LA-kanava

rekkamies87

Tulipa tuossa mieleeni että näinköhän kukaan suomalainen rekkakuski nykypäivänä käyttää LA-puhelinta ajon aikana esim. motareilla? (venäläisillä lälläri on useesti kädessä) Jos joku tietää sellasen yleisesti käytetyn LA-kanavan niin ei muuta kun asiallisia vastauksia tulemaan.

23

27097

    Vastaukset 23

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Junior-Trucker

      Kyllähän noita vielä käytetään, vaikka nuo pienet radiopuhelimet eli walkie´talkiet ovat myös yleistymässä ja myös yleistyneet.. Ja yleinen lälläri-kanavahan on se 19.

    • YrjöJurri

      Pitäisi käyttää enemmän ja huolehtia, radioitten sekä antennien kunnosta. Olen omalle pojalleni motkottanut kun jätkät kerää helvetinmoisia puhelin laskuja, koska aivan lähietäisyydellä jauhetaan paskaa kännyköillä. Toimiva LA-kone on vielä monessa suhteessa hyödyllinen ja kunnossa olevana toimivana. Erikoiskuljetusten saattoautot huutelevat sekä veturien kuskit ilmoittavat tulostaan ja antavat ohjeita, monelta jannulta menee viesti ohi kun ei ole radiota.

      Jos olisi minun päätettävissäni, logistiikalle voisi varata yhtenäisiä VHF-radiokanavia kutsukanavineen väliltä 155 - 170 MHz koko maata käsittäen, koska pelastuslaitos ja poliisi meni Virveen. Radio on hyöty- ja turvallisuus väline, silloin kun autoissa on radiot ja ne päivystävät sovitulla kanavalla. Investointina radio on edullinen ja kestää pitkään ja huoltotarve on vähäinen, lähinnä mikin piuhassa ja antennissa.

      Jenkkilässä on CB:lla on oma kulttuurinsa ja sitä tuskin kännykät nujertaa. USA:n radioliikenne on muutenkin erilaista kun meillä, koska meillä säännökset ovat varsin tiukat. Kansalaisten vapaalla radiotoiminnalla on pitkät perinteet, koska radio ei ole koskaan ollut valtion monopoli. Tämä vapaa yksityinen radiotoiminta on synnyttänyt tuhansia asemia joissa on eri alueilla erikoistuneita asemia mm. rekkakansalle. Viesti kulkee kun radioasemat ovat yhteydessä kuskeihin ja päinvastoin.

      • käytetään jonkin verran

        vhf-puhelimia ainakin pohjois-Suomessa.


      • YrjöJurri
        käytetään jonkin verran kirjoitti:

        vhf-puhelimia ainakin pohjois-Suomessa.

        Juu, tiedän kyllä että isoilla firmoilla on VHF luvat ja puhelimet. VHF puhelimet hyvällä tukiasemalla on ehdoton peli, toki senkin kantama on rajallinen, varsinkin koneesta toiseen, ilma tukiasemaa.

        Kuten Laa-mies tuossa totesi liikennöinti on villiä ja vapaata, toki bandeilla ei nykyisin ole takavuosien pulinaa. Aika helppoa on siirtyä kutsukanavalta muutama pykälä ylös tai alas ja höpistä siellä, ilman että koko seurakunta höristää mukana. Näissä 40-kanavaisissa on sovittu kaikenkansan kutsukanavaksi 31 ja yleensä mode on FM. Yleensä mode on FM, mutta ainakin täällä meillä Lahden seuduilla sorakuskit ja kuormaajat operoivat AM-modella.
        On puhuttu myös siitä, että LP kuuntelee kanavaa ”19”, mutta en ole ainakaan julkisesti nähnyt monessakaan virka-autossa LA-konetta, toki siihen tarkoitukseen sopii myös hyvä skanneri.

        Asiaa LAA puhelinten tiimoilta:

        http://www.skannerilehti.net/cgi-bin/cgiwrap/skalehti/sauna/YaBB.pl?board=laatek

        Puhelimia, antenneja ja tietoa:

        http://www.rxtx-tuote.fi/index.php?valikko=etusivu&sivu=etusivu


      • Anonyymi

        Tuo veturin ilmoittelu la puhelimessa on kyllä täyttä huumoria


    • laamies

      Nykyinen LA-puhelimen käyttöön pitäis mielestäni enemmän kiinnittää huomiota koska se on oikein käytettynä erittäin toimiva yhteydenpitolaite, on kavereita jotka jaarittelee keskenään kanavalla 19 vaikka ajelevat peräkkäin tai pyörivät paikallisajoa pienellä alueella silloin oikea kanava on mielestäni joku muu koska vaihtoehtoja on parikymmentä. Pidetään 19 vain kutsukanavana ja "tervehdyskanavana" kun tullaan vastakkain ja ehditään vain jutella vain se laitteiden kuuluvuusaika. Ajan myös jonkunverran erikoiskuljetuksia missä 19 kanava päällä mahdollisimman monessa ajoneuvossa helpottaa ja nopeuttaa sekä myös vähentää vaaratilanteita koska vastaantulevalle liikenteelle on helppo antaa ohjeita kaikkien osapuolten liikenteen sujumiseksi mahdollisimman hyvin. 19 kanavan käyttö esim. Tampereen alueella soramontuilla jotka ovat 3 tien lähellä autokuskin ja pyöräkuormaajakuskin välisessä yhteydenpidossa jatkuvasti on mielestäni ajattelematonta koska ei ohikulkijoita kiinosta tarviiko se kuski kyytiinsä "kuuttatoista vai kolmekakkosta" se vain häiritsee sitä 19 kanavan liikennettä joka siile on tarkoitettu. Mutta kun ollaan hämeesä niin voihan olla että ensimmäinen LA puhelin aikanaan joka sinne on tullut on ollut "vahingossa" 19 kanavalla ja he eivät ole vielä muita kanavia löytäneet.Eli mahdollisimman moneen raskaaseen ajoneuvoon LA-puhelin.

      • firman

        autoihin laitettiin oikeastaan noitten erikoiskuljetusten vuoksi la.. kun joutuu kierteleen jatkuvasti noita pikkuteitä ja välillä isompia..


    • ScaniaR

      Mutta kun ei vehkeet pelaa, niin kiinni pysyy.

    • firmassa

      kaikissa autoissa (4 autoa)on toimivat LA-puhelimet ja kaikki kuskit ja isännät käyttävät niitä päivittäin ja tietysti erikoiskuljetuksissa.Itse olen oman kuljettajaurani,n.10 vuotta,aikana aina pitänyt huolen että autossani on toimiva LA-puhelin ja pidän sen aina ajossa ollessani auki,aivan erinomainen yhteydenpito väline mm.hirvistä ja kolareista ym. muista varoittamiseen,sääli että ISOILLA firmoilla ei nykyään ole ko. laitteita kuin harvoissa autoissaan.

      • ja hyvä varoitella

        Poliiseista.


      • walkie´talkie
        ja hyvä varoitella kirjoitti:

        Poliiseista.

        Semmonen walkie´talkie kiinnostas mistä löytyy kanava 19. Ei isäntä osta enää autoihin La-puhelinta ja kyllä se olis hyvä olla. Etenkin kun tulee eriokoilkuljetus vastaan on kyllä kiva saaha infoa leveydestä ja tarviiko esim. pysähtyä. Voispahan myös ottaa sitten kätevästi omaan autoon sen vempeleen.


      • YrjöJurri
        walkie´talkie kirjoitti:

        Semmonen walkie´talkie kiinnostas mistä löytyy kanava 19. Ei isäntä osta enää autoihin La-puhelinta ja kyllä se olis hyvä olla. Etenkin kun tulee eriokoilkuljetus vastaan on kyllä kiva saaha infoa leveydestä ja tarviiko esim. pysähtyä. Voispahan myös ottaa sitten kätevästi omaan autoon sen vempeleen.

        On se sairaan kallis kapine, mutta eiköhän sen yhden kuukauden kännykkälaskun hinnalla saa:

        http://www.rxtx-tuote.fi/index.php?valikko=cb&sivu=cb.alan100&tuote=Y

        Kun sijoitetaan 200...250€ / auto sillä saa varusteineen kunnon pelin.


        Moniko muistaa kun paljonko NMT-puhelimet maksoivat 90-luvun taitteessa....ja kaikilla piti olla se autossaan.


      • Masisto
        walkie´talkie kirjoitti:

        Semmonen walkie´talkie kiinnostas mistä löytyy kanava 19. Ei isäntä osta enää autoihin La-puhelinta ja kyllä se olis hyvä olla. Etenkin kun tulee eriokoilkuljetus vastaan on kyllä kiva saaha infoa leveydestä ja tarviiko esim. pysähtyä. Voispahan myös ottaa sitten kätevästi omaan autoon sen vempeleen.

        Niit on ainaki rxtx firmal... Joku panther malliha se oli. Just tilasin. Ja tupakan sytytin malli kans tuli tilattuu..


      • Rekkahomot
        Masisto kirjoitti:

        Niit on ainaki rxtx firmal... Joku panther malliha se oli. Just tilasin. Ja tupakan sytytin malli kans tuli tilattuu..

        Sepä hyvä, niin voit homokaverisi kanssa läähätellä.


      • Rekkahomojen-homokaveri
        Rekkahomot kirjoitti:

        Sepä hyvä, niin voit homokaverisi kanssa läähätellä.

        Hyvä jartsa, näytä sille.


    • Anonyymi

      Käyttääkö erikoiskuljetukset tänäkin päivänä la:ta

      • Anonyymi

        Käyttää. Yleensä joka autossa on CB-radio. Jotkut käyttävät myös VHF puhelimia. Perus La-puhelin ja hyvä antenni, niin kuuluvuus on 5-10km helposti.


    • Anonyymi

      nykyisin on myös la-puhelimia joissa on modet eli on am/fm/USB/LSB ja uusis la-puhelimessa lähetys tehot 60watt

      • Anonyymi

        LA-puhelin on hyvä laite, saa infoa puhallusratsiasta.


    • Anonyymi

      Vielläkö näillä huudellaan uudenmaan alueella ? Kävin juuri kellarista lällärit kaivamassa ja aika hiljaista on!

      • Anonyymi

        Kanava 22FM keskiviikkoisin 21-22.
        Kanava 28USB maanantaisin 21-22. Uudenmaan rinkulat.


    • Anonyymi

      Kotkan alueella mitään LA liikennettä nykyisin?

    • Anonyymi

      pitäisi olla kanava 19

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Gallup: Kansalaiset eivät usko velkajarruun

      Puolet suomalaisista ei usko velkajarrun vaatimien sopeutusten toteutuvan, kertoo Iro Researchin kyselytutkimus. Kokoom
      Maailman menoa
      119
      1285
    2. Mä oon kallistumassa

      Rikosilmoitukseen!
      Suhteet
      225
      1046
    3. Ethän mies vielä

      luovu meistä? Haluaisin jo sun syliin.
      Ikävä
      67
      980
    4. Haaveilen edelleen

      Sinusta aika ajoin
      Ikävä
      58
      942
    5. Sinulle nainen

      En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen
      Ikävä
      66
      906
    6. Martsusta tuli leuhka

      Ja ylimielinen. Hän ei nosta persettäkään ilmaseksi . Luulempa et nämä ei tee hyvää hyvinvointivalmennuksille.... Nannal
      Kotimaiset julkkisjuorut
      250
      850
    7. Kuisla Group Oy jättänyt yrityssaneeraushakemuksen

      Samalla yrityssaneeraukseen on hakeutunut Kuisla henkilökohtaisesti ja Seinäjoen Motelli Oy, joka omistaa Sorsanpesän ki
      Seinäjoki
      36
      788
    8. Hei rakkaani.

      Kohtaaminen lähestyy. Miten teemme sen? Kumpi ottaa yhteyttä vai törmäämmekö jossain sattumalta? Tuleva vaimosi
      Ikävä
      70
      775
    9. Ethän voinut nainen tietää, että rikot rikotun

      Omaa elämää taas mietin aamuyön tunteina. En vieläkään löytänyt muistin sokkeloista ainuttakaan onnen hetkeä. Kaipuu on
      Ikävä
      72
      762
    10. Tiedätkö sitä

      Että sinun äänesi on ihanan pehmeä
      Ikävä
      42
      726
    11. Uskallanko laittaa sulle viestiä?

      Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S
      Ikävä
      58
      690
    12. On paha olla

      Kun olen käyttäytynyt aiemmin kaivattua kohtaan kuin joku narsisti.
      Ikävä
      65
      668
    13. Kiulu myynnissä!

      Kiulu hakee taas uutta yrittäjää. https://www.yritysporssi.fi/etela-pohjanmaa-lansi-suomi-finland/myytavat/yritykset/ma
      Ähtäri
      26
      608
    14. Tulisiko naisille asettaa korkeammat eläkemaksut

      Tämä tuli mieleeni kun luin aamun lööppejä. Japanissa alkaa olla "uutta nuorisoa" ihan urakalla, ikä alkaa sadan jälkeen
      Sinkut
      181
      513
    15. Et pysty peittämään minulta

      Sinä olet hyvä peittämään asioita niin halutessasi. Pystyt pitkiäkin aikoja salaamaan juttuja. Juuri mietin tuossa, olet
      Ikävä
      47
      504
    16. Mikä tekee kaivatustasi

      Haluttavan?
      Ikävä
      18
      488
    17. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      103
      487
    18. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      69
      487
    19. Vieläkin saat

      Sydämen tykyttämään. Vaikka emme näe
      Ikävä
      24
      484
    20. Mitä oikein tapahtui? Maajussi-Jetta sai tylyt pakit - Sulhoehdokas selittää: "Ei lentänyt kipinät"

      Maajussille morsian -sarjassa etsitään rakkautta ja rinnalle kumppania. Yksi maajusseista on Jetta - liikunnallinen ja
      Maajussille morsian
      12
      477
    Aihe