onkos mainostoimistossa töissä olo todella tällasta?
http://plaza.fi/ellit/wall-street/tyo-ura/ilmaisena-tyojuhtana-mainostoimistossa
mainostoimistoon
4
2472
Vastaukset
- Kyllä
Kyllä se näin on. Ja usein ilman palkkaa.
Ja koska alan opiskelijoita on tarjolla, mainostoimistot käyttävät surutta hyväkseen ilmaista työvoimaa. Sitten kun harjoitusjakso on ohi, sanotaan tylysti "emme voi palkata sua töihin..moro!" ja otetaan seuraava harjoittelija messiin. - tottakait..
Noh tuo "Maiju"- neitonen oli todellakin vaan käväissyt harjoittelemassa. Aika hyvin kun oli päässyt oikein valmistakin tekemään( uskokoon ken haluaa). Yleensä tuollaiseen juttuun sopii just skannaus ja kaffin keittely.
Joo ihan varmasti parikymppinen tytöntyllerö on oikeinkin sopiva tekemään vaativaa markkinointiviestintää. HAH. Ilmaista tykinruokaa se on. Annetaan pieniä asiakkaita joitten lasku on mitä on, jos harjoittelija saa jotain aikaiseksi niin sitten jää vähän käteenkin kaiken neuvomisen korvaukseksi.
Kyse on busineksesta, ei hyväntekeväisyydestä. Jaa lahjakkuus, no hankkikoon muutaman tilin minkä kanssa voi mennä itseään kaupittelemaan. - Hyvä pomo
Uskomatonta. Ei meillä edes vakituiset henkilöt työskentele juurikaan yli 8-tuntisia päiviä, saati sitten harkkarit. Ainoa joka joustaa on firman johto, eli omistajat (AD ja planner). Harjoittelijoille ei yleensä makseta palkkaa, mutta sitoutunut ja kehittyvä harjoittelija saa meiltä varmuudella työpaikan. Se on mielestämme reilua. Vasta kolmen kuukauden tiukan harjoittelu- ja koulutusjakson jälkeen harjoittelijalla on yleensä annettavaa yritykselle. Huipputekijä vasta-alkajista tulee vain kokemuksen kautta.
- Hyvä harjoittelija
Hei
Haluaisin mainostoimistoon töihin. Koulutusta ja kokemustakin on jo karttunut. Mutta työkokemusta tarvitsen lisää. Etsin paikkaa jossa harjoittelun jälkeen mahdollista työllistyä. Löytyisikö jostain paikkaa minulle?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.2812926Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka572326Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3482007- 1151733
Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois1121681Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2121375- 661317
- 681253
- 581232
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl771181