Yläosattomissa

??????????????????

Saako edes hotellien omilla rannoilla ottaa aurinkoa yläosattomissa, vai pitääkö tyytyä ikäviin rusketusraitoihin?
Onko paikalla merkitystä tämän asian kanssa (hurghada, sharm, luxor)??

21

4388

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • heidyyh

      Yläosattomissa auringonottaminen (ja noin yleensäkin oleskelu) on lailla kielletty ja on rangaistava teko, joten suosittelisin ihan pitämään ne bikinit päällä (siis oletan sinun olevan naishenkilö).

    • Jatta

      Ainakin El Gounassa viime keväänä lomaillessamme hotellin uima - altaalla näkyi yläosattomia auringonpalvojia... oiskohan sitten siellä sallittua? Ei ainakaan kukaan siihen näyttänyt puuttuvan.

    • Rane

      Egyptin turistikohteissa henkilökunta on 98% kristittyjä eikä heitä juurikaan häiritse yläosattomuus. Umpimuslimi kyllä katkoisi kaulasi jos näkisi. Eli perusneuvona, jos muutkin ovat niin... kaikkiahan ne eivät kaiketi kehtaa listiä. Venäläiset turistinaiset kylläkin koettelevat muslimien kipurajoja menemällä pyhiin temppeleihin topissa ja vesirajaminissä mutta useasti Egyptin lomakohteissa käyneenä haluaisin, että meitä Suomalaisia ei rinnastettaisi heihin.
      Yhteenvetona: Rantsussa ok jos on muitakin yläosattomissa eikä rantsuhenkilökunta saa kohtausta, muualla nevö!

      • Jasminittariittajotain

        Missä hotellissa sinä olet asunut. Egyptissä valtaosa väestöstä on muslimeja, niin myös hotellien henkilökunta. Joissain kristittyjen omistamissa hotelelleissa voi olla enemmän kristittyjä... mutta muuten henkilökunta on muslimeja ja hotellistakin löytyy moskeija, jos oikein etsit.


        Mutta uskonnolla ei ole tässä aisassa eroa jos aioit olla yläosattomissa. Egyptissä, kuten monessa muussa maassa on kohteliasta pitää päällä ja kaupungilla liikkuessa vaatteet.

        Ketään ei pakoiteta, mutta jos liikut kaupungilla bikineissä venäläisten tapaan, saat sellaista huomiota mitä et välttämättä halua. Rannalla kukaan ei huomauta jos otat yläosan pois, mutta se ei ole kohteliasta ja voit joutua tuijottelun kohteeksi.

        En saa mielestäni sitä venäläistä 150 kg naista joka käveli pitkin hotellialuetta pelkissä stringeissä viime lomalla. Hän ei saanut rusketusraitoja... mutta minulle tuli yökötys.

        Niin.. tai sen saksalaisperheen perhealbumikuvat, missä koko perhe tepastelee Kreetalla alasti kuvasta toiseen. Olisin voinut elää ilman niitä kuvia, en halua tietää kuinka karvanen perse tai miten varusteltu joku tuttu on. Pitäkää vaatteet päällä, kiitos!

        Se että oln kaukana kotoa ja naapureista ei oikeuta käyttäytymään huonosti. Mene ensi kesänä parvekkeellesi ottaa aurinkoa yläosattomissa, niin tiedät miten ihmiset reagoivat. Niin kotona kuin Egyptissä.


      • mikä neuvo!

        Jos haluat tulla raiskatuksi, niin siitä vaan.
        Egyptissa ja Goallakin on yläosattomissa vain venäläiset ja kaikkihan sen tietää millä rahoilla ne matkustaa..
        Eli paistattele kassejasi kotilaiturillasi.
        Tai puhu edes ruotsia jos täytyy utereitasi näytellä. Toistaiseksi suomalaisilla on hyvä maine maailmalla, kaikkialla.
        Toivottavasti aivottomat bimbot eivät sitä pilaa.


    • eki_69

      tulin tiistaina Hurghadasta ja ainakin meidän hotellissa ottivat aurinkoa yläosattomissa. Ei siihen kukaan puutu hotellin altailla, ei ainakaan Club Marmara hotellissa

    • oli...

      muistaakseni ainakin altaalla hurghadassa.Mutta silti jotkut turistit otti yläosat pois,eikä niitä moitittu.

      • russian roulette

        Tulin juuri Makadi Baystä (= egyptin venäjä). Rannalla ja altaalla venakot yläosattomissa. Lisäksi näin, kylläkin vain yhden tapauksen, joka vaihtoi myös bikinin alaosan rannalla ihan rauhassa!!! Kukaan ei puuttunut eikä ketään rannalla olevista tainnut minua kummemmin häiriintyä.


      • olet suomalainen
        russian roulette kirjoitti:

        Tulin juuri Makadi Baystä (= egyptin venäjä). Rannalla ja altaalla venakot yläosattomissa. Lisäksi näin, kylläkin vain yhden tapauksen, joka vaihtoi myös bikinin alaosan rannalla ihan rauhassa!!! Kukaan ei puuttunut eikä ketään rannalla olevista tainnut minua kummemmin häiriintyä.

        koska tuollaisesta, luonnollissesta toimituksesta häiriinnyit, taitaa olla mielikuvitus likainen ?. Kaikki hommat vaan pimeässä ja peiton alla !!


      • mene peiton alle
        olet suomalainen kirjoitti:

        koska tuollaisesta, luonnollissesta toimituksesta häiriinnyit, taitaa olla mielikuvitus likainen ?. Kaikki hommat vaan pimeässä ja peiton alla !!

        Ohoh!
        Eihän nyt ollut kyse "PEITON ALLA" touhuamisesta!
        Kenellä nyt on likainen mielikuvitus?


    • ***

      sharmissa hotellin ranta alueella oli muutama henkilö yläosattomissa-ehkä siksi kävi silmään, että niitä oli koko viikolla vain n.3kpl ja sitten toinen on se tyyli-haluaako herättää huomiota "asuttomuudellaan" ja kävellä pitkin rantaa topleksena vai nauttiiko auringosta omassa tuolissaan ja pukeutuu juoman haku reissulle...

    • .....

      Kannattaa varmaan miettiä onko järkeä olla muslimimaassa niin vähäpukeisena. Suosittelen kunnioittamaan toisten uskontoa ja kulttuuria ja lakeja..

    • Arvonsa tunteva 24v.

      Ihmettelen todella kysyjän täyttä tietämättömyyttä kulttuureista hyvistä tavoista. Ei suomessakaan keikistellä yläosattomissa kesällä, muualla, kuin missä se on erikseen sallittua. Syy siihen on myös se, että ne henkilöt, joita asia häiritsee, eivät mene ns. yläosattomille rannoille. Eivät varmasti tule sanomaan, ei naapurisikaan varmasti kehtaisi tulla sanomaan, että häiritsee tuo sinun itsensäpaljastelu, jos ottaisit parvekkeella yläosattomissa aurinkoa. Maassa todellakin maan tavalla, alastomuudella viestität täydellistä piittaamattomuutta paikallisia kohtaan muslimimaassa. Ja varmasti sinua katsotaan pahalla, niin suomalaiset, paikalliset, kuin muutkin maalaiset turistit (siis sellaiset, jotka omaavat tapoja ja järkeä olla kohteliaita paikallisia kohtaan, olethan heidän maassaan. Kuka ihme edes näkee sinun "kamalat" rusketusrajasi, kun tulet takaisin? vai onko näillä rusketusrajoja pelkäävillä tapana ihastella itseään peilistä kotona? Lisäksi itseruskettavat voiteet on keksitty, niin ei tarvitse poseerata muille närkästyneille julkisesti. Toivottavasti et pilaa suomalaisten mainetta maailmalla kohteliaina ja sivistyneinä ihmisinä.

    • huhhuh!!

      Voit myös mennä näyttämään etumustasi vaikkapa helösingin torille, eikä sekään ole suotavaa, varmasti saat yhtäpaljon katsojia!

    • 2 + 2

      Miksi pitää julkisesti tissejään esitellä edes yleisellä uimarannalla tai uima-altaalla?? Jos loman anti on sitä tai siitä kiinni suunnittelen oman aurinkolampun ostamista tai solariumia jos siellä saa alastonna maata. Vai onko tässä se itsensäesittely kuitenkin pääasia?

    • nätit daissut niin mikäs

      sitte...tosin nälkähän semmosten näkemisestä miehelle myös arabille tulee,,,

    • Bitch 63

      Haloo kukkuuu!!
      Olet menossa islamilaiseen maahan, joten pliis, viitsisitkö sen verran kunnioittaa maan uskontoa ja tapoja, että pitäisit tussusi ja tissisi piilossa julkisilla paikoilla. Itse olin Hurghadassa marraskuussa -06, ja sain hyvää kohtelua kaikkialla, mutta en kulkenut paljastavissa kuteissa. Eli olkapäät suojaan ja mieluusti housuissa polvenpeittävä pituus. Onhan siellä myös paljon turisteja jotka ovat kuin "siat pellossa", eivät arvosta maan tapoja, eivätkä ilmeisesti myöskään itseään. Itseasiassa mua hävetti ja harmitti katsella niitä junttituristeja...syyttäköön itseään jos heitä kohdellaan huonosti & pidetään hutsuina. Venäläiset ovat pahimipia, mutta ei kaukana ole skandinaavitkaan..Joten ota järki käteen ja mieti vähän....Tuskin sun lomas menee pilalle vaikka saisitkin rusketusraidat, ellet ole täys bimbo??!!

    • palaa

      Jos oot yläosattomissa...
      Sitten tulee melanooma ja...
      Jos on vähänkin järkee päässä Egyptin reissulla niin ostat sieltä sellasen arabikauhtanen, ohutta puuvillaa ja vältät kärventämästäsi itseäsi.

      Jos on pakko nudeille niin mee ens kesänä Kroatiaan,siellä on paljon nudistirantoja.

      • hesthrhrterrtgr

        yleisesti...
        eikös nämä paljon keskustelua aiheuttaneet tissit ole ihan luonnollinen asia?
        jos paikallisia uskonnon takia haittaa niiden vilauttelu, niin se on eri asia.


      • soomalaine
        hesthrhrterrtgr kirjoitti:

        yleisesti...
        eikös nämä paljon keskustelua aiheuttaneet tissit ole ihan luonnollinen asia?
        jos paikallisia uskonnon takia haittaa niiden vilauttelu, niin se on eri asia.

        Maassa maan tavalla ja jos ei kadulla sovi kulkea edes olkapäät paljaana niin ei taatusti sovi edes uima-altaalla olla tissit paljaana.
        En minä edes Suomessa kuljeskele julkisilla paikoilla puolialastonna,
        kannattaa matkaajan miettiä minne matkustaa jos rusketusraidattomuus on pääasia. silloin voi lähteä vaikka naapurikaupungin solariumiin ja illalla vetää siellä päänsä täyteen paikallisessa.


      • mieltä
        soomalaine kirjoitti:

        Maassa maan tavalla ja jos ei kadulla sovi kulkea edes olkapäät paljaana niin ei taatusti sovi edes uima-altaalla olla tissit paljaana.
        En minä edes Suomessa kuljeskele julkisilla paikoilla puolialastonna,
        kannattaa matkaajan miettiä minne matkustaa jos rusketusraidattomuus on pääasia. silloin voi lähteä vaikka naapurikaupungin solariumiin ja illalla vetää siellä päänsä täyteen paikallisessa.

        hyvä.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra leikkasi alimmalta tulodesiililtä 15 %

      Muistaako kukaan Riikka Purran kovaäänisen vaalilupauksen ennen eduskuntavaaleja? https://yle.fi/a/74-20221152 "THL o
      Maailman menoa
      399
      6894
    2. Muistele nainen niitä meidän yhteisiä hetkiä

      Miltä ne tuntui? Enkö aina huokunut välittämistä, kiintymystä. Eikö sinulla aina ollut hyvä olo kanssani? Minulla ainaki
      Ikävä
      49
      3994
    3. Eroa Orpo! Orpo eroa!

      Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
      Maailman menoa
      0
      1620
    4. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      43
      1558
    5. Sillan liikuntasauma haittaa pyöräilijöitä

      Voi, voi! Sillan liikuntasauma haittaa pyöräilijöitä! https://yle.fi/a/74-20221468 Aina voi etsiä toisen reitin, jos t
      Kevytliikenne
      94
      1413
    6. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      258
      1350
    7. Riikan vappumiljardin maksavat sairaat, vanhukset ja kuolleiden omaiset

      Vappumiljardi, eli Riikan päätös laskea yhteisöveroa kaksi prosenttiyksikköä 18 prosenttiin, vie verotuloja noin miljard
      Maailman menoa
      64
      1346
    8. Olisitko tältä

      seisomalta valmis seksuaaliseen kanssakäymiseen hänen kanssaan?
      Ikävä
      99
      1138
    9. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      22
      1076
    10. Yllätä mut ja laita viestiä

      Whatsapissa. Uskallatko vielä?
      Ikävä
      63
      1062
    Aihe