mainostoimistoon

onko totta?

4

2455

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kyllä

      Kyllä se näin on. Ja usein ilman palkkaa.
      Ja koska alan opiskelijoita on tarjolla, mainostoimistot käyttävät surutta hyväkseen ilmaista työvoimaa. Sitten kun harjoitusjakso on ohi, sanotaan tylysti "emme voi palkata sua töihin..moro!" ja otetaan seuraava harjoittelija messiin.

    • tottakait..

      Noh tuo "Maiju"- neitonen oli todellakin vaan käväissyt harjoittelemassa. Aika hyvin kun oli päässyt oikein valmistakin tekemään( uskokoon ken haluaa). Yleensä tuollaiseen juttuun sopii just skannaus ja kaffin keittely.

      Joo ihan varmasti parikymppinen tytöntyllerö on oikeinkin sopiva tekemään vaativaa markkinointiviestintää. HAH. Ilmaista tykinruokaa se on. Annetaan pieniä asiakkaita joitten lasku on mitä on, jos harjoittelija saa jotain aikaiseksi niin sitten jää vähän käteenkin kaiken neuvomisen korvaukseksi.

      Kyse on busineksesta, ei hyväntekeväisyydestä. Jaa lahjakkuus, no hankkikoon muutaman tilin minkä kanssa voi mennä itseään kaupittelemaan.

    • Hyvä pomo

      Uskomatonta. Ei meillä edes vakituiset henkilöt työskentele juurikaan yli 8-tuntisia päiviä, saati sitten harkkarit. Ainoa joka joustaa on firman johto, eli omistajat (AD ja planner). Harjoittelijoille ei yleensä makseta palkkaa, mutta sitoutunut ja kehittyvä harjoittelija saa meiltä varmuudella työpaikan. Se on mielestämme reilua. Vasta kolmen kuukauden tiukan harjoittelu- ja koulutusjakson jälkeen harjoittelijalla on yleensä annettavaa yritykselle. Huipputekijä vasta-alkajista tulee vain kokemuksen kautta.

      • Hyvä harjoittelija

        Hei
        Haluaisin mainostoimistoon töihin. Koulutusta ja kokemustakin on jo karttunut. Mutta työkokemusta tarvitsen lisää. Etsin paikkaa jossa harjoittelun jälkeen mahdollista työllistyä. Löytyisikö jostain paikkaa minulle?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      294
      4791
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      135
      3076
    3. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      52
      2993
    4. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1551
    5. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      227
      1252
    6. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1199
    7. Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa

      Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.
      Maailman menoa
      7
      1016
    8. Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?

      Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu
      Ikävä
      78
      1001
    9. Paskalaista valokuitulakiin

      Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais
      Maailman menoa
      52
      989
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      981
    Aihe