honkatalot

siitä tulis mieleen??
93568
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

ainakin jos lamelli on mielessä.

Äänestä
  • Tähän tulokseen minäkin päädyin keväällä kauppoja tehdessäni.

    Äänestä

  • mieltä kirjoitti:

    Tähän tulokseen minäkin päädyin keväällä kauppoja tehdessäni.

    ei tuu kauppoja muuten.

    Äänestä

  • Oletko varma, että on paras?
    Monestako sulla sitten on kokemusta?

    Äänestä

  • nyt hiiessä kirjoitti:

    ei tuu kauppoja muuten.

    Honkatalojen toiminta Länsi-Suomessa ala-arvoista. Heidän sanaansa ei pitänyt ja toiminta ei vastannut hyvää rakennustapaa. Pystytys venyi ja hirret sotattiin teräketjuöljyllä ja jalanjäljillä. Monen viikon painostuksen jälkeen he suostuivat hiomaan sotkunsa pois, mutta arvatkaa millaiseksi ikkunat tulevat, kun ensin hiotaan seinä ja suihkutetaan kyllästysainetta päälle. Vastauksena tähän ja muihin mokiin, joita todella riitti, oli että olen jo tullut liian kalliiksi, mitään muuta ei korvata. Neuvoksi muille: Käykää kuluttajansuoja-asiamiehen juttusilla. Hänellä on paljon tietoa vaikeuksista mihin voi talopakettien kanssa joutua ja mitkä talopaketit ovat varottavia. Tavallisella pulliaisella kun ei ole montaa kertaa elämässään varaa taloa rakentaa. Rakentajan täytyy olla tarkkana kokoajan, joten suosittelen että palkkaatte tosi ammattilaisen pitämään puolianne ja katsomaan että homma toimii, sillä tietämätöntä kyllä huijataan sumeilematta.

    Äänestä

sammaa puuta sekin on ku muutkin!

Äänestä

Se nimittäin vaihtuu muutaman vuoden välein.
Ekaksi oli Vainionpään saha,
sitten FinnChalet
sitten Rengon puu
sitten finn honka
viimeisin honkatalot.

Listasta puuttuu välistä varmaankin monta nimeä, kun ei oo tullu päätoimisesti seurattua.

Äänestä
  • Jälkikäteen selvisi firma tekee konkursseja ja uusia tulemisia. Heillä on muuten aika etupainotteinen maksuohjelma, suurinosa kauppahinnasta maksetaan ennen kuin hirrenkulmaakaan näkyy. Meillä kävi tuuri, kun saimme edes jonkinlaisen talon. Älkää ihmeessä toistako samoja mokia kuin perheeni.

    Äänestä

Kyllä laadullisesti paljon parempia ovat honkarakenne ja mammuttihirsi. Kannattaa muuten tehdä hirsitalokauppa pelkistä hirsistä ja kattorakenteesta asennettuna. Näin ei tule mitään ongelmia tavaroiden määristä ja mistään muustakaan. Pääsee myös paljon halvemmalla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ja mitä kirjoitti:

siitä tulis mieleen??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu