"""En näe tässä touhussa järjen hiventäkään. Olen vertaillut asumista kerrostalossa vuokralla ja itse kerrostalokaksion omistajanakin ja omakotitaloasumista. -02 ostin kerrostalokaksion -04 myin ja voittoa välistä 20 000euroa. Tämä taas mahdollisti omakotitalon ostamisen ja ei ole mitään yhtiövastikkeita ja muutenkin oman elämänsä herra. Ei tarvitse ajatella yöllä suihkussa käydessä naapureiden viihtyvyyttä. Kaiken lisäksi kahdelle ihmiselle 163 neliötä on ihan riittävä. Ja että menojako? Korkomenot noin 190euroa kuussa ja loppu osa menee lainan lyhentämiseen. Sähkölasku noin 50 euroa kuussa ja vettä mennyt 2 vuoden aikana noin 50euron edestä. Tiemaksu noin 8euroa vuodessa ja sitä rataa edetään."""
kovat on selitykset tälläkin kirjoittajalla.....yksikään tuttuni,sukulaiseni tai itsekään ole okt:ssa päässyt alle 500€ kk-kustannuksilla....ja ennenkuin alatte selitellä niin laskekaa pitkän ajan keskiarvo...kaikki rempat ja kulut....niin kyllä vaan, siitä tulee se 500€/kk HOITOVASTIKKEEKSI!...okt:ssa.
kovat on selitykset tälläkin kirjoittajalla.....yksikään tuttuni,sukulaiseni tai itsekään ole okt:ssa päässyt alle 500€ kk-kustannuksilla....ja ennenkuin alatte selitellä niin laskekaa pitkän ajan keskiarvo...kaikki rempat ja kulut....niin kyllä vaan, siitä tulee se 500€/kk HOITOVASTIKKEEKSI!...okt:ssa.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Millä opilla?
"...kaikki rempat ja kulut....niin kyllä vaan, siitä tulee se 500€/kk HOITOVASTIKKEEKSI!...okt:ssa. "
Itse asun isossa (yht. 220 m2) omakotitalossa joka on rakennettu 2000-luvun paremmalla puolella ja hoitovastikeen luontoiset kulut ovat alle 200 €/kk, noin 170 €/kk. Vielä kulu on viittä henkilöä kohti.
Ei todellakaan pitäisi olla kallista: 0,80 €/m2. Omistusosakkeissa tuo on suunnilleen muistaakseni keskimäärin 2,5€/m2.
Vuokra-asunnoissa noin 3,5 €/m2.
Noihin kuluihin lasken lämmityksen, kiinteistöverot, kiinteistön ja irtaimiston vakuutusmaksut, vesimaksun, nuohouksen ja jätemaksun. Taloussähköä en ole tuohon lisännyt.
Ehkä siihen pitäisi vielä lisätä jotain pientä pihanhoitokulua, luokkaa 10€/kk eli 120 €/vuosi.
Korjauksien kuluja en tuohon laske, koska niitä ei ole. Maalaus tulee joskus 10-15 vuoden päästä.
Ehkä keittiön kaappien ovet myös.
Itse olen kuten huomaat, aika tyytyväinen tilanteeseen.
Perusteleppas puolestasi väitteesi.
Minäkin asun vaimoni kanssa omakotitalossa, neliöitä himpun vajaa neljäsataa! Laskin kuukausimenoiksemme 82 euroa ja kun tällaisen asunnon vuokra huitoisi jossain 4.000 euron tienoilla niin jokainen voi miettiä onko mitään järkeä asua vuokralla. Lisäksi on verovähennys oikeus ensiasunon lainasta.
me synnytään perseestä kuten kaksi aiksempaa kirjoittajaakin.
keksimme valeet suloisessa pääkopassamme ja kuten tiedät tälle pasltalle kirjoittelee vain vuokra-asumisen kauheudesta maailmalle pongahtaneet piilomiljonäärit jotka eivät käy töissä eivätkä maksa asumisestaan penniäkään....
heidän talonsa eivät koskaan rapistu eivätkä tarivitse huoltoa puhumattakaan siitä että 3000m2 talo veisi edes pikkaisen fortumin tekemaää sähköä tahi öljyä jne.
ps.itse asun 22.000m2 okt:ssa jossa ei ole mitään kuluja....uskovainen mummo halusi alkaa maksaa ne kaikki puolestamme kun katsoi että talossamme on liian vähän tilaa kahdelle henkilölle...minulle ja koiralleni.