Meillä kävi n. vuosi sitten avohuollon tukitoimena perhetyöntekijä, jolla tuettiin minun jaksamistani lapseni hoitamisessa (synnytyksen jälkeinen masennus). Mitään sopimusta lastensuojelun asiakkuuden loppumisesta ei ole tehty. Milloin lastensuojelun asiakkuus siis päättyy? Pitääkö siitä erikseen sopia? Enää minkäänlaista tarvetta tukitoimiin ei ole, eikä sossustakaan ole kuulunut mitään, ja hyvä niin.
Lastensuojelun asiakkuus
milloin päättyy?
4594
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Hei, käsittääkseni asiakkuutesi on loppunut siihen, kun perhetyön käynnit on lopetettu. En tiedä kuntasi käytäntöä, mutta yleensä lastensuojelu ja perhetyö toimivat yhteistyössä ja ilmeisesti on yhdessä myös päätetty (sinunkin kanssasi), että perhetyötä (ja samalla siis lastensuojelun tukitoimia) ei enää tarvita. Tiedot lastensuojelussa tietysti säilyvät, koska kaikkia sosiaalityön tietoja täytyy säilyttää tietyn aikaa. Mutta mikäli tarvetta lastensuojeluun ei enää ole, niin asiakkuutesi on päättynyt.
kerran aisakas aina asiakas. mikäli ongelmia ilmenee on huostaanottopaperit nopeasti ja kätevästi valmiina...
voit kysyä tietosuojavaltuutetulta ensin
miten tälläinen lastensuojelun asiakasrekisteri pitäisi henkilörekisteri lain mukaan "sulkea".
Lastensuojelun asiakasrekisteristä pitäisi olla jollakin sosiaalitoimistossa nimetyllä henkilöllä rekisteriseloste, josta pitäisi näkyä lastensuojelun asiakasrekisteriä koskevat lainmääräämät tiedot (rekisterin ylläpidon tarkoitus jne).
Mutta kysy tietosuojavaltuutetun toimistosta neuvoa
kuinka rekisterinpitäjän (sossun) pitäisi toimia lastensuojelun asiakasrekisterin ylläpitäjänä.
Ja tarkista sitten
(jos tarvitsee ottaa yhteyttä sossuun, tee se kirjallisesti)
onko kohdallanne toimittu tietosuojavaltuutetun ilmoittamalla tavalla.
Hei!
Soita sosiaalityöntekijälle ja kysy. Yleensä lastensuojeluasiakkuus päätetään viimeistään puolen kuluttua siitä, kun palveluntarve on loppunut. Lastensuojeluasiakkuudessa ei ole kysymys sopimuksesta, vaan se on sosiaalityöntekijän päätettävissä. Mikäli mitään yhteydenpitoa tai suunnitelmaa ei ole olemassa, ei ole tarvetta myöskään asiakkuudelle. Teknisesti asiakkuuden päättämisessä on kyse muutaman napi painalluksesta tietojärjestelmässä. Siitä ei tule asiakkaalle erillistä päätöstä, mutta tietenkin sosiaalityöntekijän on syytä ilmoittaa asiakkaalle asiakkuuden päättymisestä.
Kysy asiaa vaikka sähköpostitse sosiaalityöntekijältä niin tiedät tarkalleen miten asia on.