polyyppi?

nanaes

Hei!
Olemme yrittäneet kaksi vuotta lasta mutta tuloksetta. Menkkani eivät koskaan oikein asettuneet pillereiden lopettamisen jälkeen joten viime keväänä sitten menin gynelle ja menkkoja koitettiin saaha normalisoitumaan lugestroneilla mutta tuloksetta. Vuodot alkoi olla tosi pitkiä ja runsaita. Jouduin jopa käymään syksyllä ensiavussa hakemaan verenhyytymis tabletteja jotka silloin auttoivat.
Mutta nyt joulukuun alussa alkava vuoto oli pahin tähän mennessä jouduin ensiapuun ja todettiin paha anemiakin vuodon takia.
Ei enää verenhyytymistabletitkaan auttanut joten sain kiireellisen ajan omalle gynelleni.
Hän totesi ennen uutta vuotta että minulla on polyyppi ja tänään kun menin poistattaa sen löytyi toinenkin jota ei poistettu kun vuosin vielä niin paljon.
Toisen gyne otti pois ja sanoo että ilmottaa sen laadusta kahden viikon sisään.
Olen koittanut etsiä tietoa polyypistä mutta löysin vain sen mitä gynekin kertoi varrellinen limakalvokasvain. Kasvain sana säikäytti.
Voiko polyyppi olla ns.pahanlaatuinen? onko se silloin syöpä?
nyt vuotoni koitetaan saada kuriin e-pillereillä jota syön neljä viikkoa putkeen jonka jälkeen menen taas gynelle ja sieltä poistetaan puudutuksella tai nukutuksella se polyyppi pois.
Miksi nyt puudutuksella tai nukutuksella, eikö se ole samanlainen pieni operaatio kuin tämänpäiväinenkin?
Hankaloittaako tämä raskaaksi tuloa?
Tuhat kysymystä ja gynellä oli niin kiire ettei kerinyt vastailemaan ja olin niin jännityksessä että olisi varmaan mennyt ohi koko homma muutenkin.
Joten jos jollain on kokemusta asiasta niin se helpottaisi ja auttaisi todella oloani jos jakaisi sen kanssani täällä :)
Kiitos etukäteen.

ps: kävin koko foruminläpi enkä löytänyt vastaavaa viestiä polyypeistä.

5

4490

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lissu

      Polyyppi on tosiaan varrellinen limakalvokasvain, yleensä ihan vaarattomia, mutta saattavat aiheuttaa kovia vuotoja. Joskus voidaan poistaa nukutuksessa tai puudutuksessa, riippuen siitä missä kohti se polyyppi kasvaa. Itseltäni poistettiin puudutuksessa polyyppi, joka oli hankalassa paikassa eli kanta oli kohdunkaulan kanavan yläosassa jotenkin puristuksessa. Poisto olisi muuten ollut kivuliasta. Älä turhaan pelkää, luultavasti kovat vuodotkin loppuu, kun se toinen polyyppi poistetaan ja tuskin vaikuttaa raskaaksituloon.

      • nanaes

        Kiitos vastauksestasi, helpotti mielenrauhaa paljon :)


    • kolmen lapsen äiti

      Minulta poistettiin 20-v munasarjasta polyyppi ja osa siitä munasarjasta jossa polyyppi oli. Kohdussani oli runsaasti endometriooseja jotka poistettiin niin ikään leikkauksen aikana.

      Ensimmäisen lapseni sain 25 vuotiaana, seuraavan 28 vuotiaana ja viimeisen 30 vuotiaana.

      Heti viimeisen lapsen syntymän jälkeen minulla todettiin hyvänlaatuinen kasvain toisessa munasarjassa. Munasarja poistettiin sillä kasvain oli miehen nyrkin kokoinen.

      Siitä on nyt lähes kuusitoista vuotta. Tänään kohdustani puhkaistiin kysta ja seuraavana toimenpiteenä on kohdun poisto (syksyllä).

      Lapsien alkuun saaminen ei ollut helppoa. Kolme keskenmenoa, mutta kun ensimmäisen sain kunniallisesti loppuun, muut raskaudet sujuivat lähes ongelmitta. Tsemppiä uuden elämän alkuun saattamiseksi, jos niin todella haluatte.

    • endometri

      Yleensä polyypin poisto vaatii kohdun tähystyksen eli hysteroskopian, jotta polyyppi saadaan kokonaisuudessaan pois. Toimenpide ei ole iso, mutta tehdään ns. humautuksessa eli pienessä nukutuksessa leikkausosastolla tai poliklinikalla. Toimenpiteen jälkeen voi olla jonkin verran kuukautiskivun kaltaista kipua, mutta helpottaa tavallisilla särkylääkkeillä. Lisäksi toimenpiteen jälkeen on jälkivuotoa muutaman päivän ajan.
      Polyyppi todella on yleensä hyvänlaatuinen, mutta lähetetään tietenkin patologin tutkittavaksi ja vastaus tulee muutamassa viikossa.
      T. naistentautien leikkaussalin hoitaja

    • mietin_vaan

      Minulta on poistettu kohdunkaulan polyyppi, mikä todettiin myöhemmin patologin tutukimuksessa tuelhtuneeksi. Tämä aiheutti vuotohäiriöitä. Tämän poisto meni ilman nukuyuksia. Poistettuun jollain pihdillä vaan. Ainut, mitä minä itse nyt mietin on se, että pitäisikö myöhemmin käydä papakokeessa esim ½-vuoden päästä vai riittäkö normaali seulonta käynnit? ALunperin papassa huomattiin jotain solumuunnosta, mikä sitten oli tää polyyppi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaivatullesi viesti ensi vuoteen?

      Kerro meneekö naiselle vai miehelle ja vähintään yksi tunniste, esim. kirjain.
      Ikävä
      180
      7407
    2. Yritystuet pois ja työeläkevaroilla maksettava valtion velka pois

      Nyt on teille kerrottu keino kuinka Suomen velkaongelmasta päästää eroon kertalaakista. Älkää saatanat enää minulle tul
      Maailman menoa
      67
      4104
    3. Nyt Yle otti silmätikukseen sisäministeri Rantasen

      Aivan erinomaista työtä tehnyt sisäministeri Mari Rantanen on saanut paljon aikaiseksi. Maahanmuuttoon ja maahanmuuttaji
      Maailman menoa
      374
      3593
    4. Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä

      Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden
      Maailman menoa
      143
      3188
    5. Ylen juttu sisäministeristä oli selvän tarkoitushakuinen

      haluttiin vielä vuoden loppuun saada joku "kohu". (Olisiko Yle tehnyt jutun jos sisäministerinä olisi esim. RKP:n, jota
      Maailman menoa
      90
      2977
    6. Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota

      Muualla maailmassa yrittäjät elävät asiakkaiden rahoilla, Suomessa palkansaajien maksamilla veroilla. Palkansaajahan ma
      Maailman menoa
      27
      2495
    7. Liikaa vauhtia

      Nuorukainen 17v. on ajanut 114 km/h 60 km:n alueella Nesteen kohdalla ja onneksi poliisi oli paikalla ja hurjastelu lopp
      Suomussalmi
      61
      2040
    8. Milloin näit kaivattusi edellisen kerran?

      Olitteko juttusilla vai sivusta vain? Miten reagoit?
      Ikävä
      21
      1953
    9. 19
      1832
    10. Ulkoministeriön konsulipäällikkö arvostelee rajusti Haavistoa: "Täällä on pelon ilmapiiri"

      "– Täällä on ministerin toimien takia aivan selvästi pelon ilmapiiri. Jos sellaisen annetaan pesiytyä virkamieskulttuuri
      Maailman menoa
      5
      1734
    Aihe