Oppilas pula???

ihmeissään mainonnasta

Onkohan steiner-kouluilla oppilas pula? Rudolf-steiner koulusta tuli meinaan mainos jossa tutustumistilaisuuteen kutsu. Siis meillä eskari-ikäinen, eikä todellakaan olla ilmoitettu steineriin, vaan osoite oli väestörekisterikeskuksesta. Itse en moisesta mainonnasta pidä.

9

1504

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Fichte

      Yleisesti ottaen ei ole oppilaspulaa. Vaikka Suomessa ikäluokat pienenevat ja kouluja yhdistellään ja lakkautetaan, steinerkoululaisten oppilasmäärä Suomessa taas hienoisesti kasvaa vuosittain ja steinerkouluja päinvastoin perustetaan lisää. Huolimatta opetusministeriön nuivasta suhtautumisesta uusien yksityiskoulujen opetuksen järjestämislupiin.

    • onni on tietää

      ainakin tampereella sinne ei pääse (mahdu) kuin ajoissa valistuneiden vanhempien lapset

    • Ja miksi?

      Minusta on väärin kun moisia mainoksia lähetetään.
      Ajatellaan vaikka asiaa jos tavallaan luterilainen kirkkolähettäis mainoksen jossa vaikka tarhan lapsia houkuteltaisiin kirkon seurakunta tilaisuukssin.
      Ainakin jo siihen puuttuisi viranomaiset ettein tämmöistä saisi tapahtua, koska se sotisi uskonnon vapaata valitsemista vastaan.
      Miksi siis he saavat tehä näin, koska steiner on selvään uskonnollista ajattelua.

      • Fichte

        Tuo on sinun näkemyksesi. Se ei kuitenkaan vastaa steinerkoulujen itsensä näkemystä, eikä asia myöskään virallisesti ole niin. Steinerkoulujen opetuksen järjestämislupien mukaisesti niiden opetus perustuu kansainvälisesti tunnustettuun kasvatusopilliseen järjestelmään, kun taas esim. kristillisten koulujen opetus perustuu maailmankatsomukseen.

        Steinerpedagogiikka tuntuu olevan joillekin täällä palstalla kirjoittaville uskontoa, mutta et voi pakottaa steinerkouluväkeä samaan ajatteluun. Ilman kriittistä reflektiota ja vapaata suhdetta vanhoihin Steinerin ideoihin meiltä katoaisi motivaatio luovasti kehittää pedagogiikkaa eikä se pysyisi elävänä.


      • Steinerlaisten äiti

        kyllä tulee seurakunnalta vihkonen, missä on kerrottu erilaisista kerhoista ja muista tapahtumista.

        Ja mitä alkuperäiseen kirjoitukseen tulee, niin eikös ole mukavaa, kun joku muistuttaa siitä, että lapsi on vietävä syksyllä johonkin kouluun ;)

        Ja aika pientä koulun lähettämä mainos on kaiken sen määrän rinnalla, mitä tulee joka luukusta, ellei erityisesti kiellä.


    • tyytyväiset

      Itse en taas ilman tuota kirjettä olisi tajunnut ajatella koulunvalintaan syvällisemmin vaan laittanut kuten tapana on lähikouluun.
      Nyt muksu on kolmannella steinerissa ja kokemus on pelkästään positiivinen.
      Suosittelen tutustumaan!

    • Maisu

      Oletko tullut ajatelleeksi, että kaikki eivät oikeasti edes tiedä, että tällainen vaihtoehtokoulu on olemassa? - Itse olen kaupungissamme usein kohdannut kysymyksiä: Ai, onko täällä steinerkoulu? - Toisaalta moni muukin koulu tekee töitä oppilashankinnan suhteen. Peruskoulun alakouluihin lapset tosin laitetaan useasti sen mukaan missä päin asutaan, eikä vaihtoehtoja siinä usein edes mietitä. Steinerkouluja on kaupungissa usein vain yksi - Helsinkiä (tai vielä tällä hetkellä Tamperetta)lukuunottamatta ja maalaisjärkikin sanoo, että steinerkoulun oppilaat eivät tule ainoastaan koulun lähialueelta. Monilla paikkakunnilla steinerkouluihin tullaan useasta naapurikunnastakin. Miten siis tietoa välittää? Jokainen vanhempi saa kyllä ihan rauhassa tehdä omat päätöksensä siitä, mihin kouluun lapsensa haluaa laittaa, mutta eikö kaikkien olisi hyvä tietää vaihtoehdot? Lisäksi monilla on yhäkin mm. se harhakäsitys - joka on tullut suurista steinerkouluista, joihin on ollut paljon "tunkua" - että lapsi täytyy ilmoittaa jo lähestulkoon synnytyslaitokselta steinerkouluun saadakseen tälle varmasti paikan. Tiedän monta koulua, joiden luokille mahtuisi kovasti lisääkin oppilaita. Ja ne pienet alkavat steinerkoulut, joille ei ole annettu perustamislupaa - koska se on tämän hetken politiikkaa (opetusministerimme tyyliin "peruskoulu riittää" ja pikkukouluja on liikaa muutenkin) - kamppailevat olemassaolostaan ja oppilashankinta on heille elintärkeää jo siksikin, että lupa on sitä vaikeammassa, mitä vähemmän oppilaspohjaa on osoitettavana.

    • tytön äiti

      Mulla on tytär steinerissä,
      ja poika menossa ekalle,
      liikaa siellä lapsia on..

      • äippä

        Steinerpedagogiikka on vaihtoehtoinen kasvatussuuntaus eikä mikään uskonto!
        Kyllä meillä ainakin postissa tulee jos jonkinnäköistä paskaa myös nimellä osoitettuna, että jos sieltä tulee tieto mahdollisuudesta kasvattaa ja kouluttaa lastaan myös eri suuntauksen mukaisesti ( joka ei kuitenkaan ole mitään aivopesua..) niin onko se nyt niiiiiiiiiiin kauheaa? Ja kuten joku mainitsi, niin tarkoituksena on tehdä myös tiedottaa asiasta. Nämä koulujen valinnat kannattaa tehdä muutenkin omien arvovalintojen mukaan, kannattaako kovia vai pehmeitä arvoja? Itse pidän erityisesti Steinerkoulun tarjoamasta "pehmeästä" oppilaan mukaisesta opetuksesta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka ei suostu laskemaan bensan hintaa

      Sanna laski esimerkiksi sähkön arvonlisäveron 10 prosenttiin, jonka Riiikka anosti 25,5 prosenttiin. Sannan aikaan bens
      Maailman menoa
      36
      2941
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      130
      2705
    3. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      178
      2562
    4. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      189
      2266
    5. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      125
      1730
    6. Kristityt kastoiva alunperin upottamalla - upotuskaste annettiin vain uskoon tulleille aikuisille

      Raamatussa on käännösvirhe. Kaste tulisi olla upottaa veteen, jota kreikan sana baptizo tarkoittaa. Aluseurakunta kast
      Kaste
      458
      1169
    7. Nyt mä vihaan sua kyllä

      Jos sä oot oikeasti tämä takana! En ois ikinä susta uskonut! 😠☹️
      Ikävä
      85
      939
    8. Muslimiyhteisö jyrähti - Kova vaatimus Orpolle ILtalehti

      Eiköhän se ala olla aika pistää stoppi noille muslimien vaatimuksille Suomessa ? Ei Suomessa ole pakko oll
      Maailman menoa
      164
      837
    9. Mitä tekisit ensimmäiseksi??

      Jos hänet näkisit kahden kesken!!
      Ikävä
      45
      827
    10. Kievarin pöydät

      Minkä helvetin takia kievarissa on laitettu pöytä laulajan taakse. Siellä huutavat nuoret niin että et omaa ääntäsi kuul
      Suomussalmi
      15
      782
    Aihe