tahitille

tahititi

Olisiko kenelläkään matkavinkkejä Tahitista?
Lähinnä kiinnostaisi pääkaupunki Papeete?
Ruoka, valuutta, halpa asuminen, jne...

2

1428

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rantapummi

      Kävin vaimoineni Tahitilla syys-lokakuussa 2000. Papeetessa ei ollut mielestäni ihmeemmin nähtävää; paras anti oli vallan muualla. Papeete vain lienee ainoa kaupungiksi katsottava taajama Etelä-Amerikan ja Uuden-Seelannin välillä (olisikohan 80.000-90.000 asukasta?)

      Kalliissa hotellissa syöminen oli varsin kallista. Moni ateria kuitattiinkin ostamalla patonkia, juustoa, leikkeleitä ja viiniä marketista (suurin piirtein Suomen hinnoissa) ja nauttimalla ostokset oman majapaikan (hotellin "overwater bungalowin") terassilla. Patonginjämillä oli mukava ruokkia laguunin kaloja.

      Viivähdimme 5 vrk tässä Faaa:n (lentoaseman) tuntumassa olevassa korkealuokkaisessa hotellissa. Matkaa Papeeteen oli n. 8 km. Otimme lähinnä löhöilyn kannalta; nähtävyyksien katselu ja ostosten teko jäivät aika vähälle. Hotellilta Papeeteen pääsi halvalla (n. 4 mk) käyttämällä paikallista joukkoliikennettä (kevyt kuorma-auton alusta, jonka päällä ikkunallinen, penkeillä varustettu koppero).

      Valuuttana oli ja lienee edelleen Polynesian frangi, jonka kurssi oli varsin heikko eli seteleissä oli komeita numeroita. Rahaa sai suomalaisella VISA-kortilla automaatista kuin tyhjää vain.

      Papeetessa söimme yhden edullisen aterian kauppahallin ruokalassa ja toisen eräässä kiinalaisravintelissa. Herkullista mahi mahi -kalaa oli monella ruokalistalla. Matkamme jälkeen luin jostakin, että Papeeten satamassa saa edullista ruokaa eräänlaisista katukeittiöistä; tämä jäi tiedon puutteessa valitettavasti kokeilematta.

      Tahitilta lensimme n. 250 km Raiatealle, josta saimme allemme vuokrapurjeveneen. Purjehdimme 7 vrk Raiatean, Tahaan ja Bora Boran vesillä. Fantastista! Erityisesti Bora Boralla ovat hotellit (= majat paalujen varassa veden yllä) aivan sikakalliita. Me asuimme tietenkin purjeveneessämme ja söimme siellä itse laittamaamme ruokaa. Muonituspaketti juomineen oli tilattu vuokraamolta etukäteen.

      Lämpötila oli 25-30 astetta eikä se sanottavasti laskenut yölläkään. Veden tuntumassa lämpö oli miellyttävää, sisämaahan mentäessä vähän tukahduttavampaa. Hotellin bungalow oli luonnollisesti ilmastoitu; veneessä yöpyminen oli lämmintä touhua mutta siedettävän rajoissa. Veden lämpötila oli luullakseni 24-25 astetta, upean lämmintä uinnin ja snorklailun kannalta.

      Hotellimme kuvia löytyy nettiosoitteesta http://community.webshots.com/album/7753129DxcNCRCkhY . Osoitteesta http://moorings.grandex.com/our_journeys/tahiti/destination_info
      löytyy puolestaan kartantapainen purjehdusvesistämme. Lisää linkkejä löytyy tietysti pilvin vaikkapa syöttämällä Googleen hakusanaksi "Tahiti".

      Tervemenoa! Tahiti lähisaarineen on kallis mutta todella viehättävä kohde – lähtisin pian uudelleen, jos olisi varaa!

      • tahititi

        Kiitoksia tiedoista.
        Hienoja kuvia ja selkeää infoa!
        Olemme maakrapuja, joten taidamme seilata
        vain lautoilla tms.
        Pannaanpa matka vetämään.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      178
      4062
    2. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      82
      3212
    3. Vedonlyöntiä .

      Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka
      Ähtäri
      24
      2376
    4. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      50
      2200
    5. Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi

      pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?
      Ikävä
      87
      2064
    6. TUNNISTELAATIKKO

      Tähän ketjuun voi laittaa yhdellä tai kahdella lauseella (tai vaikka yhdellä sanalla) täydellisen tunnisteen, jonka vain
      Ikävä
      85
      1371
    7. Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä?

      Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä? Moni reality ja visailuohjelma luottaa julkkiksiin, mutta sentään
      Tv-sarjat
      25
      1288
    8. Minkä tunteen tunnet

      juuri nyt? ap kiitollisuuden.
      Tunteet
      40
      1280
    9. Zoo jatkaa - jatkuuko mustamaalaus?

      Tänään on päätetty Zoon avaamisesta uudelleen. Mielenkiintoista nähdä kautokurujen reaktio, nyt kun kyse ei ole kunnalli
      Ähtäri
      62
      1111
    10. Valehdella saa, totuus salataan

      Vaikuttaa vähän siltä, että sensuuria toteutetaan juorupalstallakin. Asioita saa kaunistella ja vääristellä, mutta totuu
      Savonlinna
      10
      778
    Aihe