Voisko

Koira rähjää lenkillä ,voiko situuna pantaa kokeilla tälläseen??
3211
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Hei! Parhaiten auttaa, kun lainaat kirjastosta Turid Rugaasin kirjan 'Kiskomatta paras' ja alat heti harjoitella koirasi kanssa kirjan ohjeiden mukaan. Tulos on uskomaton! Kun olet opettanut koirasi kulkemaan hienosti lenkillä, nautit monin verroin ja ihmettelet ja hämmästelet, kuinka ihanaa on lenkkeillä hienosti kulkevan koiran kanssa. Entiseen ei ole sen jälkeen paluuta, etkä halua enää koskaan takaisin räyhäävää ja kiskovaa lenkkikaveria.

Äänestä
  • puututaan räyhäämiseen mieluummin opettamisen/kouluttamisen kautta. Kuono- ja sitruunapannat tällaisessa on vain ongelman kiertoa. Koira saattaa rähjätä joko pelon vuoksi tai siksi, että katsoo velvollisuudekseen puolustaa sinua (ts. et sen mielestä ole riittävän vahva ja luotettava johtaja). Molemmat paranee johtajuuden vahvistamisella ja hihnakoulutuksella. :)

    Äänestä

saa olla tarkkana, lähistöllä olevan koirankin haukunta saa pannan suihkauttamaan. En suosittele.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Sitruuna pantaa kirjoitti:

Koira rähjää lenkillä ,voiko situuna pantaa kokeilla tälläseen??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu