Ajovalot P10 -91

ohä

Tyyppivika, että vasemman ajovalojen kanta kuumenee ja pistoke sulaa (jostakin syystä mustan johdon,"maajohdon" puoli kuumenee. Vaihtamalla ei enään(4.kerta) auttanut. Oikeapuoli toimii ihan ok. mutta vasemmalla ei pala kuin parkkivalo, samoin pitkien sisämerkkivalo sisällä on pimeä. Sulakkeet ehjät, akusta virtaa antamalla poltin syttyy samoin rele vetää (vesisäiliön luona) ja kiinteät apukaukovalot syttyvät. Voisiko vika olla valoautomatiikan releessä ????? (227 €)

Kiitokset tiedoista

7

855

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nissanistikin

      Epäilen huonoa kosketusta ja siitä johtuvaa liian suurta vastusta joka kuumentaa pistokkeen tai piuhan.

    • ....

      Itel on kans p10 -91 primu 1.6 koneel, eikä siin oo ollu mitään vikaa valojenkans.

    • diniz

      Mulla on 94 primu ja sama ongelma mullakin.

    • Viiksi...

      Tiedän monia P10 primeroita alle 300tkm ajettuja, joissa ole koskaan ollut mitään vikaa valojen kanssa.

      Itsellä sen sijaan yli 300tkm ajetussa kertaalleen vaihdoin polttimien pohjat ajovaloille. Syy miksi oletettavasti pistoke kuormittui ja suli oli ratissa oleva valojen viiksi.

      Viiksisysteemi pitää sisällään liukupintoja/kiskoja vasemman ja oikean puoleisille valoille. Eri puolille siis omat kiskonsa. Valojen kytkeminen aiheutta eri liukupintojen yhditymistä toisiinsa kussakin tilanteessa halutulla tavalla.

      Itselläni oli nuo liukupinnat kuluneet, joten joskus toisen puolen valo syttyi viiveellä, joskus ei ollenkaan, joskus ajossa. Ts. kosketus oli mitä sattui. Varmasti kuormittaa tuollainen lampun kantaa ja polttimoa, jos vähän väliä virran saanti pätkii.

      Viiksi pikaliittimillä kiinni. Helppo vaihtaa vaan hintaa voi olla paljon uudella. Korjauskin onnistuu juottamalla, jos jotakin tuollaisten päälle ymmärtää.

    • ohä

      Kiitoksia neuvoista. Vika löytyi viiksestä nastat pesemällä ja painamalla valot ovat pysyneet kunnossa.

    • tyhmä

      onko primera p10:ssä kahdet pitkät?

      • Datsuni

        On jos varusteversio on SLX tai GT


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      21
      1361
    2. 67
      1305
    3. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      133
      1251
    4. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1245
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      67
      1059
    6. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      999
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      94
      967
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      182
      933
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      89
      886
    10. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      871
    11. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      801
    12. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      696
    13. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      43
      666
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      58
      663
    15. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      646
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      628
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      87
      628
    18. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      123
      612
    19. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      586
    20. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      52
      574
    Aihe