Vertailua ohjaimista

Loppasuu-soppaluu

Ati Radeon CLUB 3D R9250 AGP 128M ja GeForce4MX440 näytönohjaimista tartteisin kommentteja. Ei taia kovin häävejä pelikäytössä olla, mutta noiden vehkeiden vertaaminen toisiinsa kiinnostaa eli kertokaahan mielipiteitä.

6

583

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • xyz...

      Sama kun menisit jollekin äänentoiston ammattilaisten palstalle kyselemään c-kaseteista.

    • Radeon 9250:
      GPU: 240MHz
      Muistit: 200MHz
      Pixel-Shadereita: 4
      Vertex-shadereita: 1
      ROP's: 4
      Muistikaistanleveys: 128-bittinen
      Direct X 8.1

      Geforce MX440:
      GPU: 270MHz
      Muistit: 200MHz
      Pixel-shadereita: 2
      Vertex-shadereuta: 0,5
      ROP's: 4
      Muistikaistanleveys: 128-bittinen
      Direct X 7
      -----

      Surkeita ovat, mutta Geforce MX440 on vielä surkeampi

    • Pege81

      Eivät ole häävejä missään käytössä, varsinkaan toi MX440. Toi R9250 on ihan ok perusohjain. Muutaman kympin jos viitsii laittaa lisää, niin saa hankittua paremman ohjaimen.

    • Kortti tuo R9250 verrattuna Gf4mx 440:een.
      Rateon DirectX 8.1 ja Gf DirectX 7.Eli joitain lisäherkkuja tuo tuo Radeon.
      Itselläni oli tuo Gf4mx440 jonka vaihdoin R7500:n(DirectX 7) joka oli jo astetta parempi.
      R9250 on vielä parempi.
      Tuolla R9250:llä jotain Haloa jo pelailee ihan kummasti.Uuusia pelejä?Täytyy sanoa ettei kokemusta mutta epäilen suuresti miten mahtaa pyöriä jos nyt pyörii ollenkaan..

      • eikös..

        R9250 ole rautatason tuki Dx9 ? Kyllähän oi raato jos varsinkin on passiivi-siilellä varustettu menettellee jos hiljaisuus on etusijalla. Yksi asia hairitsi kun omistin k.o ohjaimen, Club3d muistaaksesni. Vga-liitätäntä oli lattakaapelilla kiinni kortissa ja kuvan laatu ei oikein ollut kaksinen ja liitin on aivan toisessa laitassa joten kapeassa kotelossa on ongelmia saata monitorin piuha kunnolla kiinni.


      • eikös.. kirjoitti:

        R9250 ole rautatason tuki Dx9 ? Kyllähän oi raato jos varsinkin on passiivi-siilellä varustettu menettellee jos hiljaisuus on etusijalla. Yksi asia hairitsi kun omistin k.o ohjaimen, Club3d muistaaksesni. Vga-liitätäntä oli lattakaapelilla kiinni kortissa ja kuvan laatu ei oikein ollut kaksinen ja liitin on aivan toisessa laitassa joten kapeassa kotelossa on ongelmia saata monitorin piuha kunnolla kiinni.

        Radeon 9250 oli varustettu R200-sarjan piirillä ja kaikki tuohon sarjaan kuuluneet olivat DX8.1 piirejä.

        R300-piirissä oli DX9 tuki.. eli mallinimeltään Radeon 9500 ja siitä ylöspäin menevät olivat DX9-kortteja


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      58
      4334
    2. Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?

      Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o
      Ikävä
      242
      4102
    3. Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän

      elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi
      Maailman menoa
      145
      3223
    4. Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?

      Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat
      Kuhmo
      22
      3204
    5. Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?

      Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis
      Maailman menoa
      65
      3034
    6. Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin

      Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos
      Puolanka
      75
      2839
    7. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      101
      2505
    8. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      151
      2276
    9. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      47
      2142
    10. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      24
      1800
    Aihe