Oppilas pula???

ihmeissään mainonnasta

Onkohan steiner-kouluilla oppilas pula? Rudolf-steiner koulusta tuli meinaan mainos jossa tutustumistilaisuuteen kutsu. Siis meillä eskari-ikäinen, eikä todellakaan olla ilmoitettu steineriin, vaan osoite oli väestörekisterikeskuksesta. Itse en moisesta mainonnasta pidä.

9

1494

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Fichte

      Yleisesti ottaen ei ole oppilaspulaa. Vaikka Suomessa ikäluokat pienenevat ja kouluja yhdistellään ja lakkautetaan, steinerkoululaisten oppilasmäärä Suomessa taas hienoisesti kasvaa vuosittain ja steinerkouluja päinvastoin perustetaan lisää. Huolimatta opetusministeriön nuivasta suhtautumisesta uusien yksityiskoulujen opetuksen järjestämislupiin.

    • onni on tietää

      ainakin tampereella sinne ei pääse (mahdu) kuin ajoissa valistuneiden vanhempien lapset

    • Ja miksi?

      Minusta on väärin kun moisia mainoksia lähetetään.
      Ajatellaan vaikka asiaa jos tavallaan luterilainen kirkkolähettäis mainoksen jossa vaikka tarhan lapsia houkuteltaisiin kirkon seurakunta tilaisuukssin.
      Ainakin jo siihen puuttuisi viranomaiset ettein tämmöistä saisi tapahtua, koska se sotisi uskonnon vapaata valitsemista vastaan.
      Miksi siis he saavat tehä näin, koska steiner on selvään uskonnollista ajattelua.

      • Fichte

        Tuo on sinun näkemyksesi. Se ei kuitenkaan vastaa steinerkoulujen itsensä näkemystä, eikä asia myöskään virallisesti ole niin. Steinerkoulujen opetuksen järjestämislupien mukaisesti niiden opetus perustuu kansainvälisesti tunnustettuun kasvatusopilliseen järjestelmään, kun taas esim. kristillisten koulujen opetus perustuu maailmankatsomukseen.

        Steinerpedagogiikka tuntuu olevan joillekin täällä palstalla kirjoittaville uskontoa, mutta et voi pakottaa steinerkouluväkeä samaan ajatteluun. Ilman kriittistä reflektiota ja vapaata suhdetta vanhoihin Steinerin ideoihin meiltä katoaisi motivaatio luovasti kehittää pedagogiikkaa eikä se pysyisi elävänä.


      • Steinerlaisten äiti

        kyllä tulee seurakunnalta vihkonen, missä on kerrottu erilaisista kerhoista ja muista tapahtumista.

        Ja mitä alkuperäiseen kirjoitukseen tulee, niin eikös ole mukavaa, kun joku muistuttaa siitä, että lapsi on vietävä syksyllä johonkin kouluun ;)

        Ja aika pientä koulun lähettämä mainos on kaiken sen määrän rinnalla, mitä tulee joka luukusta, ellei erityisesti kiellä.


    • tyytyväiset

      Itse en taas ilman tuota kirjettä olisi tajunnut ajatella koulunvalintaan syvällisemmin vaan laittanut kuten tapana on lähikouluun.
      Nyt muksu on kolmannella steinerissa ja kokemus on pelkästään positiivinen.
      Suosittelen tutustumaan!

    • Maisu

      Oletko tullut ajatelleeksi, että kaikki eivät oikeasti edes tiedä, että tällainen vaihtoehtokoulu on olemassa? - Itse olen kaupungissamme usein kohdannut kysymyksiä: Ai, onko täällä steinerkoulu? - Toisaalta moni muukin koulu tekee töitä oppilashankinnan suhteen. Peruskoulun alakouluihin lapset tosin laitetaan useasti sen mukaan missä päin asutaan, eikä vaihtoehtoja siinä usein edes mietitä. Steinerkouluja on kaupungissa usein vain yksi - Helsinkiä (tai vielä tällä hetkellä Tamperetta)lukuunottamatta ja maalaisjärkikin sanoo, että steinerkoulun oppilaat eivät tule ainoastaan koulun lähialueelta. Monilla paikkakunnilla steinerkouluihin tullaan useasta naapurikunnastakin. Miten siis tietoa välittää? Jokainen vanhempi saa kyllä ihan rauhassa tehdä omat päätöksensä siitä, mihin kouluun lapsensa haluaa laittaa, mutta eikö kaikkien olisi hyvä tietää vaihtoehdot? Lisäksi monilla on yhäkin mm. se harhakäsitys - joka on tullut suurista steinerkouluista, joihin on ollut paljon "tunkua" - että lapsi täytyy ilmoittaa jo lähestulkoon synnytyslaitokselta steinerkouluun saadakseen tälle varmasti paikan. Tiedän monta koulua, joiden luokille mahtuisi kovasti lisääkin oppilaita. Ja ne pienet alkavat steinerkoulut, joille ei ole annettu perustamislupaa - koska se on tämän hetken politiikkaa (opetusministerimme tyyliin "peruskoulu riittää" ja pikkukouluja on liikaa muutenkin) - kamppailevat olemassaolostaan ja oppilashankinta on heille elintärkeää jo siksikin, että lupa on sitä vaikeammassa, mitä vähemmän oppilaspohjaa on osoitettavana.

    • tytön äiti

      Mulla on tytär steinerissä,
      ja poika menossa ekalle,
      liikaa siellä lapsia on..

      • äippä

        Steinerpedagogiikka on vaihtoehtoinen kasvatussuuntaus eikä mikään uskonto!
        Kyllä meillä ainakin postissa tulee jos jonkinnäköistä paskaa myös nimellä osoitettuna, että jos sieltä tulee tieto mahdollisuudesta kasvattaa ja kouluttaa lastaan myös eri suuntauksen mukaisesti ( joka ei kuitenkaan ole mitään aivopesua..) niin onko se nyt niiiiiiiiiiin kauheaa? Ja kuten joku mainitsi, niin tarkoituksena on tehdä myös tiedottaa asiasta. Nämä koulujen valinnat kannattaa tehdä muutenkin omien arvovalintojen mukaan, kannattaako kovia vai pehmeitä arvoja? Itse pidän erityisesti Steinerkoulun tarjoamasta "pehmeästä" oppilaan mukaisesta opetuksesta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista

      Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni
      Maailman menoa
      109
      6616
    2. Kuka on UMK-suosikkisi? UMK26 paljastuksia lauantai 28.2.

      UMK26 tänä lauantaina! UMK26 tulee suorana Tampereelta ja nyt selviää, kuka pääsee edustamaan Suomea Euroviisuihin. M
      Euroviisut
      88
      4261
    3. L/over ja Jani Volanen! Minkä arvosanan 4-10 annat roolityöstä?

      Psykologinen trilleri L/over - ikuisesti minun on koukuttanut tv-katsojat ruudun ääreen. Kun Roosa (Krista Kosonen) tapa
      Tv-sarjat
      45
      3579
    4. TTK:n jättänyt Vappu Pimiä rehellisenä MasterChef-kuvauksista: "Höh..."

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Viime vuonna Tanssii Tähtien Kanssa jäi taakse, ja nyt vuorossa on uusi a
      Suomalaiset julkkikset
      13
      2970
    5. Natomaa hyökkäsi Iraniin

      Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu
      NATO
      625
      1571
    6. Miksi et nainen halua

      minua, kuten minä sinua?
      Ikävä
      66
      998
    7. Rakas tiedät, että toivoisin

      Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja
      Ikävä
      55
      973
    8. teemu samuli

      käykäähän lukemassa uusin alibi lehti 3/26 mitä tämä ihmissaasta satuilee..
      Suomussalmi
      9
      959
    9. Trump aloitti III maailmansodan tänään.

      Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?
      Maailman menoa
      193
      938
    10. Osaako kukaan sanoa?

      Mikä on syy siihen, että apulaisidiootti yrittää kaikin keinoin haitata kaikkea yrittämistä Ähtärissä? Nyttkin pilkkaa j
      Ähtäri
      47
      919
    Aihe