Jos ootte laittaneet ne kasvamaan korkoa tilille
sitten opiskellessa on mukavaa ett voi ottaa
säästöjä vähän käyttöön.
sitten opiskellessa on mukavaa ett voi ottaa
säästöjä vähän käyttöön.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Ellei ole vanhemmat laittaneet ne haisemaan.
Eipä niitä rahoja säästöön jäänyt, kun siihen aikaan kun olin lapsilisän piirissä oltiin niin köyhiä että ne kyllä menivät ihan yleisiin menoihin ne rahat.
Ihan neurettavaa tulla tollasia leveilemään tänne...
Kai sitä "kokoomusperheessä" on vissiinkin lapsille laitettu korkeakorkoiselle tilille, ellei sitten oikein osakkeisiin. Kyllähän niillä sitten jo opiskeleekin, kun on satoja tuhansia takana. Eikä tarvitsisi ostaa makaronia 12 pussia eurolla -tyyliin ja järsiä niitä päivästä toiseen. Ketsuppiakin voi ostaa opiskelija juhlapyhiksi, kun "kokoomusperheen" plantut joutuvat tyytymään hanhenmaksapalleroihin ja 7 sortin kinkkuihin.
kokkariperheen vesalla on vihdoinkin aikaa pysähtyä ja opiskella kokoomuslaista ilmaisua, kun ei tarvitse tarjousten perässä juosten aikaansa kuluttaa.
"Jos ootte laittaneet ne kasvamaan korkoa tilille
sitten opiskellessa on mukavaa ett voi ottaa
säästöjä vähän käyttöön."
Eihän se ole sinun vika, että vanhempasi ovat köyhiä! Kyllä heilläkin oli mahdollisuus opiskella aikoinaan ja saada hyvän koulutuksen avulla varma toimeentulo.
Isäni oli maanviljelijän poika ja peltotöitä riitti koulunkäynnin ohella, mutta kummasti sieltä kansakoulun penkiltä ponnistetaan, käydään lukio hyvillä arvosanoilla läpi ja päästään yliopistoon! Mitä se vaati? Kovaa työtä ja ennenkaikkea motivaatiota ja opintolainaa n.50 000 markkaa.
Mutta minkäs sille mahtaa, että on köyhä... Voi helvetti! Tyhmät ihmiset on köyhiä.
Lapsilisät kyllä meni vanhemmille, jotka osti safkaa pöytään ja vaatteita meille lapsille.
..joka näyttää olevan tuolla päättäjäelimissä myöskin.
Alunperin lapsilisä oli tarkoitettu lapsesta aiheutuviin kuluihin. Onneksi nykyäänkin jokunen ihminen käyttää sitä alkuperäiseen tarkoitukseensa.
On törkeää, että valtio maksaa lapsilisää sellaisille ihmisille, jotka eivät sitä todellisuudessa tarvitse.
Lapsilisä ei ole tarkoitettu rikkaiden tileille korkoa kasvamaan, mutta valitettavasti näin on jo liian monen kohdalla.
Lapsilisän voisi poistaa kokonaan aiheettomana etuisuutena tietyt tulorajat ylittäviltä perheiltä. Näin säästyneet rahat voitaisiin ohjata niille perheille, jossa tukea tarvitaan oikeasti.
Kai se on vanhempien itse päätettävissä, mihin kuluihin he lapsilisät käyttää. Siis käyttääkö ne nyt lapsesta aiheutuviin kuluihin vai säästää tulevaisuuteen, esim. opiskeluja varten. Ja kyllä köyhä/pienituloinenkin voi säästää, ainakin pienen summan. Näin esim. omat vanhempani tekivät, vaikkei varaa välttämättä olisi ollut.
On semmoisiakin vanhempia, joita ei niin hirveästi ole kiinnostanut lastensa tulevaisuus.