Koulun kesken lopettaneet!

Elina

En oikein tiä, mihin tän keskustelun oisin työntänyt, työnsin nyt tänne..
Onko mahdollista saada Kelalta mitään, kun on lopettanut koulun kesken?
Vai pitääkö mennä sossuun kerjäämään vuokrarahoja siksi aikaa kunnes löytyy työpaikka?
Kun ei viittis koko ajan pyytää vanhemmilta rahaa, enkä porukoille aio palata, eivätkä edes enää huolisikaan.
Rahaa kyllä ovat luvanneet vipata, mutta..

5

1906

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ....

      Kyllä sinun on sinne sossuun mentävä, Kelalta joudut sitten hakemaan yleistä asumistukea mutta varaa nyt ensin aika sinne sossuun ja ilmoittaudu työkkäriin työttömäksi työnhakijaksi.

    • mistä roikkuu

      Se, saatko kelalta työttömyyskorvauksia, riippuu ihan siitä, onko sinulla jo ammattillinen koulutus valmiina. Eli jos olet esim. jo aiemmin suorittanut amiskassa tutkinnon ja nyt lopetit kesken vaikka amk:n, niin tottakai saat esim. kelan työmarkkinatukea. Mutta jos ammattia ei ole, etkä täytä 10 kk:n työssäoloehtoa, sinulle napsahtaa 5 kk:n odotusaika, jonka jälkeen vasta alat saamaan työttömyyskorvauksia. Toki voit mennä vaikka työharjoitteluun, jolloin saat työmarkkinatukea ihan normaalisti. Mutta mukavampi olisi varmaan etsiä ihan oikea työpaikka.

      • samaatilannetta

        tähän väliin pakko kysyä eikö siitä tule karenssia jos jättää koulun kesken?

        itselläni tämä tilanne: vuonna 2003 valmistuin sähköasentajaksi ihan ammattikoulussa 3vuoden koulu.ytk työttömyyskassan päivät täynnä ja 10kk työkokemusta.ikää on nyt 23vee.aloitin tuossa tammikuussa lähihoitaja koulun ammattikoulussa ja olen ajatellut että jos keskeytän opiskelun.pelottaa vaan jos tulee kanrenssia..tietenki olis hyvä jos sais työpaikan tähän väliin.


    • toihin

      Mene toihin senkin nahjus.

    • koulun kesken

      et joudu karenssia mutta jos koulun alkamista 2kuukautta ehtinyt opiskelua sitten kesken niin opintoraha maksaa takaisin.jos olet vaikka vuoden käynyt niin ei tulee opintoraha maksaa takaisin vaan ilmoitta että lopettanut koulun.sinullahan voi saada toimeentulotukea ja ilmoittaudu työvoimatoimistoon työnhakijaksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      124
      794
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      42
      569
    3. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      50
      505
    4. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      18
      505
    5. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      36
      502
    6. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      106
      484
    7. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      33
      441
    8. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      37
      416
    9. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      107
      384
    10. Mies kyllä lähestyy naista

      jos on oikeasti kiinnostunut. Tämä muistutuksena.
      Ikävä
      46
      373
    Aihe