Mikähän mahtaa olla bora 1.6 vm.2002 jakohihnan vaihtoväli, myyjä väitti, että voi ajaa jopa 180 tuhatta?? huoltokirja sanoo 90 tuhatta.
Boran jakohihnan vaihtoväli??
19
17519
Vastaukset
- maahantuoja sanoo
180 tuhatta on tehtaan Volkkarin koneille antama maksimivaihtoväli. Se edellyttää hihnan kunnon tarkistamista joka ainoassa huollossa 90 tonnin jälkeen. 90 tuhatta on suomalaisen maahantuojan antama vaihtoväli, josta ei ehkä kannata hirveästi lipsua. On nimittäin sitten huono keskustella korvausasioista, jos moottori kokee täystuhon.
Ja hihnanhan voi vaihdattaa ei-merkkihuolloissa aika paljon edullisemmin. Pitää vaan huolen, että kiristin vaihdetaan samalla, samoin vesipumppu jos tarpeelliselta tuntuu (tämä saattaa tulla kyseeseen n. 180 tuhannen välein). Nämä ovat suht. pieniä kustannuksia tuossa yhteydessä.- Montakos..
Montako hihnaa tämä äskeisen viestin laittaja on vaihtanut. Voin sanoa kokemuksesta että vater pumppu ei kestä 180tkm . Uuden hihnan tullessa tiukemmalle 90tkm ,pumppu hajoaa parissa viikossa jos vanhan jätät. Kun jakopää on auki niin mitä vitun järkeä on säästää joku 40e ja jättää vanha sinne vuotamaa. Hyvin usein jakopää remontti tehdään vag koneisiin jo ennen 90tkm koska pumppu vuotaa tai rullat pettää.
- trullevi
Onko Boran jakohihnalle mitään aikarajaa olemassa, jos ei km-raja tule vastaan?
- hihnat
Outoja lukemia.Kokemuksesta tiedän,että 50 000 km on jo melkein liikaa ja5 vuotta jos kestää niin saa olla tosi onnenpekka.Näin olen saanut kokea omakohtaisesti.
- Anonyymi
Totta.
- helevetinkivipöly
Oulusa kerran kuusa
- Hiacella
Bora 1,6 n.5 vuotta maksimi ,eikä aina ihan sitäkään.Kilometreistä ei uskalla sanoa muuta kuin alle 50000 korkeintaan...
- Borailija
Bora 1.9 tdissä jakohihnan vaihtoväli 120000 km ja sitä olen noudattunut. Hyvin toimii. Autolla huristeltu päälle 400000 km.
- jalmari222
Bora -99 1,6 bensavekotin. Nyt ajettu yli 355000km ja alkuperänen jakohihna yms helppeet. Mitäpä tuumitte, joko ois aika vaihtaa hihna?
- Jotain.rajaa
Jalmari puhuu kyllä ihan omiaan. 355000km ja alkuperäinen hihna???
Autoa on varmaan ainakin ensimäisten vuosien ja kilometrien aikana käytetty merkkihuollossa, niin siinä ei todellakaan voi olla tuossa kilometrimäärässä enään alkuperäinen hihna?
Tai jos olisi, niin kyseessä olisi täysin edesvastuuton merkkihuolto.
- vainaivokuollut
Ei nuo volkkarin pakokaasutkaan kaikkiin tehoa, vaikka joskus sitä niin toivoisikin.
- borasti
Kahdeksan vuotta ja 90tkm oli paikallaan ennen kuin omasta autosta meni vaihtoon. Hihna oli päällisin puolin ok mutta vasta taivuttaessa näkyi selkäpuolella hiusmurtumia. Jakopään kotelon alaosassa oli muuten yllättävän paljon semmoista kumiöljytöhnää.
- Anonyymi
mulla se hihna hajosi 50000km ja 5 vuotta.ei ne kesta sen pitempään.
- Anonyymi
Hihna kamnattaa vaihtaa ihan varmuuden vuoksi jopa 70 tkm välein mikäli autoa pitää itellä pidempään, kun autolla on jo ikää, niin kuminen hihna rapautuu vaikkei autolla kovin paljoa edes ajettaisi. Jos hihna katkee tulee ksllis koneremppa. Jos vähänkin epäilyttää hihnan kunto niin eiku vaihtoon, ainakin kamnattaa tarkistuttaa.
Ps. ilmeisesti VW ruosteduojaus oli emnen hyvä kun noin vanha volsu vielä liikenteessä. Uudethan ruostuu puhki jo kahessa vuodessa, helmat kukkii ekan sateen jälkeen 😁 - Anonyymi
Outoja moottoreita. Minulla on 2001 Corollassa alkuperäinen nokkaketju sekä vesipumppu. Missä näitä Klongswagen leluja tehdään?
- Anonyymi
ketju on vähän eri kuin hihna vitun urpo. Äläpäs jauha paskaa vesipumpun osalta joka varmasti vaihdettu sinullakin 25 kertaa meinaan kokemuksesta voin sanoa , että toyotat on täyttä paskaa jotka ruostuu alle vuodessa.
- Anonyymi
Itella on 1.9tdi passat 800hv 1992 vuoden ja ei ole ikinä vaihdettu mitään ja alkuperäisillä öljytkin moottorissa. ja ajettu jo 1300000km.
- Anonyymi
2003 1.6 16v vaihtoväli hihnalle 90000km. Kahden entisten omistajien tekemien vaihtojen jälkeen, kolmantena omistajana vaihdatin 280000km. 2018/09 Jakohihna / vesipumppu / muut tarvittavat osat ja öljynvaihto sekä ilmastoinnin huollon Tallinassa vw merkkihuollossa 390€. Suomessa noin 700-1500€. Nykyään 2020 hinnat huolloista ovat tulleet samalle tasolle Suomessa. Kiitos Yrittäjät jotka olette tulleet Suomeen. Hyvä palvelu, asianmukaiset tuotteet, ei liikaa katetta...silti pärjää...
- Anonyymi
Ei maksa suomessa 700-1500 eu, jakohihnan vaihdot. Tuossa on 700eur jos on niin tuplaveloitus.,
Vaihdatin autokorjaamossa joka on toiminut 1980 luvun lopusta lähtien.
Työt oli 200eur ja alkuperäiset hihnat ja vesipumpun ostin varaosakaupasta netistä. Jotka meni mukana. Kustannus hieman alle 400eur
Itse olen vaihtanut sitä ennen ja työ on helppo. Vaihdan itse kaikkiin kuten äidin 4 vuotiaaseen seattiin.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.1021650- 2101517
Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos591010Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik31990Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K56816En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k49771Helppo selvittää onko oma täällä
Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse49765Tykkäsit nainen
Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.36725The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut5712Kerroppas nyt
M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉54712