On se nyt olevinaan niin kovin vaikeaa.
Nimen valinta lapselle!
Ensin ajattelin ihan perinteistä "nimeä"...
Sukunimi kuitenkin ihan tavis.
Nyt minua on alkanut valtavasti miellyttää "käsite" nimet kuten
MERI, AAVA, LUMI......
Tuntuvatko ihan hassuilta?
Haluaisin myös perheen lapsille "samankaltaiset" nimet. Mitäs sitten kun tyttökatraaseen tulee poikalapsi. Milläs keksit vastaavan nimen niille? En minä mitään Routa poikaa halua;)
Ehdotuksia vastaanotetaan!
Nimen valinta lapselle!
Ensin ajattelin ihan perinteistä "nimeä"...
Sukunimi kuitenkin ihan tavis.
Nyt minua on alkanut valtavasti miellyttää "käsite" nimet kuten
MERI, AAVA, LUMI......
Tuntuvatko ihan hassuilta?
Haluaisin myös perheen lapsille "samankaltaiset" nimet. Mitäs sitten kun tyttökatraaseen tulee poikalapsi. Milläs keksit vastaavan nimen niille? En minä mitään Routa poikaa halua;)
Ehdotuksia vastaanotetaan!
Vastaukset 7
Vanhimmat
Kauniita nimiä! Minullakin haaveissa jos joskus tulen tytön saamaan nimeksi tulee Pihla. Muita nimiä Suvi, Tuuli, Minttu, Aura, Jade (jalokivi), Kukka, Kielo, Kanerva, Orvokki (Viola), Lilja/Lilia, Saga, Satu, Marja, Melissa (kasvi), Linnea (kasvi), Aurora (revontulet) jne. Kannattaa googlettaa lisää noita. Pojalle kiva nimi voisi olla Pyry... Muita nimiä ei niin helposti muista.
eivät nuo nimet ole lainkaan hassuja, hauskoja pikemmikin. ei kuitenkaan pahassa mielessä. :)
tässä muutama tuon tyylinen nimi lisää:
pilvi
lilja/vilja
iiris
pouta
ilta
aamu
ja sitten juuri nuo teidän Aava, Lumi ja meri jotka ovat kaikki tosi hyviä nimiä.
ja pojillekin kyllä löytyy jokunen tämänkaltainen nimi, esim:
otto
ahti/ahto
vilho
sampo
jose
amos yms..
????
Vesan ja Visan lisäksi vain Pyry, Myrsky, Tuisku, Terho, Touko, Ohto, Otso, Kuisma, (=kasvin nimi). Onko muita?
Jalojen ominaisuuksien tai hyvien asioiden nimiä on pojille paljon: Aatos, Usko, Toivo, Armo, Armas, Arvo, Jalo, Sulo, Kauno, Kelpo, Sorjo, Ensio, Mainio, Kunto, Taisto, Taito, Tarmo, Valpas, Onni, Auvo, Into, Ilo, Tenho, Toimi, Uljas, Urho, Uuras, Vakaa, Valio, Varma, Viljo ja Voitto.
Tytöille on taas tavattoman paljon luontonimiä esim erilaiset kasvien nimet: Ruusu, Roosa, Kielo, Lemmikki, Orvokki, Kanerva, Kaisla, Marja, Mesi, Mansikka, Kirsikka, Mesimarja, Vadelma, Minttu, Kaneli, Meirami, Ritva (=koivunoksa), Varpu, Koivu, Paju, Raita, Tuomi, Pinja, Pihla(ja), Virpi, Nuppu, Kukka, Terttu. Eläinten nimiä: Alli (=linnun nimi), Kiuru, Kerttu, Pulmu. Sekä luonnonilmiöitä kuvaavat Aamu, Ilta, Päivi, Päivyt, Kevät, Suvi, Talvi(kki), Sade, Pouta, Pilvi, Tuuli, Pälvi, Usva, Lumi, Kastehelmi, Säde, Luna (=kuu), Aurora (= Aamurusko), Stella (=Tähti), Otava.
Hyviä ominaisuuksia ja hyveitä kuvaavia nimiä ovat tytöille vain Aino, Kaino, Lahja, Laina, Lauha, Lempi, Rauha, Sievä, Siviä, Sorja, Soma, Vieno, Tyyni. Aava on minusta uusi nimi, tullee nimestä Ava, eikä siis ole alun perin varmaankaan mikään adjektiivi.
Ihan tulee melkein tippa silmään, kun luen teidän ehdotus viestejä. Tuntuu tosi hienolta, että joku on tosissaan nähnyt vaivaa ja paneutunut asiaan.
Kiitos;)
Näissä nimiehdotuksissa riittää pureksittavaa koko odotusajaksi ja eiköhän se nimikin sieltä sitten löydy!
Hyvää jatkoa!
"Käsite" nimet eivät ole ollenkaan hassuja.
Suuri osa nimistä on varmaan jo ehdotettukin,
mutta tytölle on lisäksi vielä Usva, ja pojalle Viima.
Sukupuolikin vielä hämärän peitossa...