Auran aallot hiljallensa laskee,
niin monivaiheisena merehen.
Sen rannal istuu poika vankilassa,
menneisyys tarjoo hälle muistojaan.
Vangittu oon mä vuotta kaksitoista,
mä poika alta kahdenkymmenen.
Suljettu on mun nuoruuteni aika,
nyt tähän synkkään vankikomeroon.
Mä kasvoi niinkuin kukka kalliolla,
jot illan tuuli hiljaa heiluttaa.
Mut saapuu myrsky syksyn raivopäissään,
on tempaava tuon kukan mukanaan.
Mutt koittaa mulle vieläkin se aika,
kun Auran aallot on mua vastassa.
Niin hiljaa hiljaa vaivun aaltoin alle,
oi äiti äiti älä itke lastas.
Laulu Kukkulalta
Verkko-Erkki
6
792
Vastaukset
- Mr. Blue
Laitan lisää säkeitä lauluun joskus, sillä se on tuttu, kuin niin moni muukin vankilalaulu.
- Nipottaja
"Vangittu oon mä vuotta kaksitoista,
mä poika alta kahdenkymmenen."
Onko se poika joutunut 8-vuotiaana lusimaan?- Aina oikeessa
Kato vaan pikkukakkosta kun aikuset pamlaa. kaiken maailman laurit nakkelee älyttömiään.
- lauluma
Tässä myös yksi laulu, jonka sanat on kuuntelemisen arvoisia:
https://www.youtube.com/watch?v=wBgq6oL3Bpg - jiewfjji
Vangin laulu ja Tapio Rautavaara KVG
- okokkop
https://www.youtube.com/watch?v=7aDXWaZb9Yk
Tapio Rautavaara Vangin laulu eli Auran aallot
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.1428370Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m1047559Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot1255789Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,1035678Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1214852Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1472700Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys632529Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e81515Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol71474Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2221369