huahin vs. phuket?

Kumpi on isompi kaupunki? Entä kummasta olette pitänet enemmän. Itse olen käynyt Huahinissä ja tykkäsin kovin. Ajattelin, että kun seuraavan kerran lähteen niin kumpaan kaupunkiin mennä?
52200
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Hei

Olin perheen kanssa Hua Hinissa joulu/uusivuosi.
Viime vuonna olimme Phuketisa, Kamalassa.

Itse pidän Phuketista enemmän, kirkkaammat vedet yms. Kamala on pieni kylä, mutta Patong vieressä ja isompi.

Hotellimme oli parempi myös Kamalassa.
Hua Hinissa on enemmän ruokapaikkoja ja räätäleitä kuulemma 300! Mutta on niitä Patongillakin.

Kamalassa ei montaaa ruokapaikkaa, mutta ranta oli ihanan rauhallinen. Söimme joka päivä rannalla lounaan, ihana perhe piti kojua. Ruoka oli aina hyvää emmekä sairastuneet.

Hua Hinissa olimme perheen 4 henkilöstä 2 mahataudissa.

Phukettiin ensi kerrallakin - ehkä Kata tai Karon?!

Äänestä

itse pidin phuketista enempi kuin hua hinistä.
Puhketissa kauniinpi luonto, paremmat rannat ja enempi kaikkea tekemistä. Tuk tuk vie edullisesti. Jos haluat rauhallisen paikan niin karon olisi hyvä jos haluat enempi menoa ja shoppailua niin patong parempi.Tosin karonilta on lyhyt matka käydä patongilla.Phuketissa hinta taso vähän halvempi kuin hua hinissä.

Äänestä

Hua Hinissä on palvelu parempaa...etelä thaimaalaiset ottavat rennommin. Vaikka palvelu on kyllä hyvää etelä thaimaassakin. Hua Hinissä on myös enemmän kultuuria ja historiallista nähtävää.

Etelä-thaimaassa (itse pidän krabista enemmän) on taas paljon upeampi luonto ja ennen kaikkea meri. Riippuu mitä haluaa

Äänestä

Kummastakin paikasta puolensa löytyy,mutta Phuket on ykkönen. Niin maisemien,rantojen kuin palveluiden suhteenkin.Phuketissa kylät ranta-alueella ja lyhyillä välimatkoilla toisistaan,joten helppoa ja nopeaa kulkea paikasta toiseen.Ja joka sitä kristallin kirkasta merivettä haluaa,niin Phuketin alueelta sitä löytyy.Ja Patongilta löytyy sitten ilta menoja...

Äänestä

Molemmissa käyty.Pidän enempi Hua-Hinistä.
Phuketin kaupunki 20 km rannoista,aika epäsiistin
oloinen,paikallisbusseilla helposti pääsee.
Karon,tosi rauhallinen,ruokapaikka,ostospaikka valikoima suppea.Patong niin karseaa menoa iltaisin
ei edes Pattayalla,en menisi lasten kanssa.
Hinnat ovat Phuketissa kalliimmat ja kaupustelijat
tekevät ihan poskettomia pyyntöjä,tingi siinä sitten.Väki on Hua-Hinissä ystävällisempää ja jotain
kulttuuriakin löytyy lähistöltä.
Tietysti riippuu siitä mitä haluaa,jos sukeltaa,niin
Phuket parempi,jos golfaa Hua-Hin.jne.
Mutta makuasiahan se on.Maisemat ovat molemmissa
kauniita.Käynti James Bondin saarella Phuketissa
oli ihan mukava.Muuten retkivalikoima suppea.
Hua-Hinista pääsee itsekin esim.junalla reissuun.
Eli siinäpä miettimistä,toisaalta kannattaa kokeilla.Itse olen käynyt paikassa jos toisessakin
Thaimaassa,aloittanut matkailun sinne -90 luvulla.
Viimme vuosina Hua-Hin vienyt voiton.
Joskin tykkään myös Bangkokista parin päivän
annoksina.
Hauskaa ja antoisaa matkaa

Äänestä

Kommentoi aloitusta


... kirjoitti:

Kumpi on isompi kaupunki? Entä kummasta olette pitänet enemmän. Itse olen käynyt Huahinissä ja tykkäsin kovin. Ajattelin, että kun seuraavan kerran lähteen niin kumpaan kaupunkiin mennä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu