Salassa kaikilta

Suunnittelimme alustavasti tekevämme viralliset puolet maistraatissa valmiiksi ja lähtevämme suoraan häämatkalle tämän jälkeen. Molempien vanhemmille ja muille sukulaisille ajattelimme laittaa vuoden kuluttua yllätyksenä hääkuvan lehteen yksivuotispäivän kunniaksi.

Kuinka moni on mennyt täysin salassa naimisiin ja missä vaiheessa olette muille asiasta ilmoittaneet.
92046
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Mielestäni on äärimmäisen hienoa, kun ette väkerrä omannäköisiä häitä, jotka ovat persoonalliset häät. Perinteisiä hääohjelmia olisi ainoastaan morsiamen ryöstö, hääkakun leikkaus, häävalssi, tuolileikki, 12kk-leikki... Ja tietysti häät olisivat pienelle 150 hengen juhlaväelle.

Itse en ole naimisissa. Sulho kyllä löytyy ja häävuosikin on päätetty. Rakastan juhlia ja hääjuhlani tulee olemaan (mielestäni) loistava. Ja sulhaseni tuntuu olevan ainoa, joka visioitani arvostaa=) Onpa jopa osallistunut suunnitteluun! Onneksi juuri hän on se ainoa henkilö, jonka mielipide kiinnostaa tuossa asiassa.

Aivan loistava idea! Ihan mieletön!
Hitsisti onnea teille!!
Ja hatunnosto rohkeudesta!

Äänestä

Pienen lapsen vanhempana tulee kyllä väkisin mieleen että aika sika temppu nimenomaan vanhempia kohtaan. He ovat pitäneet lapsistaan huolta, vaihtaneet vaipat vuosikaudet jne. ja toivoneet lapsilleen parasta tulevaisuutta. Ja sitten lapset tekevät tuollaisen tempun. Kyllä itseä ainakin surettaa jos oma lapsi on noin pönttö.

Äänestä
  • Ei ole vanhempien asia puuttua aikuisten lastensa hääjärjestelyihin (ainakaan mikäli eivät ole maksajan tai kutsujan asemassa).

    Lapset saavat tehdä kuten haluavat. Tietynlaiset häät eivät voi pilata lapsen tulevaisuutta. Järjestäkööt vanhemmat jotain omia juhlia, esim synttäreitä itselleen, jos kerran juhlista pitävät.

    Tuttavapiirissäni oli kerran pari, joka oli avioitunut salaa. Perhe ei ollut tiennyt edes seurustelusta. Sulhasen veli otti nokkiinsa kun asiasta lopulta kerrottiin. Sulhasen äiti taas osoitti ymmärrystä tyyliin "jos nuoret nyt näin sen halusivat, niin kyllä se hänellekin käy..." Mielestäni kypsää käytöstä äidiltä (kypsempää kuin sinun "oma lapsi pönttö"-tyylisi).

    Äänestä

  • Siis kenen kanssa ja miksi naimisiin mennään?

    Kyhäelmästäsi saa sellaisen vaikutelman kuin häät olisivat jokin palkkio hääparin vanhemmille "vuosien vaippojenvaihdosta"???

    Pönttö on sellainen isä tai äiti, joka odottaa lapsensa järjestävän hääjuhlan vanhemmilleen tai jotka olettavat lapsensa olevan heille jotain velkaa "vuosien ylläpidosta"

    Jokainen menköön tai olkoon menemättä naimisiin omalla tavallaan. Pääasia, että päätös on hääparin yhteinen ja, että se tekee heidät onnelliseksi.
    En näe tässä mitään sikailua.
    Sitäpaitsi vanhemmat eläköön omaa elämäänsä eikä lastensa kautta...

    Äänestä

Kiva idea , mutta käytännössä paljastuu kovin helposti. Kokemusta on.

Äänestä

Me mentiin naimisiin täysin salaa, jopa seurusteltiin salaa.. Tosin meillä oli syynä miehen vankilassa olo =( Meidät vihittiin 2/01, mies vapautui 4/05 ja sukulaiset kuuli asiasta,kun viime kesänä kerrottii esikoisen olevan tulossa ja ne kysy heti häitä.. Romanttista =)heh mieheni vastasi: myöhästä kyykkiä,ku paska on housus,ollu jo 5v.
Seurusteltiin ennen häitä 3v

Äänestä

Mentiin tuossa marraskuussa naimisiin salaa, maistraatissa myös. Yksi ihminen tiesi etukäteen, haluttiin hänet todistajaksi, toinen sai tietää maistraatin hississä. Loput, eli sukulaiset, kaverit jne saivat sitten tiedon häämatkalta tai vieläkin myöhemmin.

Kertakaikkisen hyvin asia siis pysyi salassa ja häät oli juuri meidänlaiset.

Äänestä

Meidät vihittiin eräänä tiistaina kirkossa niin, että todistajatkin järjestettiin seurakunnan puolesta. Illalla sitten soitettiin vanhemmille. Olivat iloisia ja onnittelivat.

Äänestä

Ehkä ei pysy salassa kokonaista vuotta, jos aiot sukunimesi vaihtaa. Muuten varmaankin onnistuu.

Me mentiin v. 1984 salaa maistraatissa naimisiin. Yksi pariskunta tiesi, olimme kutsuneet heidät todistajiksi. Homma pysyi täysin salassa kaikilta muilta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


me_myself_&_him kirjoitti:

Suunnittelimme alustavasti tekevämme viralliset puolet maistraatissa valmiiksi ja lähtevämme suoraan häämatkalle tämän jälkeen. Molempien vanhemmille ja muille sukulaisille ajattelimme laittaa vuoden kuluttua yllätyksenä hääkuvan lehteen yksivuotispäivän kunniaksi.

Kuinka moni on mennyt täysin salassa naimisiin ja missä vaiheessa olette muille asiasta ilmoittaneet.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu