiagossa. Hinnoista en juurikaan tiedä reppumatkaajan näkökulmasta. Bussit on oikeastaan ainoita joista tiedän. Meno/paluu välillä Santiago - Viña del Mar maksoi 5900 pesoa. Se on yhteensä alta 9 euroa ja matkaa oli n. 1,5 tuntia. Eli ei maksa juuri mitään vaikka oli paikkalippu ilmastoidussa bussissa... Tässä osoite yhden bussiyhtiön sivuille: http://www.turbus.com
Bussilla matkustaminen on edullista, mutta varaudu pitkiin välimatkoihin. Onhan tämän maan pituus ihan kohtuullinen (n. 5000 km).
Santiagossa bisneselämä on pääosin keskittynyt Las Condes alueelle ja se on kaupungin kalleinta aluetta. Ravintoloiden hintataso ei poikkea siellä juurikaan Suomen hinnoista. Keskustassa ihan perus lounas on n. puolet suomen lounashinnoista. "Supermarketissa" ruuan hinta on hieman edullisempaa mitä Suomessa. Jos ostokset olisi Suomessa 20€, niin täällä on n. 20 USD (Peso/USD muunnos on helppo tehdä, koska 1USD on n. 540Pesoa. Eli 3 nollaa pois ja kerro kahdella :).
Hotelleista sen verran, että Santiagosta saa jo ihan viihtyisän huoneistohotellin nettiyhteydellä n. 70USD/yö (tuskin kiinnostaa, mutta kertonee yleisestä hintatasosta). Viña del Marissa keskivertohotelli taitaa olla n. 40USD/yö. Muistathan vilauttaa passiasi, kun olet maksamassa hotellihuonetta. Turistit eivät maksa alv/mitälie veroa hotelleissa.
Jos meinaat olla Santiagossa jonkun aikaa niin Metro on kätevä. Yleensä ei näy ketään juoksemassa metrolle, koska seuraava tulee nopeasti. Aamulla jopa alle minuutin välein. Yksi lippu taitaa olla n. 400-500 pesoa riippuen ajankohdasta. Jos matkustaa paljon metrolla niin kannattaa ostaa Multivia/Trans Santiago "älykortti". Sillä on vähän edullisempaa matkustaa ja se maksaa 1000 pesoa ( sinne ladattu summa). Korttia leimattaessa lähtee sieltä matkan verran rahaa "kiitämään". Sama kortti taitaa käydä parin kuukauden sisällä myös Trans Santiago järjestelmään kuuluvissa busseissa.- Chilessä
Junia on melko turha katsella. Niitä ei täällä juurikaan ole. Villinä veikkauksena / muistikuvana on, että täällä olisi yhteensä n. 500 km junarataa. Netti kertonee tarkemmin.
Bussit toimii ja mielestäni hyvään hintaan...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, mitä minun pitäisi tehdä
Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur1832724- 1952227
Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen
Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍1772046- 1721914
Sofia Virralla ja Minja Koskelalla ei mitään käsitystä terveyskeskusmaksuista!
Vasemmistopimut Sofia ja Minja täysin ulkona sote asioista, ei minkäänlaista käsitystä edes mittaluokasta, missä terveys1261884Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."
The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise321725Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!
En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,741370Varattais lähihotellista
🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää1821354Juusolle sataa vihaisia viestejä hoitajilta ja loput nauravat hänelle
Ei löydy montaakaan, joka kehuisi Juuson toimintaa ministerinä: "Selvä enemmistö Juuson päivitykseen reagoineista on su1751275Persuehdokas uhkasi tappaa "jätkän" ja ravintolayrittäjän
Kuuntele tästä kuinka meuhkaa. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4eb3034d-48c5-4f31-b53c-42be3dc9607c801212