onkos mainostoimistossa töissä olo todella tällasta?
http://plaza.fi/ellit/wall-street/tyo-ura/ilmaisena-tyojuhtana-mainostoimistossa
http://plaza.fi/ellit/wall-street/tyo-ura/ilmaisena-tyojuhtana-mainostoimistossa
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kyllä se näin on. Ja usein ilman palkkaa.
Ja koska alan opiskelijoita on tarjolla, mainostoimistot käyttävät surutta hyväkseen ilmaista työvoimaa. Sitten kun harjoitusjakso on ohi, sanotaan tylysti "emme voi palkata sua töihin..moro!" ja otetaan seuraava harjoittelija messiin.
Noh tuo "Maiju"- neitonen oli todellakin vaan käväissyt harjoittelemassa. Aika hyvin kun oli päässyt oikein valmistakin tekemään( uskokoon ken haluaa). Yleensä tuollaiseen juttuun sopii just skannaus ja kaffin keittely.
Joo ihan varmasti parikymppinen tytöntyllerö on oikeinkin sopiva tekemään vaativaa markkinointiviestintää. HAH. Ilmaista tykinruokaa se on. Annetaan pieniä asiakkaita joitten lasku on mitä on, jos harjoittelija saa jotain aikaiseksi niin sitten jää vähän käteenkin kaiken neuvomisen korvaukseksi.
Kyse on busineksesta, ei hyväntekeväisyydestä. Jaa lahjakkuus, no hankkikoon muutaman tilin minkä kanssa voi mennä itseään kaupittelemaan.
Uskomatonta. Ei meillä edes vakituiset henkilöt työskentele juurikaan yli 8-tuntisia päiviä, saati sitten harkkarit. Ainoa joka joustaa on firman johto, eli omistajat (AD ja planner). Harjoittelijoille ei yleensä makseta palkkaa, mutta sitoutunut ja kehittyvä harjoittelija saa meiltä varmuudella työpaikan. Se on mielestämme reilua. Vasta kolmen kuukauden tiukan harjoittelu- ja koulutusjakson jälkeen harjoittelijalla on yleensä annettavaa yritykselle. Huipputekijä vasta-alkajista tulee vain kokemuksen kautta.
Hei
Haluaisin mainostoimistoon töihin. Koulutusta ja kokemustakin on jo karttunut. Mutta työkokemusta tarvitsen lisää. Etsin paikkaa jossa harjoittelun jälkeen mahdollista työllistyä. Löytyisikö jostain paikkaa minulle?