Koiran hankinta..

Jos olet hankkimassa ihan omksi iloksi koiraa, ettei sen tarvitse menestyä näyttelyissä niin mielestäni eettisesti oikein ois tarjota rakastava koti koiralle joka sitä tosiaan kipeesti tarvii. Käykäää ihmeessä tutustumassa esim näihin suloisiin yksilöihin. Itsekki ajattelin et kesäl vois jonku karvasen hurmurin suomeen tuoda.

http://www.espanjankoirat.com/index.html    
2338
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

itse en koiraa menisi ihan ensimmäisenä ulkomailta etsimään kun samanlaisia kodittomia koiria on myös suomessa. minusta on hieman turhaa hankkia koira espanjasta tai virosta kun samanlainen koira voi olla kotia vailla ihan parin kilometrin päässä.

Äänestä
  • Suomessa koirakodeissa olevat kodittomat koirat saavat pääosin parasta mahdollista hoitoa ja harva täällä suomessa koiran kadulle ajaa. Toisin on espanjassa jossa jo kultturilliset erot lemmikkien hoidosta ovat melko suuret. Koiria pidetään parvekkeilla(tai jopa varastossa)lyhyeen hihnaan kytkettynä, eikä säännöllisiä ulkoilutuksia ole (tarkoitan nyt joitakin yksityisiä henkilöitä,en järjestöjä ym), koiria ulkoilutetaan kuulemma silloin kun joku perheestä jaksaa ja tämä voi olla jopa vain kerran kuussa. tarpeensa koirat tekevät parvekkeelle( Josta siitäkin tulee monesti koiralle huuto). Tällainen kokemus eräältä espanjan reissultani.. Suomessa koira saa todennäköisesti hyvän ja rakastavan kodin. Espanjassa koditon kulkukoira tuskin saa kotimaastaan kunnon kotia.. Sama pätee myös viroon, joten myös sieltä kannattaa koiraa katsella. siellä koirakodeissa vielä ankeammat olot kuin espanjassa(jo ilmaston takia).

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


nappisilmä kirjoitti:

Jos olet hankkimassa ihan omksi iloksi koiraa, ettei sen tarvitse menestyä näyttelyissä niin mielestäni eettisesti oikein ois tarjota rakastava koti koiralle joka sitä tosiaan kipeesti tarvii. Käykäää ihmeessä tutustumassa esim näihin suloisiin yksilöihin. Itsekki ajattelin et kesäl vois jonku karvasen hurmurin suomeen tuoda.

http://www.espanjankoirat.com/index.html    

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu