Hei rahtarit! Kertokaas mulle, minkälaiset säännöt koskee rekkojen kaukovaloja. Monta kertaa olen ynnäillyt, että monissa rekoissa on varmasti 4kpl lisäkaukovaloa. Onko ne luvalliset, vai onko ne lyöty vaan sinne keulalle. Henkilö autoissa on joku ref.luku mikä saa olla maks.75 Eli henkilöautoissa ei voi olla kuin yhdet lisävalot, ettei ref.luku mene yli. En sitten ymmärrä miksi kaukovaloja ei saa laittaa enempää nokalle. Eikös ne pidä vaihtaa lyhyille kuitenkin kohdatessa.
Valoa
kansalle
6956
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Lähi-, sumu- tai kaukovaloja ei saa rekoissa olla yhtään sen enempää _yhtäaikaa palamassa_ kuin henkilöautoissakaan. Referenssiluvuilla laskettuna tai kappalemäärää. Jos nokassa näyttää olevan useampi pari pitkiä valoja, ne on (ainakin periaatteessa) kytketty niin että napista saa valita kumpi pari lisäpitkiä on käytössä. Esim. Scanian puskurissa olevat "alapitkät" on sopivassa sumussa hyvä keksintö. Sitten ihan toinen juttu on että joku varmasti väsäilee laittomia kytkentöjä ja saa kaikki pitkät palamaan yhtäaikaa.
Äärivaloja saa sitten olla vähän enemmän kuin henkilöautoissa mutta niistähän ei kukaan häikäisty.
Raskaassa kalustossa on hiukan erilaiset määräykset kuin henkilö- ja pakettiautoissa. Lisäkaukovaloja saa olla kaksi paria auton omien valojen lisäksi, siis yhteensä 6 kaukovaloa. Kuten "Pekka" olikin jo maininnut, pitää lisäpitkät olla kytkettynä heittokatkaisijalla siten, että referenssiluku 75 ei ylity samanaikaisesti päällä olevien valojen osalta.
Äärivaloja saa olla eteenpäin enintään 6 kpl, siten, että auton etuparkkivalot = 2kpl, hytin yläkulmissa (tai katolla olevissa lisäpitkissä) 2kpl ja kuormakorin yläkulmissa 2kpl. Korin alakulmissa olevat "tuntosarvet" jotka näyttävät valkoista eteenpäin ja punaista taakse ovat periaatteessa kielletty. Äärivalojenhan tulee osoittaa ajoneuvon korkeutta ja leveyttä, ja etuparkit merkkaavat leveyttä alhaalla. Tosiasia on kyllä se, että rekat tuppaavat olemaan aikamoisia joulukuusia, joissa monesti jopa puolet eteen tai taaksepäin näkyvistä valoista on laittomia.
paljonko olet jakana sakkova
jooluna oun kotona ei ou kuusta rekkaloissain
insinöörinä ymmärrän kyllä mutta sinä et vaan taida ymmärtää
Niin tosiaan, olet VAIN insinööri. Se vain on kumma, miten insinööri on kirosana tänä päivänä. Olisikohan insinööreillä itsellään osuutta asiaan. Työpaikallamme ei onneksi ole kuin yksi insinööri, mutta varmasti kaikki saavat hänestä "insinööritarpeensa". Onneksi se saa kohta loparit.
Jospa ei nyt niin hirveesti kuittailtais insinööreille. Niillä on aikas paljon osuutta mm. nykyajan kuorma-autojen valmistukseen.
Tottakai joka ammattikunnassa on kaikenlaisia ihmisiä, niin insinööreissä, kuin rekkakuskeissakin. Varmaan toinen toistaan pimeämpiä, mutta onhan sitä toisesakin ääripäätä olemassa, ja vielä enemmän. Mutta kaikki vois koittaa kuitenkin tulla keskenään toimeen. Eikö??