virolaiset työntekijät

elikkäs millaisia kokemuksia on teillä virolaisista työntekijöistä???
hoiditteko ite palkkauksen sivukuluineeen vai tulivatko vuokra työfirman kautta(vain yksi lasku)??palkkataso?,mites oliko kieli ongelmii??
kun olis keväällä tarkoitus aloittaa navetan rakentaminen ja olis tarve palkata rakennus miehiä ja olishan se hyvä jos löytäis jonkun tekeen nuo navetta työtkin
niin ja jos sattuis oleen joku ötitävailla niin voi ilmoittautuu

22

2490

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • JokuRajaSentään

      Häh ja huh!

      Suomessa on varmaan puoli miljoonaa työtöntä ja täällä kysellään virolaisten työntekijöiden perään. Sullakin varmasti olisi varaa palkata ihan kotimaista työvoimaa, mut kun oot niin ahne niin et raaski. Teeppä ite ne navettahommas vaan!

      Kai jos sulla on halu saada virolaista heimokansaa Suomeen, niin maksa ees kunnon palkka!

      • Isäntä

        Siitä että noita suomalaisia kivenpotkijoita ei työnteko kiinnosta kun sossusta saa kaljarahat.


      • troyen
        Isäntä kirjoitti:

        Siitä että noita suomalaisia kivenpotkijoita ei työnteko kiinnosta kun sossusta saa kaljarahat.

        Kyllä työnteko kiinnostaisi, mikäli saisi kunnon palkkaa!


      • tehrä
        troyen kirjoitti:

        Kyllä työnteko kiinnostaisi, mikäli saisi kunnon palkkaa!

        töitä rahasta


      • troyen
        tehrä kirjoitti:

        töitä rahasta

        Ei kai kukaan nyt ilmaiseksikaan töitä ala tehdä. Vapaa-aikaa uhrataan juuri rahan vuoksi.


      • Farmari84
        troyen kirjoitti:

        Kyllä työnteko kiinnostaisi, mikäli saisi kunnon palkkaa!

        Pyydät? Onko työkokemusta? Minkälainen koulutus? Tunnetko tämänpäivän traktorien tekniikan?


      • puhetta

        Mietippä itse hiukan mitä tommonen navetta tulisi maksamaan, jos palkkaat 2-3 timpuria tekemään sitä 35€:n tuntilaskutushintaan. Pelkästään viikon duuni normaali 8h päivillä tekee jo 4200€.
        Nää suomen laskutushinnat ovat aivan perseestä.
        Kannattaa teettää ehdottomasti virolaisilla. Ovat kaikenlisäksi ahkeraa ja aikaansaavaa porukkaa.


      • ville 4

        Suomen maatiloilla on paljon virolaisia rakentajia suurin osa heistä ei maksa veroja suomeen. ja kun he ovat olleet 4 kuukautta suomessa suomi maksaa sen jälkeen viroon sosiaalioturvan ja lapsilisät. aivan hullua touhua siksi pitää leikkauksia tehdä jatkuvasti. Suomi ajaa itsensaä konkurssiin.


    • kun mennään

      ruokamarkettiin niin pitää olla tarkkana ettei
      ostoskoriin eksy suomalaisia ruokatarvikkeita. Onneksi nykyään on tuotuja tuotteita niin hyvin tarjolla.
      Javielä ovat puhtaampia ja halvempiakin kuin nämä paikallisten jussien pöperöt.

    • se hieho

      rauhaan niin eukkosi pysyy tyytyväisempänä.

    • jussi jätä

      no lihaksi vaan koko perskunta!!!!!!!!!!!!!

    • ovat ainakin ne mitä olen tavannut.Mutten tiedä,mitä kautta ovat tulleet.

    • Vaka Vanha

      Kait se vuokrafirma on helpompi, sillä pitääkö Virolaisille vielä saada lupa, jos suoraan palkkaa ...
      Vai joko se siirtymäaika meni umpeen.

      Kysy työvoimatoimistosta, niiden velvollisuushan on selvittää asiat.

    • Farmari84

      Agrologi-opiskelija Oulusta, Iisalmesta, Ilmajoelta, Tarvaalasta tai Mustialasta..

    • ne....

      virolaiset vain sinne kotkonnuilleen, niin ei tule ongelmia!

    • aatellu

      asiaa tältä kantilta. jos ei suomalaista suosita töissä niin miks ihmeessä pitäiskään ostaa suomalaista ruokaa.... Näin o!!

    • paskakone

      meillä tääläpäin venäläinen lomittaja,hänen kauttaan saisimme kaverin tänne töihin.
      tiedämme eräällä suurella tilalla työskentelevän suht vakituisesti myös venäläinen mies,hurja tekeen töitä...ovat tottuneet eri tahtiin kuin meillä lepsut työoloista ja kaikista vessoista ja kylmistä kumppareista valittavat lomittajat

    • läähpuuh

      meillä tääläpäin venäläinen lomittaja,hänen kauttaan saisimme kaverin tänne töihin.
      tiedämme eräällä suurella tilalla työskentelevän suht vakituisesti myös venäläinen mies,hurja tekeen töitä...ovat tottuneet eri tahtiin kuin meillä lepsut työoloista ja kaikista vessoista ja kylmistä kumppareista valittavat lomittajat

      • suomi best

        Jos saat suomalaisen ota ihmeessä.Näillä kieliongelma on vaikea.Ja pitää olla asunto,auto ym.Jos ei autoa pitää kyyditä kylille ja pitkiä vapaita pitää olla joka kuukausi että pääsee kotiin.monenlaista vaikeutta.Suomalaisia entisiä lomittajia saat varmasti kohta kun supistavat lomia ja ovat ammattitaitoisia.


    • janukovits

      Mulla on eri kansalaisuuksia, aluksi ulkomaalaiset on hyviä mutta kun suomettuu niin alkaa vituttaa ne kun käyttävät suomen sossua hyväkseen , ja tuovat kokoajan tuttujaan ns.auttamaan ja huomaamattamasi oletkin taas palkannut yhden iivanan lisää, Romanialaiset ovat sitten eniten kaksinaamaisia, helvetin mustalaiset.Polakit menee ja Virolaisia älä pidä kahta enempää , ei toki muitakaan .Stalinia paljon arvostellaan jasyyttäkin, muttahänen tapansa sekoittaa eri kansakuntia on ainoa tapa pitää kansakunta hallinnassa sen olen huomannut.
      Virolaisista rakennusfirmoista olen kuullut pelkkää hyvää , mutta tee urakka tarkasti vaikka taitaa ne suomalaiset rakennusfirmat olla suurimpia kusettajia lisätöineen, ja tee lisätöistä omaurakka ja nekin voi kilpailuttaa.
      Sitten jos meinaat ottaa verokirjalle timpurin niin ota vanhempi suomalainen timpuri joka osaa rakennus pykälät ja lautapojiksi vaik sitten virolaisia.

      Mutta edeällä olevalle kirjoittajalle joka ei aio ostaa kotimaista ruokaa nii kysyn , että millä meinaa lentää ulkomaille kun valtio omisteinen Finnairkaan ole palkannut seitsemään vuoteen yhtään suomalaista lento emoa.

      Valitettavasti tulevaisuudessa koneet tulee korvaamaan ihmiskädet ja sitä kautta ihmisiä tarvitaanentistä vähemmän työ elämässä ja mitä enemmän työntekijöillä on oikeuksia ja antajalla velvoitteita niin koneet tulee auttamatta korvaamaan ihmisen.

      Sitannan kokemuksen kautta tulleen neuvon, muistaettä olet työn antaja ja työaikana! Et ole missään tekemisessä vapaa ajalla duunarin kanssa et pyydä kahville , pidät etäisyyttä , tää koskee ulkomaalaisiin, suomalainen on erilainen,

      Mottona voin sanoa, suomalainen pää ja ulkomaalaiset kädet

    • pata kattilaa...

      suomalaiset lomittajat on yhtä hanakoita työn perään kuin ovat viljelijätkin

      • Muamuija

        Tarkoittaa mitä? Tuosta nyt ei ota selvää, onko kehu vai moite. Eli?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      269
      6777
    2. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      80
      5381
    3. Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?

      Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.
      Maailman menoa
      105
      4335
    4. SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk
      Maailman menoa
      269
      3791
    5. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      64
      3539
    6. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      146
      3219
    7. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      245
      2859
    8. Venäläiset varkaudessa

      Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee
      Varkaus
      275
      2161
    9. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      45
      1673
    10. Lupajaoston esityslista

      Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo
      Pyhäjärvi
      49
      1555
    Aihe