betoniportaat

rintsikka-asuja

Ulos vievät betoniportaat jäätyvät ikävästi näin talvisin varsinkin, kun säät heittelevät plussan ja miinuksen puolella jatkuvasti ja vettä ja luntakin tulee vuoronperään.

Mikäs on paras konsti hoidella noita jäisiä portaita. Jään hakkaaminen on aika ikävää, koska jalan alla tamppaantunut ja sitten jäätynyt räntä tuntuu olevan kivikovaa. Suolaa tietysti voi kylvää, mutta mitä betoni tykkää suolasta pidemmän päälle? Entä kannattaako suola sekoittaa ensin veteen ja kaataa sitten rappusille, vai miten?

Tai onko olemassa esim jotain rappujen "päällisiä" esim. jotain rautoja, jotka voisi talveksi laittaa? Tällaiset auttaisivat ainakin siihen asti, kunnes jääkerros kasvaa koko rautaa paksummaksi..

Kaikki niksit otetaan kiitollisena vastaan.

10

7196

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kemisti

      Näin kävi meillä.
      Olen rakentanut painekyllästetystä puusta trallit portaiden päälle. Trallit ovat pysyvästi pultattu betoniaskelmiin kiinni.
      Lämmin ilma pääsee puun alle ja lumi sulaa heti eikä muodosta sellaista tallaantunutta jääkerrosta kylmän betonin päälle.
      Joskus kun ilmat heittelevät aivan hullusti on puun päällä ollut jäätä, mutta se lähtee helposti kun puuta hakkaa. Puu elää ja jää pirstoutuu irti eri tavalla kun betonista.
      Ovatpa vielä siistin näköiset nuo trallit.
      Irtotralleja en uskaltanut laitta pelossa että ne eivät åysy paikoillaan liukkaan jäisen betonin päällä.

    • peukkku68

      meneppä rautakauppaan, markettiin tai halpahalliin niin löydät sieltä sulatusaineen jauheena tai rakeena ja se sopii myös betonille eikä rapauta sitä kuten suola.

      Aine toimii ja on hintansa väärti, mutta ei sitä joka päivä viitsi sinne nakella..

    • bissekeissi

      Peittele rappuset muovikelmulla aina, kun et niitä käytä.

    • ois..

      hiekka. muuta ei ole ja petkele tietysti. mutta hiekka on hiekkaa........................

      • ja suolaa

        et sitten ikinä kylvä tahi sirota betonin päälle, ei muuten tarvitse olla edes kemisti tuota tietääkseen................


      • betonia
        ja suolaa kirjoitti:

        et sitten ikinä kylvä tahi sirota betonin päälle, ei muuten tarvitse olla edes kemisti tuota tietääkseen................

        Tiehallinnon SILKO-luokituksesta löytyy betonilaatuja, joita käytetään siltojen valuissa/korjauksissa. Väitän, että kestävät suolaa erinomaisen hyvin verrattuna tavalliseen betoniin.


    • sisätiloissa

      vaikka vanhassa muovipullossa, siitä on hyvä ripotella ja lämmin murske sulaa vähän jäähän ja jää hyvin kiinni.

    • Anonyymi

      Betoni portaat kuuluu sarjaan; järjettömät nykyajan rakentamisperinteet.
      Miksikö;
      -painavat (varsinkin usein umpinaisesti valettu betonimökky)
      -perusrunko kestää useita satoja vuosia (mutta kestääkö nykytalo saman ajan)
      -vanhat ihmiset kolhivat itsensä kovaan betoniin
      -portaiden muokkaaminen remonttien yhteydessä vaikeaa
      -sitoo ulkoilman kosteutta, ja syöttää sitä eteenpäin rakennuksen rakenteisiiin
      -varastoi talven kylmyyttä, ja syöttää sitä eteenpäin rakennuksen rakenteisiiin
      -routimisilmiö käsittelee eri tavalla kuin muuta taloa (porrasrakennelma saattaa nousta vuosien saatossa vinosti viettämään rakennusta kohden)
      -ulkoportaiden co-lukema valmistettaessa suuri
      -ulkoportaiden hävitys tai kierrätys vaikeata ja kallista

      Vinkki heille; jotka suunnittelevat rakentamista, miettikää betoniporteiden korvaamista jollain muulla materiaalilla. t. R

    • Anonyymi

      Helpommalla päästään kun ihmiset opettelee lentämään. Mitään ulko-ovia ja portaita ei enää tarvita, vaan kotiin tullessaan ihmiset lentää suoraan parvekkeelleen tai lähtiessä auki jätetystä ikkunasta suoraan sohvalle.

    • Anonyymi

      Solumuovia alle ja lämmityskaapelit jovain pysyy sulana, läpi vuoden!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      247
      45359
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      31
      11240
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      207
      10873
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9711
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8528
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      223
      6511
    7. Pirjo sanoi Esalle

      Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok
      Maailman menoa
      0
      3220
    8. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      30
      2239
    9. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      38
      1643
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      26
      1520
    Aihe