Olisiko kenelläkään matkavinkkejä Tahitista?
Lähinnä kiinnostaisi pääkaupunki Papeete?
Ruoka, valuutta, halpa asuminen, jne...
tahitille
2
1428
Vastaukset
- Rantapummi
Kävin vaimoineni Tahitilla syys-lokakuussa 2000. Papeetessa ei ollut mielestäni ihmeemmin nähtävää; paras anti oli vallan muualla. Papeete vain lienee ainoa kaupungiksi katsottava taajama Etelä-Amerikan ja Uuden-Seelannin välillä (olisikohan 80.000-90.000 asukasta?)
Kalliissa hotellissa syöminen oli varsin kallista. Moni ateria kuitattiinkin ostamalla patonkia, juustoa, leikkeleitä ja viiniä marketista (suurin piirtein Suomen hinnoissa) ja nauttimalla ostokset oman majapaikan (hotellin "overwater bungalowin") terassilla. Patonginjämillä oli mukava ruokkia laguunin kaloja.
Viivähdimme 5 vrk tässä Faaa:n (lentoaseman) tuntumassa olevassa korkealuokkaisessa hotellissa. Matkaa Papeeteen oli n. 8 km. Otimme lähinnä löhöilyn kannalta; nähtävyyksien katselu ja ostosten teko jäivät aika vähälle. Hotellilta Papeeteen pääsi halvalla (n. 4 mk) käyttämällä paikallista joukkoliikennettä (kevyt kuorma-auton alusta, jonka päällä ikkunallinen, penkeillä varustettu koppero).
Valuuttana oli ja lienee edelleen Polynesian frangi, jonka kurssi oli varsin heikko eli seteleissä oli komeita numeroita. Rahaa sai suomalaisella VISA-kortilla automaatista kuin tyhjää vain.
Papeetessa söimme yhden edullisen aterian kauppahallin ruokalassa ja toisen eräässä kiinalaisravintelissa. Herkullista mahi mahi -kalaa oli monella ruokalistalla. Matkamme jälkeen luin jostakin, että Papeeten satamassa saa edullista ruokaa eräänlaisista katukeittiöistä; tämä jäi tiedon puutteessa valitettavasti kokeilematta.
Tahitilta lensimme n. 250 km Raiatealle, josta saimme allemme vuokrapurjeveneen. Purjehdimme 7 vrk Raiatean, Tahaan ja Bora Boran vesillä. Fantastista! Erityisesti Bora Boralla ovat hotellit (= majat paalujen varassa veden yllä) aivan sikakalliita. Me asuimme tietenkin purjeveneessämme ja söimme siellä itse laittamaamme ruokaa. Muonituspaketti juomineen oli tilattu vuokraamolta etukäteen.
Lämpötila oli 25-30 astetta eikä se sanottavasti laskenut yölläkään. Veden tuntumassa lämpö oli miellyttävää, sisämaahan mentäessä vähän tukahduttavampaa. Hotellin bungalow oli luonnollisesti ilmastoitu; veneessä yöpyminen oli lämmintä touhua mutta siedettävän rajoissa. Veden lämpötila oli luullakseni 24-25 astetta, upean lämmintä uinnin ja snorklailun kannalta.
Hotellimme kuvia löytyy nettiosoitteesta http://community.webshots.com/album/7753129DxcNCRCkhY . Osoitteesta http://moorings.grandex.com/our_journeys/tahiti/destination_info
löytyy puolestaan kartantapainen purjehdusvesistämme. Lisää linkkejä löytyy tietysti pilvin vaikkapa syöttämällä Googleen hakusanaksi "Tahiti".
Tervemenoa! Tahiti lähisaarineen on kallis mutta todella viehättävä kohde – lähtisin pian uudelleen, jos olisi varaa!- tahititi
Kiitoksia tiedoista.
Hienoja kuvia ja selkeää infoa!
Olemme maakrapuja, joten taidamme seilata
vain lautoilla tms.
Pannaanpa matka vetämään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521784062Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään823212Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka242376Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv502200Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi
pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?872064TUNNISTELAATIKKO
Tähän ketjuun voi laittaa yhdellä tai kahdella lauseella (tai vaikka yhdellä sanalla) täydellisen tunnisteen, jonka vain851371Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä?
Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä? Moni reality ja visailuohjelma luottaa julkkiksiin, mutta sentään251288- 401280
Zoo jatkaa - jatkuuko mustamaalaus?
Tänään on päätetty Zoon avaamisesta uudelleen. Mielenkiintoista nähdä kautokurujen reaktio, nyt kun kyse ei ole kunnalli621111Valehdella saa, totuus salataan
Vaikuttaa vähän siltä, että sensuuria toteutetaan juorupalstallakin. Asioita saa kaunistella ja vääristellä, mutta totuu10778