Olenko minä ainoa vai onko muilla samaa vikaa, HAMKista olen alustavasti tiedustellut harjoittelupaikkaa sähköpostitse kolmelta eri yritykseltä, eikä yksikään vastaa. Eivätkö ne osaa lukea vai onko minulla käynyt huono tuuri? Millä harjoittelupaikan saa jos yhteydenottoihin ei vastata?
harjoittelupaikka
ei vastata!
6655
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Minä olen lähettänyt sähköpostia ympäri suomen jo yli sataan yritykseen kesätyötä/harjoittelua tiedustellakseni. Kaikki eivät vain vastaa. Joko ei ole aikaa tai säpossa on häiriöitä. Parempi soittaa jos ei ala kuulumaan, puhelimet on kuitenkin keksitty. Tai käydä ihan naamatusten kyselemässä, se on vielä parempi.
Hitsi vie vaan kun on kaikkien yritysten numerot jotain 020 tai 010 alkuisia sikakalliita yritysnumeroita. Ei kehtaisi soittaa sinne ja pyytää yhdistämään (tilulilulii) kuullakseen vaan, että eivät tarvitse kesäapulaisia. Aikaa menee ehkä jotain 3min ja maksaa yli 8snt minuutilta. 24 senttia turha puhelu. Sitten kun näitä tulee parikymmenkunta, niin lasku onkin jo 4,8e ja se alkaa jo opiskelijan puhelinlaskussa näkymään huutomerkkinä.
Vastatkaa sähköposteihin meille köyhille opiskelijoille!
Kannattaa ehdottomasti soittaa niihin firmoihin. Paljon paremmat mahdollisuudet kuin sposti. Jos et uskalla, ota vaikka pieni rohkaisuryyppy! :-) Eikä se niin kallista loppuen lopuksi ole.. 24snt/puhelu ei ole maailmanloppu.
Mietipä kuitenkin, että mitä maksaa, jos hakee 50 eri paikkaan. 12 euroa tuntuu jo aika happamalta jos yksikseen elelee.
Siinä kuitenkin olen kanssasi samaa mieltä, että soittaminen on parempaa, mutta jos mahdollista, niin kaikkein parasta on itse käydä paikanpäällä. Saavat syynätä heti, että minkälainen heppu se tämä oikein on.
Soittamalla 50 paikkaan sinulla on kuitenkin erittäin hyvät mahdollisuudet saada harjoittelupaikka ja 12 euroa on paikasta pieni summa :-) Ja jos jostain syystä et saa paikkaa, etpähän voi ainakaan syyttää itseäsi tehottomamman keinon (sähköpostin) käytöstä.
Onnea peliin kaikille soittajille!
Näin se vaan on, että sähköposti on ylivoimaisesti huonoin tapa kysellä kesätöitä/harjoittelupaikkaa. Ei ketään jaksa kiinnostaa, kun niitä hakemuksia tulee yritykseen karmea määrä.
Tavallinen posti esim. on huomattavasti parempi. Kun pistät mukaan kunnon CV:n ja oman kuvasi, niin he huomaavat että olet nähnyt vaivaa, ja muutenkin hakemus tuntuu näin paljon henkilökohtaisemmalta ja mielenkiintoisemmalta.
Netin kautta kannattaa pistää työhakemuksia yritysten nettisivuilta, jos vain mahdollista. Joillain yrityksillä on sellainen systeemi, etteivät he ota kesäksi töihin muita kuin niitä jotka ovat netissä täyttäneet hakemuksen.
Soitto ja suora tapaaminen ovat hyviä, mutta monissa tapauksissa kyseenalaisia. Puhelinsoittoihin useimmat pystyvät vastaamaan, mutta ei jokaisella pomolla todellakaan ole aikaa tavata jokaista joka haluaa tulla töihin. Parasta olisi, jos puhelinsoitolla saisi sovittua tapaamisen. Näin on paras mahdollisuus tehdä vaikutus.
Mutta eikö nämä pitäisi kaikki olla ihan itsestäänselvyyksiä jokaiselle kesä -tai harjoittelupaikan hakijalle?
Ei nyt kannataisi kauheasti alkaa epätoivoon vaipumaan jos kolmeen paikkaan on s-postia laittanut?!! Omalla kohdallani kesäharjoittelupaikan saaminen kesti 4kk!! opiskelupaikkakunnallani on hieman epätoivoista amk-opiskelijan saada harjoittelupaikkaa, jopa palkattomat paikat ovat todella kiven alla. Mulla oli kyllä jo usko loppua välillä, mutta lopulta sain paikan ja jopa pientä palkkaakin. Sähköposteihin ei KUKAAN vastannut, soittaminen oli ainoa mahdollisuus että oli edes pienintäkään toivoa paikkaa saada!