GRANKULLA KANARIA IFK!

samuel raasakka

Hei vaan kaikki ulkosuomalaiset! Selvennykseksi aikaisempiin Gran Canaria- kirjoituksiin: Kerho on oma pieni piirinsä, jonka asioita nyt nämä "kerholaiset" setvivät tässä forumissa.

Saaren kaikki suomalaiset eivät ole kerhon jäseniä, ja omistavat sen verran aivokapasiteettia, ettei ko.asioita tälle forumille tule jauhamaan.

Saarella on TODELLAKIN muuta, kuin Canterasin rannanpätkä!

Ja paljon mukavia, eri-ikäisiä suomalaisia, joilla on muutakin tekemistä, kuin joku pirun kerho.

Tervetuloa tutustumaan ja toivottavasti tähän viestiin tulee asiallisia vastauksia!!!

5

765

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kuulla!

      Toisaalta, ehkä nämä foorumit vähitellen auttavat senkin kerhon asioiden järjestymisessä. Kun kaikki tietävät nimeltä joka höpsöttelijän, molemmilta puolin, kai ne pikku hiljaa alkavat joko erota kerhostaan, muuttua, tai muuttaa pois?

      Minusta noita on hauska lukea. Muistuttaa, millaiseksi itsekin voi tulla vanhempana, jos ei pidä aivotoiminnastaan huolta. Tai ehkä jo olenkin sellainen...

      Auringon paistetta sinne, niin hyville kuin hassuillekin.

    • hyvin

      Täällä missä asun on myös suomalaisilla oma yhdistys ja niin, kun on suomlaisista kysymys, se on myös pirun riitainen. Meinasin liittyä jäseneksi, mutta kuulin ja näin onneksi jotain sellaista, että en enää halunnutkaan joukkoon mukaan. Nyt kierrän porukan jo kaukaa. Ei voi kuin ihmetellä miksi me ei tulla keskenämme toimeen. Käsittämätöntä.

      • samuel raasakka

        ... Ja sitten vielä tuttavat viestittelee ja soittelee Suomesta, että mikä täällä oikein mättää. Mutta osaan jo sanoa, ettei mikään, että kaikki on hyvin. Ystäviä ympärillä, lämmintä ja niin edespäin... jos tapella haluaa, ei tarvi sen takia tuhansia kilometrejä matkustella, saman voi tehdä ihan koto-Suomessakin. Kateellista kansaa suomalaiset näemmä... Kaikkea hyvää Sinulle! Kierretään yhdessä kerholaiset kaukaa!


      • Lasse29
        samuel raasakka kirjoitti:

        ... Ja sitten vielä tuttavat viestittelee ja soittelee Suomesta, että mikä täällä oikein mättää. Mutta osaan jo sanoa, ettei mikään, että kaikki on hyvin. Ystäviä ympärillä, lämmintä ja niin edespäin... jos tapella haluaa, ei tarvi sen takia tuhansia kilometrejä matkustella, saman voi tehdä ihan koto-Suomessakin. Kateellista kansaa suomalaiset näemmä... Kaikkea hyvää Sinulle! Kierretään yhdessä kerholaiset kaukaa!

        Minkä verran Suomalaisia suunnilleen Gran Canarialla/Las Palmasissa mahtaa asustella? Itse olen pitkään suunnitellut sieltä päin asunnon vuokraamista pidemmäksikin aikaa, sillä vähän tiedustelen. Minkälainen kielitaito olisi suotavaa sinne tullessa/missä siellä voisi paikanpäällä opiskella espanjan kieltä?


      • vilperi57
        Lasse29 kirjoitti:

        Minkä verran Suomalaisia suunnilleen Gran Canarialla/Las Palmasissa mahtaa asustella? Itse olen pitkään suunnitellut sieltä päin asunnon vuokraamista pidemmäksikin aikaa, sillä vähän tiedustelen. Minkälainen kielitaito olisi suotavaa sinne tullessa/missä siellä voisi paikanpäällä opiskella espanjan kieltä?

        jo aika pitkälle. Asukasmääristä ei hajuakaan ja vaikka yläpuolella taas kerhoa ja kerholaisia mollattiinkin, niin hyvin on ainakin "turistia" vuosikausia palvellut!! Nyt olen "tripillä" täällä Mas Palomasin puolella ja tarkoitus olisi käydä kerhossa kylpemässä ja moikkaamassa vanhoja tuttuja ja samalla tietenkin "haistella" ilmapiiriä. Kyllä noista kärhämistä on saanut paljon lukea täällä suomi24:lla, mutta totuus on usein tarua ihmeellisempi ja kerho palvelee eri ihmisiä kuten ennenkin. Eli useimmiten kannattaa nuo mollausviestit jättää ihan oman onnensa nojaan; asiaa niissä on vähemmän.
        T. Vilperi


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oulaisen vaalitulos: Vahva alku, mutta lisää toimia tarvitaan

      Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus
      Oulainen
      16
      6313
    2. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      197
      2490
    3. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      97
      1894
    4. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      76
      1497
    5. Exän käytös hämmentää (taas)

      Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k
      Sinkut
      191
      1049
    6. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      41
      980
    7. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      46
      929
    8. Miksi sä olet jatkanut tätä näin pitkään?

      Kerro tai vaikene iäksi
      Ikävä
      77
      843
    9. Sä tiedät rakas

      Mitä toivon. Olisit vain rohkea ❤️
      Ikävä
      45
      719
    10. Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."

      Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka
      Tv-sarjat
      7
      708
    Aihe