Lataajan

Moikka..Voisko joku viisas ja tietävä neuvoa alusta pitäen kuinka saan Ubuntun käynistyslataajasta ylimääräiset kohdat pois. Olis siistimpi.
T. Mepis/Uuntu.
7384
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

menu listan..mutta kuinka tallennan muutokset?

Äänestä
  • sudo gedit /boot/grub/menu.lst tallennat Tallenna painikkeella ylävalikosta.

    Äänestä

  • roottina kirjoitti:

    sudo gedit /boot/grub/menu.lst tallennat Tallenna painikkeella ylävalikosta.

    Asia kunnossa..nyt on k.lataaja siisti.
    Mepis linuxissa roottia käytetään vähän eri tavalla. ja tässä Ubuntussa päätteen kautta tietyllä komentosarjala.
    Kiitos vaan ja hyvää päivän jatkoa.

    Äänestä

  • siivous kirjoitti:

    Asia kunnossa..nyt on k.lataaja siisti.
    Mepis linuxissa roottia käytetään vähän eri tavalla. ja tässä Ubuntussa päätteen kautta tietyllä komentosarjala.
    Kiitos vaan ja hyvää päivän jatkoa.

    apuja.

    Äänestä

kohtia, tuossa mun boot/menu.lst

## ## End Default Options ##

title Ubuntu
root (hd0,1)
kernel /boot/vmlinuz-2.6.17-10-generic root=/dev/sda2 ro quiet splash locale=fi_FI
initrd /boot/initrd.img-2.6.17-10-generic
quiet
savedefault
boot


### END DEBIAN AUTOMAGIC KERNELS LIST

# This is a divider, added to separate the menu items below from the Debian
# ones.
title Other operating systems:
root


# This entry automatically added by the Debian installer for a non-linux OS
# on /dev/sda1
title Windows XP
root (hd0,0)
savedefault
makeactive
chainloader 1


# This entry automatically added by the Debian installer for an existing
# linux installation on /dev/sda5.
title Mandriva
root (hd0,4)
kernel /boot/vmlinuz root=/dev/sda5 splash=silent vga=788
initrd (hd0,4)/boot/initrd.img
savedefault
boot



title kohtaan voit laittaa minkä nimen tai mitä tahansa mutta älä koske muihin kohtiin, huomaat varmaan ettei mulla esimerkiksi Ubuntun kohdalla ole kun yksi "lataaja" poistin ne pari muuta, koneella siis Ubuntu, XP ja Mandriva.

Äänestä
  • Kun ubuntun k.lataajassa täytyy tallentaa muutokset..pitäis varmaan antaa komento roottina mutta miten?

    Äänestä

jos ongelma on se, että listassa on huima määrä eri kerneleitä, niin paras keino on poistaa ne synapticilla.
silloin ne lähtevät myös koneelta tilaa viemästä, toisin kuin pelkkää menu.lst editoimalla.

aina kannattaa jättää uusimman kernelin lisäksi vähintään yksi aikaisempi, jos sattuu tulemaan uusimman kanssa ongelmia.

kernelit löytyy synapticin haulla:
"linux-image"

Äänestä

Kommentoi aloitusta


siivous kirjoitti:

Moikka..Voisko joku viisas ja tietävä neuvoa alusta pitäen kuinka saan Ubuntun käynistyslataajasta ylimääräiset kohdat pois. Olis siistimpi.
T. Mepis/Uuntu.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu