tahitille

tahititi

Olisiko kenelläkään matkavinkkejä Tahitista?
Lähinnä kiinnostaisi pääkaupunki Papeete?
Ruoka, valuutta, halpa asuminen, jne...

2

1441

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rantapummi

      Kävin vaimoineni Tahitilla syys-lokakuussa 2000. Papeetessa ei ollut mielestäni ihmeemmin nähtävää; paras anti oli vallan muualla. Papeete vain lienee ainoa kaupungiksi katsottava taajama Etelä-Amerikan ja Uuden-Seelannin välillä (olisikohan 80.000-90.000 asukasta?)

      Kalliissa hotellissa syöminen oli varsin kallista. Moni ateria kuitattiinkin ostamalla patonkia, juustoa, leikkeleitä ja viiniä marketista (suurin piirtein Suomen hinnoissa) ja nauttimalla ostokset oman majapaikan (hotellin "overwater bungalowin") terassilla. Patonginjämillä oli mukava ruokkia laguunin kaloja.

      Viivähdimme 5 vrk tässä Faaa:n (lentoaseman) tuntumassa olevassa korkealuokkaisessa hotellissa. Matkaa Papeeteen oli n. 8 km. Otimme lähinnä löhöilyn kannalta; nähtävyyksien katselu ja ostosten teko jäivät aika vähälle. Hotellilta Papeeteen pääsi halvalla (n. 4 mk) käyttämällä paikallista joukkoliikennettä (kevyt kuorma-auton alusta, jonka päällä ikkunallinen, penkeillä varustettu koppero).

      Valuuttana oli ja lienee edelleen Polynesian frangi, jonka kurssi oli varsin heikko eli seteleissä oli komeita numeroita. Rahaa sai suomalaisella VISA-kortilla automaatista kuin tyhjää vain.

      Papeetessa söimme yhden edullisen aterian kauppahallin ruokalassa ja toisen eräässä kiinalaisravintelissa. Herkullista mahi mahi -kalaa oli monella ruokalistalla. Matkamme jälkeen luin jostakin, että Papeeten satamassa saa edullista ruokaa eräänlaisista katukeittiöistä; tämä jäi tiedon puutteessa valitettavasti kokeilematta.

      Tahitilta lensimme n. 250 km Raiatealle, josta saimme allemme vuokrapurjeveneen. Purjehdimme 7 vrk Raiatean, Tahaan ja Bora Boran vesillä. Fantastista! Erityisesti Bora Boralla ovat hotellit (= majat paalujen varassa veden yllä) aivan sikakalliita. Me asuimme tietenkin purjeveneessämme ja söimme siellä itse laittamaamme ruokaa. Muonituspaketti juomineen oli tilattu vuokraamolta etukäteen.

      Lämpötila oli 25-30 astetta eikä se sanottavasti laskenut yölläkään. Veden tuntumassa lämpö oli miellyttävää, sisämaahan mentäessä vähän tukahduttavampaa. Hotellin bungalow oli luonnollisesti ilmastoitu; veneessä yöpyminen oli lämmintä touhua mutta siedettävän rajoissa. Veden lämpötila oli luullakseni 24-25 astetta, upean lämmintä uinnin ja snorklailun kannalta.

      Hotellimme kuvia löytyy nettiosoitteesta http://community.webshots.com/album/7753129DxcNCRCkhY . Osoitteesta http://moorings.grandex.com/our_journeys/tahiti/destination_info
      löytyy puolestaan kartantapainen purjehdusvesistämme. Lisää linkkejä löytyy tietysti pilvin vaikkapa syöttämällä Googleen hakusanaksi "Tahiti".

      Tervemenoa! Tahiti lähisaarineen on kallis mutta todella viehättävä kohde – lähtisin pian uudelleen, jos olisi varaa!

      • tahititi

        Kiitoksia tiedoista.
        Hienoja kuvia ja selkeää infoa!
        Olemme maakrapuja, joten taidamme seilata
        vain lautoilla tms.
        Pannaanpa matka vetämään.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      156
      2574
    2. Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi

      Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy
      Maailman menoa
      23
      2250
    3. Huulitäytteet ja tekotisssit

      Kylillä kulkiissa olen huomannut että tässäkin tuppukylässä on hameväki alkanut muokkaamaan ulkonäköään huulitäytteillä
      Suomussalmi
      197
      2147
    4. Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen

      "En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-8
      Sinkut
      255
      1628
    5. Drone-epäily Uudellamaalla

      Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html
      Maailman menoa
      141
      1344
    6. Sait mut mies heikoksi

      Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m
      Ikävä
      86
      1204
    7. Stefan Therman. Vakava syyte ja vankila uhkaa.

      Nyt ei taida mies selvitä enää selityksillä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      102
      1158
    8. Loppuiko MTV3 näkymästä? Vinkki, miten näet mm. Salatut elämät jatkossa

      MTV:n maksuttomien tv-kanavien (MTV3, MTV Sub, MTV Ava) näkyvyys Elisan palveluissa päättyi 12.5.2026. Tämä aiheutti har
      MTV3
      17
      982
    9. Oho! Martina Aitolehti teki radikaalin hiusmuutoksen - Uskaltaisitko itse?

      Martina Aitolehti on menestyvä yrittäjä. Nyt hän on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukoissa Aitolehti nähdään
      Kotimaiset julkkisjuorut
      45
      950
    10. Itsensä pidättely

      Pidätteletkö tunteitasi tai itseäsi hänen aikanaan ja jos niin miksi?
      Ikävä
      84
      947
    Aihe