Toinen vanhempani kuoli. Vanhemmillani oli keskinäinen testamentti, omistusoikeus kaikkeen siirtyi hänelle. Sisarukseni 4 kpl ovat vaatimassa lakiosuutta. Mitä menetän, jos jätän omani oksalle roikkumaan? Voinko vaatia oman osuuteni vasta sitten ,kun myös toinen vanhempani on kuollut, tämä olisi käsittääkseni hänen toiveensa.
Lakiosa
Vihree
61017
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
jälkeen jäänyt vanhemmistasi tekisi testamentin ja jättäisi sinut osattomaksi. Saisit vain lakiosan silloinkin, mutta mitä on sitten jäämistössä jaettavaa.
Jos vanhempasi ei pidä lakiosien vaatijoista, niin sinulle jää huomattavasti suurempi perintö hänen jälkeen, sillä lakiosan saaneet sisarukset eivät peri enää viimeksi kuolleen vanhemman jälkeen.
Pyydä tekemään testamentti, jossa ilmaistaan, että toiset sisrukset ovat saaneet osansa ja sinä perit kaiken mitä jäljellä on.
lakiosan vaatineilla on oikeus taas lakiosaan toisen kin vanhemmista kuoltua.
perittävänä on vain kiinteistö sillä sitä ei lesken tarvitse myydä koko elinaikanaan ja saa asua siinä eikä tarvitse maksella mitään kenellekkään vaatijalle.Myöhemmin kyllä saavat enemmän kun aika jättää toisesta vanhemmasta joten vaadi sinäkin vain lakiosaa.Menee lopuksi kaikille tasan jos ei testamenttia.Niin ja toiselle vastaajalle leski voi myydä tai lahjoittaa oman osuutensa tälle kysyjälle ja siitä on turha toisten makua rahoja sillä jokainen saa antaa elinaikanaan vaikka kaikki rahansa yhdelle.
riittää
Ihmisiä, jotka ovat valmiita neuvomaan toisia asioissa, joista he eivät tiedä eivätkä ymmärrä.
Lue nyt vaikka perintökaaresta edes lakiosaa koskeva luku.
Jos ei lakiosaansa vaadi määräajassa, sitä ei saakaan!
Kantapään kautta
Jos neljä sisarustasi vaativat lakiosansa ensiksi kuolleen vanhemman jälkeen, mutta sinä et, ja jos viimeksi elänyt vanhempi ei tee testamenttia sinun hyväksesi, olet hänen kuoltuaan sisaruksiasi huonommassa asemassa.
Tällöin vanhempien perintö jakaantuu siten, että nuo neljä sisarustasi saavat ensiksi kuolleen perinnöstä lakiosansa (kullakin 1/10 osa), ja viimeksi kuolleen perintö jaetaan aikanaan tasan kaikkien viiden perillisen kesken.
//Mitä menetän, jos jätän omani oksalle roikkumaan? Voinko vaatia oman osuuteni vasta sitten ,kun myös toinen vanhempani on kuollut, tämä olisi käsittääkseni hänen toiveensa.//
Jos esität lakiosavaatimuksen leskelle säädetyssä ajassa eli 6 kk:n kuluessa siitä, kun ensiksi kuolleen jälkeen testamentti on annettu sinulle tiedoksi (antamalla siitä sinulle oikeaksi todistettu jäljennös), et menetä mitään, vaikka sitten jättäisit lakiosasi oksalle roikkumaan eli lesken hallintaan hänen elinajakseen. Sinun tulee kuitenkin tehdä todisteellinen lakiosavaatimus ensiksi kuolleen vanhempasi perinnön osalta edellä mainitussa ajassa, sitä et voi jättää roikkumaan, sillä lakiosaoikeus on menetetty, ellei vaatimusta ole mainitulla tavalla tehty.