Suunnittelimme alustavasti tekevämme viralliset puolet maistraatissa valmiiksi ja lähtevämme suoraan häämatkalle tämän jälkeen. Molempien vanhemmille ja muille sukulaisille ajattelimme laittaa vuoden kuluttua yllätyksenä hääkuvan lehteen yksivuotispäivän kunniaksi.
Kuinka moni on mennyt täysin salassa naimisiin ja missä vaiheessa olette muille asiasta ilmoittaneet.
Salassa kaikilta
9
2006
Vastaukset
- Sinua onnitteleva
Mielestäni on äärimmäisen hienoa, kun ette väkerrä omannäköisiä häitä, jotka ovat persoonalliset häät. Perinteisiä hääohjelmia olisi ainoastaan morsiamen ryöstö, hääkakun leikkaus, häävalssi, tuolileikki, 12kk-leikki... Ja tietysti häät olisivat pienelle 150 hengen juhlaväelle.
Itse en ole naimisissa. Sulho kyllä löytyy ja häävuosikin on päätetty. Rakastan juhlia ja hääjuhlani tulee olemaan (mielestäni) loistava. Ja sulhaseni tuntuu olevan ainoa, joka visioitani arvostaa=) Onpa jopa osallistunut suunnitteluun! Onneksi juuri hän on se ainoa henkilö, jonka mielipide kiinnostaa tuossa asiassa.
Aivan loistava idea! Ihan mieletön!
Hitsisti onnea teille!!
Ja hatunnosto rohkeudesta! - salaako
Pienen lapsen vanhempana tulee kyllä väkisin mieleen että aika sika temppu nimenomaan vanhempia kohtaan. He ovat pitäneet lapsistaan huolta, vaihtaneet vaipat vuosikaudet jne. ja toivoneet lapsilleen parasta tulevaisuutta. Ja sitten lapset tekevät tuollaisen tempun. Kyllä itseä ainakin surettaa jos oma lapsi on noin pönttö.
- Rouva O
Ei ole vanhempien asia puuttua aikuisten lastensa hääjärjestelyihin (ainakaan mikäli eivät ole maksajan tai kutsujan asemassa).
Lapset saavat tehdä kuten haluavat. Tietynlaiset häät eivät voi pilata lapsen tulevaisuutta. Järjestäkööt vanhemmat jotain omia juhlia, esim synttäreitä itselleen, jos kerran juhlista pitävät.
Tuttavapiirissäni oli kerran pari, joka oli avioitunut salaa. Perhe ei ollut tiennyt edes seurustelusta. Sulhasen veli otti nokkiinsa kun asiasta lopulta kerrottiin. Sulhasen äiti taas osoitti ymmärrystä tyyliin "jos nuoret nyt näin sen halusivat, niin kyllä se hänellekin käy..." Mielestäni kypsää käytöstä äidiltä (kypsempää kuin sinun "oma lapsi pönttö"-tyylisi). - just joo...
Siis kenen kanssa ja miksi naimisiin mennään?
Kyhäelmästäsi saa sellaisen vaikutelman kuin häät olisivat jokin palkkio hääparin vanhemmille "vuosien vaippojenvaihdosta"???
Pönttö on sellainen isä tai äiti, joka odottaa lapsensa järjestävän hääjuhlan vanhemmilleen tai jotka olettavat lapsensa olevan heille jotain velkaa "vuosien ylläpidosta"
Jokainen menköön tai olkoon menemättä naimisiin omalla tavallaan. Pääasia, että päätös on hääparin yhteinen ja, että se tekee heidät onnelliseksi.
En näe tässä mitään sikailua.
Sitäpaitsi vanhemmat eläköön omaa elämäänsä eikä lastensa kautta...
- aikuinen nainen
Kiva idea , mutta käytännössä paljastuu kovin helposti. Kokemusta on.
- näin meillä
Me mentiin naimisiin täysin salaa, jopa seurusteltiin salaa.. Tosin meillä oli syynä miehen vankilassa olo =( Meidät vihittiin 2/01, mies vapautui 4/05 ja sukulaiset kuuli asiasta,kun viime kesänä kerrottii esikoisen olevan tulossa ja ne kysy heti häitä.. Romanttista =)heh mieheni vastasi: myöhästä kyykkiä,ku paska on housus,ollu jo 5v.
Seurusteltiin ennen häitä 3v - ruskeatukka(a)netti.fi
Mentiin tuossa marraskuussa naimisiin salaa, maistraatissa myös. Yksi ihminen tiesi etukäteen, haluttiin hänet todistajaksi, toinen sai tietää maistraatin hississä. Loput, eli sukulaiset, kaverit jne saivat sitten tiedon häämatkalta tai vieläkin myöhemmin.
Kertakaikkisen hyvin asia siis pysyi salassa ja häät oli juuri meidänlaiset. - yli 10 v. naimisissa
Meidät vihittiin eräänä tiistaina kirkossa niin, että todistajatkin järjestettiin seurakunnan puolesta. Illalla sitten soitettiin vanhemmille. Olivat iloisia ja onnittelivat.
- tuula m
Ehkä ei pysy salassa kokonaista vuotta, jos aiot sukunimesi vaihtaa. Muuten varmaankin onnistuu.
Me mentiin v. 1984 salaa maistraatissa naimisiin. Yksi pariskunta tiesi, olimme kutsuneet heidät todistajiksi. Homma pysyi täysin salassa kaikilta muilta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 664500
- 1053505
ROTAT VALTAAVAT ALUEITA
Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj373208Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️262628- 472523
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan52139- 222014
- 1971913
Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut
Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh3951552Huomenta kulta
En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo91418