Tähän asti olen pyrkinyt ostamaa kotimaisia tuotteita,muunmuassa siksi että tuen kotimaista työtä.Yrittäjät eivät vaan tunnu olevan lojaaleja Kotimaalle.Mutta yrittäkäämme suunnata rahamme sille harvenevalle kotimaiselle tuotannolle. ...PS. Nokia nyt tarkkana mitä jatkossa teette.
Suosi Suomalaista..niin minkä takia ?
naturalboy
5538
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Minä en suosi kuin kotimaista miestä.
Jos menen ostamaan vaikka sukulaislapselle purulelua , silloin tarkistan kotimaisuuden. Muuten ihan yks lysti. Kuitenkin aina jokin osa tehty indokiinassa tms.
Niin enemmistö Nokiasta taitaa olla Japanilaisten ja Amerikkalaisten omistuksessa. Nämä paljon puhutut irtisanomiset taas johtuvat siitä että Suomessa työ on kovin kallista ja tuotanto ollaan käytännössä siirtämässä halvenpiin maihin (siis ollan siirretty jo).
Oletko taavi koskaan kuullut puhuttavan "globalisaatiosta"??? Kannattaa keskittyä mämmiin ja mykysoppaan jos aikoo tukea kansallista tuotantoa. Noittenkaan tuotteiden raaka-aineiden kasvatusmaa muuten voi olla melkein mikä tahansa.
Kyllä tiedän talouselämän nykytuulet.Omassa työssäni pyrin olemaan innovatiivinen ja tuotantokustannuksia karsiva.Mutta uudenpolven insinöörit esimerkiksi mikä on tuotetuntemus taso tai työmenetelmien tuntemus.
sitä minkä halvalla saan ja tiedän, että tuote on hyvä. Silloin kun suomalaiset äänesti EU:n puolesta ja siihen liityttiin niin minulle annettiin lupa käyttää halvempaa tuotetta. Minä en EU:hun aikoinaan halunnut mutta kun sinne kerran väkisin ängettiin niin nyt otan kaiken hyödyn siitä irti ja hyvällä omalla tunnolla ostan tanskalaista juustoa, halvemmalla.
Ah, kiitos siitä EU:n puolesta Kyllä äänestäneet.
20:nen Eurooppaan suuntautuneen automatkan aikana olemme tuoneet sieltä, ennen vuotta 1989
-Viihde-elktroniikkaa
-Al-runkoisen maastopyörän
-lasten kenkiä ja vaatteita koko perheelle
-elintarvikkeita sis. kaakao, hunaja, lihasäilykkeet, juustot, ik-kinkut, salamit ym.
-öljyvärimaalauksia
-aminohappoampulleja sekä tabletteja kerran hormooneja
-ylimääräisiä juomia kohtalaisesti
EU:n jälkeen olutta, viinejä, tislattuja.
Muualta satunnaisesti jotain. Kiinasta untuvatakit ja silkkikankaita ja vaatteita.
Jne.
Olemme niin epäisanmaallisia ettei tuotteen alkuperällä ole ollut merkitystä.
Ei myöskään Suomessa.
Makeimmat porkkanat ovat olleet hollantilaisa ja kalifornialaisia.
Espanjan tomaatit täällä ovat yhtä mauttomia kuin suomalaisetkin mutta maksavat alle puolet niistä.
Parhaan kylmäsavukinkun olen saanut Saksasta.
Parhaat ilmakuivatut Italiasta ja Espanjasta.
Vuohi- lammas- yhdistelmäjuustot Ranska, Italia, Espanja.
Jne.
Kaiken maalaiset kehuvat omien elintarvikeidensa olevan maailman parhaita maun, puhtauden, ulkonäön ym. laadun suhteen.
Listaa olisi voinut jatkaa loputtomiin.
Turha höheltää mitään kotimaisesta jos se ei ole laadultaan ja hinnaltaan kilpailukykyinen.