onks kukaa hakemassa ressuun tai tikkurilaan lukioon..:)

Onks kukaa nykysistä 9-luokkalaisista hakemassa ressuun tai tikkurilaan lukioon?!
oisko tääl sit ketää joka on nykyään nois kouluis?
tai oisko joku muuki kel on ongelmii lukion valitsemisesta..;)
1315
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Olen ressussa toista vuotta ja suosittelen sitä lämpimästi sinullekin. Vaikka en tuntenut melkein ketään ressusta tullessani lukioon, sain heti paljon uusia ystäviä. Meillä on myös poikkeuksellisen hyvä yhteishenki ja "porukoihin"on helppo päästä mukaan.

Jos ressun kohdalla epäilyttää hikke meininki, niin kuin meistä huhua liikkuu, niin sitä ei kannata pelätä. Toki monella on ka yli 9, mutta huhut salkkujen kanssa kulkevista kymppihirmuista ovat vain huhuja.
Ressu on kuitenkin arvostettu lukio, jossa opetuksen taso on "tavallisia" lukioita korkeampi. Oppilaat ovat motivoituneita, joten omakin opiskelu on helpompaa. Itse ainakin olen tyytyväinen valintaani!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


_zuzzu_ kirjoitti:

Onks kukaa nykysistä 9-luokkalaisista hakemassa ressuun tai tikkurilaan lukioon?!
oisko tääl sit ketää joka on nykyään nois kouluis?
tai oisko joku muuki kel on ongelmii lukion valitsemisesta..;)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu