kipeä äiti

Hei,

osaisiko kukaan kertoa jonkun lääkärin nimeä, joka olisi perehtynyt rintatuleduksiin? Ei väliä missä päin, kunhan vaan osaisi tehdä muutakin kuin kirjoitaa Kefexin-kuurin... Kaipaan myös kokemuksia siitä miten olette päässeet tulehduskierteestä eroon ja miten vauva on kestänyt antibiootit.
terkuin,

epätoivoinen mrs. mastiitti
7647
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Osta keräkaali.siis ihan tavallinen kaali kaupasta.
Ota kaalinlehdet,raaputa kaalin pintaa rikki veitsellä.
Laita kaalinlehdet rintaliiveihin.Vaihda 3-4krt päivässä uudet kaalet.

Mulla toimi.Jo toisena päivänä oli tulehdus huomattavsti helpottanut.
Kokeile ihmeessä,eikä maksa paljoa!!

Äänestä

pumppasin rinnat aina ihan tyhjiksi.:D vaikka vauva oliskin rinnalla ollut. sit laitoin yöksi kaalinlehdet rintoihin. ja kuumat vesipullot.:P mulla tuli kolme kertaa peräsin rintatulehdus, ja aina kotikonstein selvisin. vaikka voimat oli joskus ihan lopussa, oli kamala kuume yli 41.. ja silti piti hoitaa vauvaa

Äänestä

Ei ollut kierrettä, mutta se ainokainen rintatulehdus vei sairaalapetiin. Ei eka tienneet, missä vika ja sain 2 antibiootit ja niistä huolimatta tulehdusarvot nousi ja nousi. Joka päivä ravasin kokeissa ja lopulta soittivat, että tultava osastolle. Tiputuksessa olin vuorokauden ja sen jälkeen toi Kefaksin päälle. Olin ihan kuitti ja lopetin yösyötöt rinnalla. Lapsi oppi hyvin nopeesti pullolle ja sitä myötä loppui oma maito hyvin äkkiä. Vauva korvikkeella 2-viikkoisesta...

Tyhjennätkö rinnat kunnolla. Kylmältä pitäisi suojata hyvin varsinkin nyt talviaikaan, mulle sanottiin että tulehdukseen riittää, jos käy paitasillaan viemässä roskat!

Äänestä

Kannattaa vaihdella imetysasentoja pitkin päivää. Rinta tyhjenee parhaiten sieltä puolelta, missä vauvan leuka on. Esim. istualtaan siten että vauvan jalat ovat sen puolen kainalossa, minkä puolen rintaa imetät. Makuultaan niin että vauvan nenä on sinun napasi kohdalla ja jalat pääsi edessä.

Äänestä

http://www.imetystukilista.net/faq/faq.php#tulehdus

Paras keino on oppia tunnistamaan tulehduksen ensioireet (rinnassa "tuntuu" tai pistelee, kun vauva imee),
ja silloin painua pehkuihin vauvan kanssa.
Sitten vaan imettää imettämästä päästyään ja vauvan leuka kohti kipeää kohtaa,
niin tiehyttukos aukeaa (yleensä ennen rintatulehdusta rinnassa on tiehyttukos).

Minulla ei valitettavasti ole antaa lääkärin nimeä,
koska olen tähän asti selvinnyt ihan kotikonstein *koputtaa maalamatonta puuta*

Äänestä

Kiitos vastauksista!

Äänestä

Rintatulehdukset loppui, kun lopetin rintakumin käytön. Vauva ei siis alkuun jostain syystä saanut rinnanpäästä otetta ja jouduin turvautumaan rintakumiin...onneksi vauva lopulta oppi ottamaan otteen oikein, sillä siihen loppui myös rintatulehdukset.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


rintatulehduksesta kirjoitti:

Hei,

osaisiko kukaan kertoa jonkun lääkärin nimeä, joka olisi perehtynyt rintatuleduksiin? Ei väliä missä päin, kunhan vaan osaisi tehdä muutakin kuin kirjoitaa Kefexin-kuurin... Kaipaan myös kokemuksia siitä miten olette päässeet tulehduskierteestä eroon ja miten vauva on kestänyt antibiootit.
terkuin,

epätoivoinen mrs. mastiitti

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu