LA-kanava

Tulipa tuossa mieleeni että näinköhän kukaan suomalainen rekkakuski nykypäivänä käyttää LA-puhelinta ajon aikana esim. motareilla? (venäläisillä lälläri on useesti kädessä) Jos joku tietää sellasen yleisesti käytetyn LA-kanavan niin ei muuta kun asiallisia vastauksia tulemaan.
2327114
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 23

Vanhimmat

Kyllähän noita vielä käytetään, vaikka nuo pienet radiopuhelimet eli walkie´talkiet ovat myös yleistymässä ja myös yleistyneet.. Ja yleinen lälläri-kanavahan on se 19.

Äänestä

Pitäisi käyttää enemmän ja huolehtia, radioitten sekä antennien kunnosta. Olen omalle pojalleni motkottanut kun jätkät kerää helvetinmoisia puhelin laskuja, koska aivan lähietäisyydellä jauhetaan paskaa kännyköillä. Toimiva LA-kone on vielä monessa suhteessa hyödyllinen ja kunnossa olevana toimivana. Erikoiskuljetusten saattoautot huutelevat sekä veturien kuskit ilmoittavat tulostaan ja antavat ohjeita, monelta jannulta menee viesti ohi kun ei ole radiota.

Jos olisi minun päätettävissäni, logistiikalle voisi varata yhtenäisiä VHF-radiokanavia kutsukanavineen väliltä 155 - 170 MHz koko maata käsittäen, koska pelastuslaitos ja poliisi meni Virveen. Radio on hyöty- ja turvallisuus väline, silloin kun autoissa on radiot ja ne päivystävät sovitulla kanavalla. Investointina radio on edullinen ja kestää pitkään ja huoltotarve on vähäinen, lähinnä mikin piuhassa ja antennissa.

Jenkkilässä on CB:lla on oma kulttuurinsa ja sitä tuskin kännykät nujertaa. USA:n radioliikenne on muutenkin erilaista kun meillä, koska meillä säännökset ovat varsin tiukat. Kansalaisten vapaalla radiotoiminnalla on pitkät perinteet, koska radio ei ole koskaan ollut valtion monopoli. Tämä vapaa yksityinen radiotoiminta on synnyttänyt tuhansia asemia joissa on eri alueilla erikoistuneita asemia mm. rekkakansalle. Viesti kulkee kun radioasemat ovat yhteydessä kuskeihin ja päinvastoin.

Äänestä
  • vhf-puhelimia ainakin pohjois-Suomessa.

    Äänestä

  • käytetään jonkin verran kirjoitti:

    vhf-puhelimia ainakin pohjois-Suomessa.

    Juu, tiedän kyllä että isoilla firmoilla on VHF luvat ja puhelimet. VHF puhelimet hyvällä tukiasemalla on ehdoton peli, toki senkin kantama on rajallinen, varsinkin koneesta toiseen, ilma tukiasemaa.

    Kuten Laa-mies tuossa totesi liikennöinti on villiä ja vapaata, toki bandeilla ei nykyisin ole takavuosien pulinaa. Aika helppoa on siirtyä kutsukanavalta muutama pykälä ylös tai alas ja höpistä siellä, ilman että koko seurakunta höristää mukana. Näissä 40-kanavaisissa on sovittu kaikenkansan kutsukanavaksi 31 ja yleensä mode on FM. Yleensä mode on FM, mutta ainakin täällä meillä Lahden seuduilla sorakuskit ja kuormaajat operoivat AM-modella.
    On puhuttu myös siitä, että LP kuuntelee kanavaa ”19”, mutta en ole ainakaan julkisesti nähnyt monessakaan virka-autossa LA-konetta, toki siihen tarkoitukseen sopii myös hyvä skanneri.

    Asiaa LAA puhelinten tiimoilta:

    http://www.skannerilehti.net/cgi-bin/cgiwrap/skalehti/sauna/YaBB.pl?board=laatek

    Puhelimia, antenneja ja tietoa:

    http://www.rxtx-tuote.fi/index.php?valikko=etusivu&sivu=etusivu

    Äänestä

  • Tuo veturin ilmoittelu la puhelimessa on kyllä täyttä huumoria

    Äänestä

Nykyinen LA-puhelimen käyttöön pitäis mielestäni enemmän kiinnittää huomiota koska se on oikein käytettynä erittäin toimiva yhteydenpitolaite, on kavereita jotka jaarittelee keskenään kanavalla 19 vaikka ajelevat peräkkäin tai pyörivät paikallisajoa pienellä alueella silloin oikea kanava on mielestäni joku muu koska vaihtoehtoja on parikymmentä. Pidetään 19 vain kutsukanavana ja "tervehdyskanavana" kun tullaan vastakkain ja ehditään vain jutella vain se laitteiden kuuluvuusaika. Ajan myös jonkunverran erikoiskuljetuksia missä 19 kanava päällä mahdollisimman monessa ajoneuvossa helpottaa ja nopeuttaa sekä myös vähentää vaaratilanteita koska vastaantulevalle liikenteelle on helppo antaa ohjeita kaikkien osapuolten liikenteen sujumiseksi mahdollisimman hyvin. 19 kanavan käyttö esim. Tampereen alueella soramontuilla jotka ovat 3 tien lähellä autokuskin ja pyöräkuormaajakuskin välisessä yhteydenpidossa jatkuvasti on mielestäni ajattelematonta koska ei ohikulkijoita kiinosta tarviiko se kuski kyytiinsä "kuuttatoista vai kolmekakkosta" se vain häiritsee sitä 19 kanavan liikennettä joka siile on tarkoitettu. Mutta kun ollaan hämeesä niin voihan olla että ensimmäinen LA puhelin aikanaan joka sinne on tullut on ollut "vahingossa" 19 kanavalla ja he eivät ole vielä muita kanavia löytäneet.Eli mahdollisimman moneen raskaaseen ajoneuvoon LA-puhelin.

Äänestä
  • autoihin laitettiin oikeastaan noitten erikoiskuljetusten vuoksi la.. kun joutuu kierteleen jatkuvasti noita pikkuteitä ja välillä isompia..

    Äänestä

Mutta kun ei vehkeet pelaa, niin kiinni pysyy.

Äänestä

kaikissa autoissa (4 autoa)on toimivat LA-puhelimet ja kaikki kuskit ja isännät käyttävät niitä päivittäin ja tietysti erikoiskuljetuksissa.Itse olen oman kuljettajaurani,n.10 vuotta,aikana aina pitänyt huolen että autossani on toimiva LA-puhelin ja pidän sen aina ajossa ollessani auki,aivan erinomainen yhteydenpito väline mm.hirvistä ja kolareista ym. muista varoittamiseen,sääli että ISOILLA firmoilla ei nykyään ole ko. laitteita kuin harvoissa autoissaan.

Äänestä
  • Poliiseista.

    Äänestä

  • ja hyvä varoitella kirjoitti:

    Poliiseista.

    Semmonen walkie´talkie kiinnostas mistä löytyy kanava 19. Ei isäntä osta enää autoihin La-puhelinta ja kyllä se olis hyvä olla. Etenkin kun tulee eriokoilkuljetus vastaan on kyllä kiva saaha infoa leveydestä ja tarviiko esim. pysähtyä. Voispahan myös ottaa sitten kätevästi omaan autoon sen vempeleen.

    Äänestä

  • walkie´talkie kirjoitti:

    Semmonen walkie´talkie kiinnostas mistä löytyy kanava 19. Ei isäntä osta enää autoihin La-puhelinta ja kyllä se olis hyvä olla. Etenkin kun tulee eriokoilkuljetus vastaan on kyllä kiva saaha infoa leveydestä ja tarviiko esim. pysähtyä. Voispahan myös ottaa sitten kätevästi omaan autoon sen vempeleen.

    On se sairaan kallis kapine, mutta eiköhän sen yhden kuukauden kännykkälaskun hinnalla saa:

    http://www.rxtx-tuote.fi/index.php?valikko=cb&sivu=cb.alan100&tuote=Y

    Kun sijoitetaan 200...250€ / auto sillä saa varusteineen kunnon pelin.


    Moniko muistaa kun paljonko NMT-puhelimet maksoivat 90-luvun taitteessa....ja kaikilla piti olla se autossaan.

    Äänestä

  • walkie´talkie kirjoitti:

    Semmonen walkie´talkie kiinnostas mistä löytyy kanava 19. Ei isäntä osta enää autoihin La-puhelinta ja kyllä se olis hyvä olla. Etenkin kun tulee eriokoilkuljetus vastaan on kyllä kiva saaha infoa leveydestä ja tarviiko esim. pysähtyä. Voispahan myös ottaa sitten kätevästi omaan autoon sen vempeleen.

    Niit on ainaki rxtx firmal... Joku panther malliha se oli. Just tilasin. Ja tupakan sytytin malli kans tuli tilattuu..

    Äänestä

  • Masisto kirjoitti:

    Niit on ainaki rxtx firmal... Joku panther malliha se oli. Just tilasin. Ja tupakan sytytin malli kans tuli tilattuu..

    Sepä hyvä, niin voit homokaverisi kanssa läähätellä.

    Äänestä

  • Rekkahomot kirjoitti:

    Sepä hyvä, niin voit homokaverisi kanssa läähätellä.

    Hyvä jartsa, näytä sille.

    Äänestä

Käyttääkö erikoiskuljetukset tänäkin päivänä la:ta

Äänestä
  • Käyttää. Yleensä joka autossa on CB-radio. Jotkut käyttävät myös VHF puhelimia. Perus La-puhelin ja hyvä antenni, niin kuuluvuus on 5-10km helposti.

    Äänestä

nykyisin on myös la-puhelimia joissa on modet eli on am/fm/USB/LSB ja uusis la-puhelimessa lähetys tehot 60watt

Äänestä
  • LA-puhelin on hyvä laite, saa infoa puhallusratsiasta.

    Äänestä

Vielläkö näillä huudellaan uudenmaan alueella ? Kävin juuri kellarista lällärit kaivamassa ja aika hiljaista on!

Äänestä
  • Kanava 22FM keskiviikkoisin 21-22.
    Kanava 28USB maanantaisin 21-22. Uudenmaan rinkulat.

    Äänestä

Kotkan alueella mitään LA liikennettä nykyisin?

Äänestä

pitäisi olla kanava 19

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


rekkamies87 kirjoitti:

Tulipa tuossa mieleeni että näinköhän kukaan suomalainen rekkakuski nykypäivänä käyttää LA-puhelinta ajon aikana esim. motareilla? (venäläisillä lälläri on useesti kädessä) Jos joku tietää sellasen yleisesti käytetyn LA-kanavan niin ei muuta kun asiallisia vastauksia tulemaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu