Nyt tarvitsee saada 50x200 kattovasat paikoilleen. Kehikko pyöröhirrestä ja kahtapuolta orsihirret eli ei yhtä kurkihirttä. Vasat tulee kiinni siis kahdesta kohtaa hirsiin hirsikkein eli liukuraudoin. Kysyisinki, miten kanáttaa nuo kattovasat liittää ylhäältä toisiinsa ? Kunka kiinteä tuosta liitoksesta voi tehdä, että elää vielä kehikon mukana ? Voiko esim lyödä laudan kahtapuolta tai reikälevyn ?
kattovasat
miten kiinni
75366
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Jos oot ostanu paketin lue rakennekuvista.
Joe et ole niin kysy pääsuunnittelijaltasi tai vastaavaltamestariltasi tai kysy joka tapauksessa heiltä - sitä vartenhan olet ne palkannut, vai mitä?
laudalla pysy, jos ei ole kurkihirttä niin tilaa tehtaalta kattotuolit. Tai teetä ne timpurilla.
Molemmilta puolilla sopivankokoisella naulauslevyllä kampanauloilla.
Vaikuttaisi siltä että rakennuksesi on hirrestä salvettu ihan harjaan saakka ja jotain kattolappeiden puolivälissä on kattoa kannattavat palkit päädystä päätyyn. Kun päätykolmioiden hirsien väliset eristeet, ehkä hirretkin,laskeutuvat ajan kanssa vähän, niin hirsiset päätykolmiot madaltuu ,ts. tasakerrrasta harjaan mitattu korkeus pienenee. Kattotuolien pitää tällöin liukua noiden pitkittäipalkkien ja tasakertahirren suhteen - ja sitä vartenhan olet niitä liukukiinnikkeitä laittamassa. Jos sinulla olisi kiinteät vaikkapa hirsipanelilla päällystetyt päätykolmiot, niin silloin kattotuolit voisi kiinnittää kiinteästi noihin pitkittäispalkkeihin ja tasakertahirsiin. Näinhän sinulla ei ole?
Harjalla kattotuolilankut sahataan jiiriin ja kiinnitetään toisiinsa päät vastakkain molemminpuolisilla naulauslevyillä ja kampanauloilla, kuten naulapää toteaa. Yhdessä harjassa ehtii saada tenniskyynärpään. Tellingit pitää olla kunnolliset.
Laita naulauslevyillä ja kammoilla. Tai vanerilla ja piikeillä. Myös jotakin harjateräs määlyä voipi koittaa.
Ei sillä niin väliä ole kunhan pysyy kiinni eikä ulotu kiinnitys kovin pitkälle että katto painuessaan jaksaa vääntää sitä hallitusti saranalle.
Kiitoksia näille viimeisille vastaajille, jotka ymmärsivät rakenteen ja vahvistivat sitä käsitystä, mikä itsellenikin oli muodostumassa. Näitä rakenneratkaisuja joutuu vain näin hartiapankki rakentaja aina välillä miettimään koska ovat hiukan harvemmin vastaan tulevia. Ei tahdo kaikki ammattilaisetkaan näitä osaavan.
Porasin pulteille reijät reilusti yli harjalta pulttasin (prikoilla) kylitysten nosteltiin paikoilleen jaettiin ja aseteltiin linjaan ja kolottiin korkeudet kurkihirteen naulattiin. Sahattiin paikanpäällä ylimääräset kulmaan, lisää nauloja ja poikkipäin 2"x4" ja lamallensa tuulilevy tuuletuskoolingit siihen sit kuusivanerii ja huopaa. Ala puolelle viel lisä eriste päätykolmioo tivistään. Vinottiin räystäät 15cm ohkasiks ja näyttävä tuli mut oli hommaakin... =)