kokeneemmat käyttäjät huomio! itse ostamassa parempaa näyttöä ja saanut "kavereilta" "asiallista" tietoa? Mutta kuinka on asianlaita.Siis lisää mielipiteitä siitä mikä näyttö olisi paras valinta. Käyttönä olisi "normaali kotikäyttö" ja ehkä valokuvankäsittelyä harrastuksena. Tarvitsenko näytön jossa olisi dikitaali liitin VGA-liittimen lisäksi(ehkä tulevan koneenvaihdon). Näytön kokoa olen ajatellut 19", mutta olisiko parempi niinsanottu normaali näyttö vai vide-kuva(laajakuva). Hintahaarukka noin 300€ ja allekkin. merkeissä tuntuu olevan monenlaista mielipidettä vähän niinkuin on autoista.Joten onkos joku toinen merkki parempi toista vai ratkaiseeko pelkä hinta? Siis tarkoituksena olis katsella sitä näyttöä vielä useammankin vuoden jälkeen.
Neuvokaa nyt epätietoista!
Neuvokaa nyt epätietoista!
Vastaukset 7
Vanhimmat
niin ei tuohon pysty vastaamaan eikä tuommoista kysymystä oikein kannata kysyä. Useimmat näytöt ovat ihan hyviä kotikäyttöön. DVI-liitäntä pitää tietysti olla myös, sehän löytyy kaikista asiallisista tietokoneistakin nykyään. Kannattaa ostaa 20- eikä 19-tuumainen, jolloin resoluutio on paljon parempi (tavallisesti 1680x1050 laajakuva). Muutaman kympin takia ei pidä pihistellä, jos tarkoitus on käyttää näyttöä monta vuotta.
Kuka tuollaisen resoluution pientä tekstiä edes pystyy lukemaan, suurennuslasillako sinä sitä luet, vai onko Macissa tekstikoko suurempi samalla resoluutioilla kuin muilla yleisimmillä käyttiksillä.
Ensinnäkin, mitähän mahdat hourailla? 1680x1050 on 20-tuumaisten laajakuvapaneelien yleinen standardi, jos et satu tietämään. Joissakin PC-läppäreissä on vaivaiseen 17 tuumaan mahdutettu vielä suurempi resoluutio, luokkaa 1900x. Tavallinen reso 17-tuumaisissa halpiksia lukuun ottamatta on juuri 1680x1050. Näkövammaisille on ihan omat systeeminsä sitten.
Sulla ja monella muulla tulee muuten olemaan nitron paikka, jos OS X Leopardiin tulee resoluutioriippumaton käyttöliittymä (kuten ennustettu on...). Se saa Vistan näyttämään kivikautiselta. Resoluutioriippumattomuus ei taida vielä kuulua Microsoft-sanastoon...
Samaa mieltä. 22" wide on itesellä ja todella mahtava kuva. Ainut pieni ongelma on säädöt, käyttötila kun on hieman hämärä ja tuppaa käymään silmiin (ketju tuolla ylempänä). Olisin kiitollinen, jos joku osaisi neuvoa. Ja näytön hinta oli alle 400€, n. satasen 19" kalliimpi, mutta 19" oli muutenkin huonompi.
tiedoista jamielipiteistä. Nyt on LG 20" ja on hyvä peli jopa kavereidenkin mielestä.
Ostin muutama viikko takaperin 19 tuumaisen samsung widen, ja olen ollut tyytyväinen. Näyttö on nopea, siinä on hyvät värit sekä näytön säätö on helppoa. Itse pidin 19 tuumaista parempana nimenomaan se takia, että isommissa teksti näkyy turhan pienenä. Tästä olisi ollut haittaa viimeistään siinä vaiheessa kun hankin usb digiboxin. Muutenkin esimerkiksi 20 tuumainen on niin vähän 19 tuumaista suurempi, että siitä ei kannata maksaa ylimääräistä. Vasta 22 tuumaisen kyseessä ollen kokoerolla voi olla merkitystä, mutta sen kokoiset DVI liitännällä varustetut ruudut ovat toistaiseksi vähintään parisataa omaani kalliimpia
netti käytössä ja valokuvauksessa 4:3 näyttö on suositeltavaa. 16:9 näyttö on jopa hiukan pienimpi kuva-alaltaan kuin samankokonen 4:3 näyttö. 16:9 soveltuu paremmin elokuvien katseluun tai opiskelussa esim. musiikkinotaatio ohjelmassa.