Mitä teen

kun ahneet sukulaiseni odottavat kuolemaani ja että pääsevät omaisuuteni "kimpuun" tappelemaan perinnöstä ? Joku jekku pitäsi keksiä, että saisivat tapella oikein kunnolla ja varat menisi tapellessa kuluihin ja joutusivat vielä maksamaan omistaan. Muistasivatpa minua sitten loppu elämänsä.
Olisiko joku ehdollinen testamentti "poikaa" ?
101527
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Jos varat menisivät niihin omaisten tappeluihin, eivätkä riittäisikään, niin mihinkäs sitä testamenttipoikaa tarvitaan.

Äänestä

Sukulaisesi eivät ole ahneita, he vain nauttivat rahasta niinkuin sinäkin. Lisäksi sinä nautit vallasta, vaikka sitten vain kuoleman jälkeen.
Sukulaisesi eivät halua tapella perinnöstä, he haluavat periä sinut. Eivätkä he odota kuolemaasi, sinä kuolet ihan odottamattakin, provo.

Äänestä

Oletko ajatellut vaihtoehtoa.

Ensin teet ilkeämielisen testamentin.

Sitten liukastut ja lonkka, tms. murtuu.
Siitä seutaa yli 20 v. makuu vanhainkodissa.
(näitä on paljon ja yleistä)

Tai sinulle iskee jokin muu sairaus,
joka ei tapa, mutta kiduttaa.


TULEEKO MIELEEN että ilkeämielisellä testamentilla voisi olla jotain yhteyttä,
kurjaan loppuelämääsi ?

Suosittelen että et mieti tulevaisuutta,
elät tätä päivää iloisesti,
ostat itsellesi oikeaa kotiapua,
oikeilta alan yrittäjiltä,
siivousta, ruoanlaittoa,
ulkoiluttajaksi voi ottaa jonkun opiskelijatytön 20-25v. elämästä tulee ihana.
ym.

Tuo lisää mielenvireyttäsi ja antaa iloisen terveemmän loppuelään.

Näin teki omat vanhempani,
elivät vireinä yli 90 v ja kuolivat molemmat aamuyöllä, hälyttivät rannehälyttimellä ja saatiin sairaalaan 15 minuutissa, siellä todettiin kehon alkamaan jäähtymmään.

Äänestä

siis jokaiselle oma testamentti, missä ko henkilö saa kaiken ja päiväät ne kaikki samalle päivälle.
Annat alkuperäisen ko henkilölle ja pyydät olemaan visusti hiljaa.
Laittaisitko vielä minut toimeenpanijaksi.

Äänestä

Aijai kun herkullinen viesti. Kun kuolet ja ellei sinulla ole rintaperillistä - kirjoitat nimittäin sukulaisista - kuolemaasi odottavista - niin kyllä sinulle lapsi löytyy. Sukulaiset saavat pitkän nenän, sillä suuri perintösi menee ainakin puoliksi lapselle, josta et edes tiedä mitään siellä haudassa mädäntyessäsi. Kun riidellään 10 vuotta perinnöistä, niin asianajajat ja muut virkamiehet ovat vieneet kaiken ja kaikki muut jäävät näppejään nuolemaan.

Jätätkö siis suuren omaisuutesi aa-ketkuille, vai kenties Mannerheimin Lastensuojeluliitolle tai jollekin muulle kuten valtiokonttorille!

Äänestä
  • tee sellainen paperi missä määräät koko kylän/kaupungin asukkaille kaikille saman verran vaikka sitten 10 centtiä per naama.Ja voit olla varma että sinut muistetaan kauas jälkipolviin saakka.Ja onhan noita yhdistyksiä vaikka kuinka paljon kelle voi lahjoittaa vaikka kaiken.Ja jos et tiedä hyvää yhistystä niin voin toki suositella ainakin kahta.

    Äänestä

....

Äänestä

ja kuluta hänen kanssaan rikkautesi. Tee hänen kanssaan suunnitelma miten viimeistään pesänjakaja pistää roposi menemään. Tai nosta rahasi vähitellen ja ennenkuin otat yliannostuksen lääkkeistä työnnä ne sinne peppuusi. Kyllä sairaanhoitajat ne pesee itselleen....

Äänestä

Testamenttaa rahat minulle. Paras keino on palkata asianajaja hän kyllä osaa kertoa kuin toimia.

Äänestä

ja laitat ne ahneet sudet, tekemään työtä, jotta saavat säätiön sääntömääräisen 100euron vuosi korvauksen. Säätiö voisi sitten vuosittain jakaa stipendejä vasemmisto nuorten tms. hyvän järjestön kehitysapuyhteistyön kehiittämiseen P-Koreaan tai johonkin muuhun mukavaan paikkaan. Säätiön varoja voisivat säätiön KOVAPALKKAISET edunvalvojat lahjoittaa myös ylivelkaantuneiden ex-liikemiesten kuntouttamiseen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


rikas vanhus kirjoitti:

kun ahneet sukulaiseni odottavat kuolemaani ja että pääsevät omaisuuteni "kimpuun" tappelemaan perinnöstä ? Joku jekku pitäsi keksiä, että saisivat tapella oikein kunnolla ja varat menisi tapellessa kuluihin ja joutusivat vielä maksamaan omistaan. Muistasivatpa minua sitten loppu elämänsä.
Olisiko joku ehdollinen testamentti "poikaa" ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu