SINÄ, joka asut huvilakadulla,etkö edelleenkään osaa huolehtia kissastasi?? Jos näen sen katin vielä niin seuraavaksi saat kysellä kattiasi joko eläinsuojelusta tai pahimmassa tapauksesa (viittaen huolimattomuuteesi) kattisi on hautuumaalla!
mustakissa
huvilakatu
15978
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Niinpä niin.Maailmalla soditaan ja näissä sodissa aiheutetaan suunnatonta inhimillistä hätää. Maapallon lämpötila nousee, aiheuttaen kuivuutta ja aavikoitumista, josta seuraa nälkää ja inhimillistä hätää. Toisaalla sataa liikaa ja myrskyää, kokonaisia kaupunkeja tuhoutuu ja taas hätää ja kärsimystä. Sekin tuntuu pieneltä että täällä suomessakin jotkut joutuvat nielemään ylpeytensä ja anomaan sossusta rahaa, että saisivat lapselle lämmintä vaatetta ja ruokaa.
Mutta nämä eivät ole mitään sen rinnalla, että huvilakadulla on nähty irrallaan musta kissa.
Tämä on selkeästi järkyttänyt tämän katastrofin nähnyttä henkilöä ja aiheuttanut syvää ahdistusta.
Se että hän sortuu nimettömään uhkailuun........No niin. Hänelle pitäisi ostaa hame.
no niinpä ne jehovat kirjottaa taas maailman parantamisesta... En mä muuten ois kirjöttanu siitä saa****n katista jos siitä ei ois häiriöö!!! Antasikko sä esim koirien juosta irrallaan? Eiköhän kateilla ja rakeilla oo samat säännöt,et niitä EI saa pitää irrallaan!! Paranna sinä vaan maailmaa saa****n jehova!!!
kissan vika jos se vapaana kulkee! Ei se kissa ite sitä tiedä ettei se saa kulkea naapureiden pihoilla. Mene sille omistajalle naamatusten sanomaan asiasta, että viet kissan eläinsuojeluvalvojalle, jossei ne tee asialle mitään. Mikään laki ei oikeuta satuttamaan viatonta kissaa, joka ei tiedä missä se saa liikkua. Vika on omistajassa ei eläimessä!
Minua häiritsee kanssa naapurin kissat.
1 Paskantavat ulko oven matolle vähintään joka toinen viikko.
2 Kusevat istutuksen portailla, varsinki keväällä haju on sietämätön, ei voi ovea/ikkunaa edes avata kun haju on niin voimakas
3 Repivät kukkapenkit päivittäin
4 Kusevat ja paskovat muutenki ympäri pihaa.
Jos saisin ne kiinni niin takaan ettei toiste enää pihallemme tulis.
rottia pihallesi?
Taitaa niitä sielläpäin jo ollakin....
No saat valita kissa vai rotta kaveriksi....
Kissoja sielläpäin. Taitaa olla vähän jotain suurentelun vikaa tai sitten kirjoittaja oikeasti vajaa.
Asuin ennen omakotitalossa, 12 talon "piirissä" ja lähinaapurustossa samanlaisia "piirejä". Kissoja laskeskelujen mukaan asui tällä alueella (ulkonaliikkuvia) n. 15-20. Ei kertaakaan revitty kukkapenkkejä, ei kustu muuta kuin ehkä pihan kauimmaisiin puskiin jne.
Otappa nyt asiat tärkeysjärjestykseen äläkä kyttäile siellä niitä kissoja. Höpönlöpön puhetta.
Turha se on täällä itkeä, jos ei ole rahkeita mennä omistajalle asiasta sanomaan.
vaan uskoa, että jokaisella on oikeus olla juuri niin kyttääjä kuin haluaa.
Totuushan on se, että kissa ei saa juoksennella toisten pihalla irrallaan. Se riittää perusteeksi.
Eli älä sinä puutu asiaan, jos joku haluaa täällä sydäntään purkaa. kaikki ei jaksa koko ajan miettiä, mitä kaikkea epäoikeudenmukaista muualla/muille tapahtuu.
Minä ainakin vuokranmaksajana haluan että viihdyn kodissani. Valitan varmasti jos on aihetta. Ja siihen on kenenkään turha mukista mitään.
Vastaavasti pyrin siihen, että en aiheuta muile häiriötä omilla toimillani.
Teille eläinystäville tiedoksi: Kaikki eivät pidä eläimistä. Ottakaahan se huomioon.
En säilytä irrallaan pihalla mitään sellaista mikä houkuttelis rottia, ja rotillekin on keksitty myrkky, se vaan ei tehoa kissoihin.
Logiikalla totuus on myös se, että minä saan puuttua asiaan jos haluan. Itse huolehdin ja olen aina huolehtinut lemmikeistäni. Ja tiedän myös sen, että se ei ole lemmikin vika jos se juoksentelee vapaana jossain - se ei sitä eroa tiedä missä saa mennä ja missä ei.
Mutta nämä taliaivot uskaltavat vain täällä itkeskellä tai hätistellä eläimiä pois (usein väkivalloin), kun syy on varsin muualla ja viesti ei mene perille muuta kuin sanomalla tai viemällä eläin rankkurille tai löytöeläinkotiin.
Vaikkei lemmikeistä pidä, niin luulisi että ihminen niin viisaana eläinlajina osaisi myös kunnioittaa toisia eläimiä, vaikka niistä päänvaivaa joskus olisikin.
Se, hyvä ystävä, on totuus.
"Teille eläinystäville tiedoksi: Kaikki eivät pidä eläimistä. Ottakaahan se huomioon."
Tosi eläinystävä ei anna kissansa juosta vapaana kaupunkialueella!!
Muistakaa silti ettei ole kissan syy että se on päästetty vapaaksi, vaan sen ääliön omistajan. Kissa toteuttaa vain luontaista käyttäytymistään.
kissan syy. Mutta jos omistaja ei ota vastuuta eläimestään, niin ei se tarkoita että muiden pitäisi. Jos ei osaa pitää huolta eläimestään, niin parempi silloin olla ilman kissaa tai koiraa tai mitä vaan.
Minä en ole niin brutaali, että pistäisin kissan itse päiviltä, mutta rankkurille toimitan kyllä mikäli jatkuvasti joku eläin käy nurkissa kuseksimassa. Sieltä voi sitten käydä kullannuppuansa kyselemässä.
Jos teitä eläinystäviä kiinnostaa irtoeläinten hyvinvointi, niin miksette perusta partiota, joka "pelastaa" nämä harhateillä olevat. Minun asiani se ei ole.
En ole kenenkään kissalle pahaa halunnut,mutta onko sun mielestä oikein,et kissa värjöttelee 15 asteen pakkasessa ulkona yötä päivää? Eikö se ole eläinrääkkäystä? Ja niillä on samat oikeudet kuin koirilla,jos et tiennyt! Omalla pihalla saa olla mutta ei toisten pihamaalle saa tulla!!!!
ampuu mua suolapyssyllä noin 25 vuotta sitten kun istuin pyöränritsillä siinä tiellä (Huvilakadulla) ja puhaltelin puhalluspillillä pihlajanmarjoja.
Tiedoks vaan, mä oon kasvanu jo isoks, että pidäs pienempää ääntä.
Olisin nimittäin varmaan vesipyssyillä uhkaillut jos jotain... Eli kyllä täälläkin on isoksi kasvettu.
On se kumma että aina näistä elukoista ja varsinki kissoista on jollakin jotain sanomista. Itse kun kattelen ko isot ja vähän pienetkin ukot penis kädessä kuseskelee sielä sun täälä välittämättä kakkan vertaa kuka niitä joutuu haistelemaan saati siivoamaan!! Hävetkää!! Ihmisillä on kuitenkin WC:t!! Sitten kun ei tarvi kattella ku äijät tahi akat kuseskelee torilla, rappukongeissa, ravintoloiden edustalla ym. sitten teillä on oikeasti oikeus olla "järkyttyneitä"! Ei ne kakaratkaan aina tiedä oman pihan rajoja, pitäiskö mun lapsettomana nekin vaan viedä johonki huostaan tai kylmästi vaan lopettaa ne. Annetaan kaikkien kukkien kukkia vaan jokaisella meillä on joku tarkoitus täällä!