Finnmatkojen ensi talven Phuket tuli myyntiin ja yhtiö lisää reilusti tarjontaansa. Helsingistä on kaksi lentoa viikossa Phuketiin ja ainakin toinen lennoista on edelleen emoyhtiön Jumbolla ja ilman välilaskua. Toisen lennon yhtiö on vahvistamatta. Tämän lisäksi koko keskitalven Finnmatkat lentää suoraan Oulusta Phuketiin ja suoria lentoja Phuketiin (ilman välilaskua Helsingissä) on myös Turusta, Tampereelta, Vaasasta, Kuopiosta ja Jyväskylästä.
Phuketiin suoraan 7 kentältä
Finnmatkat
112249
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Suoria lentoja? Lentääkö Finnmatkat ihan oikeasti Jumbolla Jyväskylästä ja Vaasasta Phukettiin?
Kun ryhdytään inttämään voiko Vaasan 2660 metriä pitkältä kiitoradalta nousta Jumbo suoralle lennolle Phuketiin. Se Phuketin 3000 metrin kiitoratakin on täperä mutta jos Vaasan kylmempi ilmanala antaisi optimisteille tarvittavan lisänousun.
lennä kuin Helsingistä, muilta paikkakunnilta pienempi kone, lentoyhtiökään ei vielä tiedossa.
Entäs jos ne lentääkin Cessnalla? Jospa ilman kosteusprosentti onkin liian alhainen? Tai ylhäinen? Voisiko tuon pippelisimuloida ennen oikeaa lentoa ettei kuole ihmisiä? Mitäs jos kone onkin vaikka Dornier? Tai Avro Lancaster? Tuleeko kesää? Entäs talvea?
Finnmatkat on ilmoittanut, että Phuketin lennoilla on tankkausvälilasku Arabiemiraateissa.
Todennäköisesti konetyyppi on Boeing 757, jollaisella myös Finnair lentää Phuketiin. Lentoyhtiö lienee joko konsernin oma TuiFly tai Air Finland. Finnairkin mahdollinen. Neuvottelut ovat vielä kesken.
2000 jalkaa (n. 600m) näyttää jäävän kiitotietä käyttämättä (HKT-ARN). Ei tuo nyt niin kovin täpärälle mene.
http://www.airliners.net/open.file/1165061/L/
Ei lentoonlähdössä ole tarkoituskaan käyttää joka metriä kiitoradasta, vaan siinä pitää jäädä marginaalia siltä varalta että joudutaan tekemään keskeytetty lentoonlähtö.
Jos tuo Phuketin baana olisi lyhyempi, niin vaikka kone tuolla lailla kuormattuna siltä edelleen nousisikin niin määräysten mukaan siihen saisi siinä tilanteessa ottaa vähemmän polttoainetta jotta kone saadaan kevyempänä ajoissa ilmaan. Tämä taas tarkoittaisi että lennolla on tiedossa välipomppu vaikka konetyypin range muuten periaatteessa riittäisikin.
Ihan näppituntumalta väittäisin, että kyllä se Jumbo EFVA:sta ilmaan saadaan, mutta ei siten kuormattuna että välilaskuton lento Phukettiin onnistuu. Eli Emiraatit tms kutsuisi...
Ainakin maakuntalentoihin Phuketista oli tänään internet varausjärjestelmään ilmestynyt FIF eli Air Finland, lisäksi muissa Phuketin lennoissa välilaskupaikaksi ilmoitetaan Abu Dhabi, jota Air Finland käyttää. Lisäksi aikataulut ja lentoaikataulu stemmaa Air Finlandin käyttämään lentoaikaan phuketin reitillä.
Taas lisää polvetsuussa marsuhäkkilentoja suomalaisille olutmahoille.
Onneksi sinä voit kuitenkin jäädä kotiin juomaan Dom Perignonia, slim boy. Ja lähteä lenkille. Tai voit ostaa jostain tarjoushuutopörssistä itsellesi kätevän matkan jollain "jumpo-jetillä" johonkin ja ahaa - huomaat, että polvet oli aivan yhtä suussa... Erona vaan se, että et päässyt edes siinä vajaan kuuden tunnin päästä jaloittelemaan. Hirttonaru tai partaterä, tule tänne beibe, otetaan erä!
Välilaskut ainakin Tre ja Turku Abu Dhabissa.
Ovelta ovelle ainakin Tamperelaisilla suht sama aika - kukin miettiköön istuuko mielummin omassa autossa matkalla Helsinkiin vai koneessa.
Meillä ainakin nyt takaisin jumbolla poika nukkui putkeen reilu 10 tuntia - jos oltais välilasku tehty niin ei varmasti enää olisi unta saanut.