Oikosulku

Missä vika kun vahvistimessa palaa protection valo. Syitähän voi olla oikosulku, tai ylikuormittuminen. Voiko oikosulku syntyä muuten kuin navan koskettavan runkoon ? Esim. kaiutinkaapeli osuu auton runkoon ?
1194
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

jos rca virta kaapeliin kiinni ja saa virtaa siitä. Tästä nyt en muista mutta jos myös kaiutinkaapeli ottaa kiinni rca kaapeliin niin voi olla että tykkää kyttyrää siitä....

Muissa tapuksissa sitten ne normaalit oikarit ja - yhteen. Yleensä silloin kyllä sulake palaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


F kirjoitti:

Missä vika kun vahvistimessa palaa protection valo. Syitähän voi olla oikosulku, tai ylikuormittuminen. Voiko oikosulku syntyä muuten kuin navan koskettavan runkoon ? Esim. kaiutinkaapeli osuu auton runkoon ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu