toiminta, jonka tunnuspiirteet saavuttivat jo ajojahtimaiset tavat. Mikäli jostain myyntipisteestä ei löytynyt ruotsinkielistä materiaalia, esim. onnittelukortteja, hyökkäsi tämän ruotsinkielisen radiokanavan toimittajatiimi paikalle, tehden juttua ja vaativat ruotsinkielisiä kortteja myyntiin, vaikkakaan niitä ei kaupaksi ole saatu vuosien saatossa myyntipisteessä, minne toimittaja-attentaatti tehtiin. Tässä on hyvä esimerkki, mitä turha lainsäädäntä saa aikaan! Kaksikielinen Suomi ei enää palvele muuttuvaa yhteiskuntaamme. Suomi yksikieliseksi ja Ahvenanmaa ruotuun erityisasemastaan!
Ruotsinkielisen radiokanavan
VegaFanatismi
101116
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
harvinaisen fiksu !
Meitä , joilta suomukset on pudonnut silmistämme, on vielä vähemmän, kuin näitä skevomaaneja.Toivottavasti rohkeus lisääntyy, ja pakkoruotsi vähentyy.(sekä suomenkielisten itsesensuuri tälläisista puheenaiheista !)
Ennen asuimme paikassa jossa ei tunnettu kuin yksi kieli, suomenkieli ja sitäkin hieman murtaen. Lähdimme Kokkolaan miehen saatua työtä tehtailta. Tuntuu käsittämättömältä kohdata kaksikielinen kotimaa suomi, kun entisellä paikkakunnalla ei siitä ollut hajuakaan, lähimaillakaan. Jos täällä ei hallitse suomea ja ruotsia, ei palvelualalle pääse töihin. Joka ala käsittää jossain määrin palvelua. Emme ole koskaan ennen tarvineet toista kotimaista kieltä ruotsia, nyt tarvis, vaikkakaan sitä ei oikeastaan missään kuule puhuttavan. Hyvä kun puhutaan eri kieliä maailmassa, mutta tutustuttuamme Kokkolan kautta kaksikieliseen kotimaahamme, on käsitys väkinäisestä kaksikielisestä Suomesta.
niin tuolla ruotsinkielen pakolla taataan tämän onnettoman n.5% väenosan pysyminen hyväosaisena, kun vaaditaan kaikilta työntekijöiltä sen taitamista, mutta ainahan sieltä voi muuttaa taas pois..
Suomenkielen osaaminen työpaikoilta, onko sekin väärin?
Mene kuule ukkos kanssa vaan takas sinne takapajulaan mistä tulitkin.
Turha tänne on tulla valittamaan kuinka on surkea paikka.
Opettele kieltä jos se vaaditaan, onhan noita kokkolaopistolla kursseja.
tyhmä toimittaja.
pitämään kaikkialla Suomessa kaksikielisiä kortteja myynnissä. Voi vain kuvitella sitä palaveriahenkeä tästä toiminta tavasta , joka ruotsinkielisessä radiossa on pidetty!! Kyllä siellä on ylistetty lakia! Laki on naurettava!!
Ei velvoita, missäs moinen lakikirja ois painettu
/sohaisu kusiaispesään.
taas!