Heippa,
Millaisia oireita teillä on ollut hampaiden tulon yhteydessä?
Meillä poika 5,5kk ja kovasti ikenet kutiaa. Viime yö oli pelkkää huutoa mutta onneksi tutilla aina rauhoittui. Kuola valuu. Mutta mikä kummallisinta.. poika aivastelee ihan koko ajan. Ei kuitenkaa ole tukkoinen, eikä räkä valu.
Kiitos vastauksista!
Millaisia oireita teillä on ollut hampaiden tulon yhteydessä?
Meillä poika 5,5kk ja kovasti ikenet kutiaa. Viime yö oli pelkkää huutoa mutta onneksi tutilla aina rauhoittui. Kuola valuu. Mutta mikä kummallisinta.. poika aivastelee ihan koko ajan. Ei kuitenkaa ole tukkoinen, eikä räkä valu.
Kiitos vastauksista!
Vastaukset 4
Vanhimmat
hampaita (5kk), mutta samanlaista oiretta ollut jo varmaan kolme vkoa. Eli aivastelua ja kauheeta kutinaa. Purulelua purraan ja aina pitäis olla joku lelupupun korva tms suussa.
Aivastelun yhteydessä kyllä kuolat (joka valuu kokoajan) ja varmaan räkääkin pärskyy, mutta ei tuolla ikenissä kyllä mitään suurta paisumista tai muuta erityistä näy.
Muakin kiinnostaisi kuulla semmosten kokemuksia, joilla on jo ne hampaat sitten tulleet.
neljän hampaan puhkeamista on edeltänyt jonkin asteinen nuha. Ja yleensä ihan räkäinen sellainen. En tiedä liittyvätkö toisiinsa vai onko sattumaa, mutta aina kun nuha on paranemaan päin niin suusta löytyy yksi hammas lisää. Poika on 10 kk vanha. Syntymästään asti on kalunnut kaikkea minkä on suuhunsa saanut enkä ole huomannut sen juurikaan lisääntyneen ennen hampaan puhkeamista. Kuolaamisesta en osaa sanoa kun on ollut aina se nuha samaan aikaan. Kiukkuinen on kyllä ollut mutta sekin voi johtua siitä nuhastakin.. Ainii ja eka hammas tuli kun poika oli 7,5 kk.
Meillä on tytöllä ikää jo vuosi ja 10 päivää, mutta silti vasta kaksi hammasta. Nyt vkloppuna tulossa ensimmäinen ylähammas läpi.
Viikon verran ollut ien turvoksissa ja hampaat näkyvät läpi ikenestä(toinenkin ylähammas siis tulossa). Viime yö oli kitinää vähän väliä, mutta tutilla rauhoittui. Sitä ennen ei ole hampaiden tulo haitannut. Kaikkea suuhun sopivaa (ja vähän vähemmän sopivaa) on jyystänyt jo pidemmän aikaa ja kuolaa valuu välillä aivan mielettömästi.
Nyt on kyllä muutamana päivänä aivastellut melko paljon, mutta ajattelin sen johtuvan mahdollisesta tulevasta nuhasta. Minulla on nuha, ohi menossa kyllä jo. Tiedä häntä sitten mistä se aivastelu johtuu meillä, nuhaa kuitenkin veikkaisin.
Ensimmäiset kaksi hammasta tuli alas 8kuisena ilman että mitään huomattiin. Ei mitään oireita ollut. Kaikkea toki söi ja maisteli jo silloin, mutta sehän nyt kuuluu vauvan elämään.
meillä kun tuli eka hammas (4kk) ei ollut mitään oireita.. tai no kuolaa kyllä tuli aika paljon..
mutta nyt 4kk ja 3vk tuli toinen hammas niin viikkoon ei nukuttu kunnolla, ien pullotti selvästi ja kaikki käteen sattunut on laitettu suuhun.. kuumettä tai nuhaa ei vielä ainakaan ole ollut..
heti kun hammas tuli läpi niin alkoi taas unetkin parantua..