kuubaan syyskuussa

kannattaako

Millaset kelit syyskuussa kuubassa? Oon lueskellut että ois ns. talvikautta että satais paljon ja tietty noi hurrikaanitkin mahdollisia, mut onko sadetta tosiaan joka päivä odotettavissa tuohon aikaan?
Ihmetyttää kun esim. curacaolla , joka kuitenkin suht lähellä kuubaa, luvataan takuuvarmaa aurinkoa ympärivuoden eikä hurrikaanit osu sinne, niin voiko säät poiketa niinkin paljon karibialla. Jos jollain kokemusta ylipäätään karibina seudusta syyskuussa niin olisin kiitollinen kommenteista!

2

1471

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hurrikaanit

      Nämä ovat näitä vakiokysymyksiä.

      Syyskuu on hurrikaanikauden viimeisimpiä kuukausia ja useinmiten kovimmillaan. Tämä ei tarkoita että päällesi iskisi myrsky tai että aurinkoa et tule näkemään. Karibian sään tuotemerkki on arvaamattomuus. Aamu 11.30 makoilet rannalla, aurinko porottaa puolipilviseltä taivaalta ja 11.45 voi keskeltä ei mitään ilmestyä ukkoskuuro.

      Käytännössä sadekausi ei tarkoita että sataa yötä päivää, vaan päivittäinen kuuro, joka kestää noin tunnin.

    • it`s worth it

      Sateisiin kannattaa varautua sateensuojilla ja saappaatkaan eivät ole pahitteekai eli kun vettä tulee, niin sitä tulee kerralla paljon. Ns talvikausi nimenomaan on Kuubassa kuivempaa aikaa ja syyskuu ja lokakuu kuuluvat vielä sateisempaan
      kesäkauteen. Myös hyttysten varalle kannattaa ottaa karkotusaineita ja hoitoaineita, sillä pistävät kerralla eivätkä kiertele kuin suomalaiset hyttyset eikä niitä edes kunnolla näe.
      Hotellialueilla pyrkivät savustamaan hyttysiä pois, mutta illan tullen niitä kuitenkin ilmaantuu. Kauempana lännessä olevat saaret ovat vähemmän alttiita hurrikaaneille kuin lämpimän Karibia ja viileän Atlantin rajalla olevat alueet.
      Silti kannattaa mennä Kuubaan - meno on erilaista kuin muilla jenkkituristien pilaamilla Karibian saarilla ja aurinkoakin saa sekä väestö on ystävällistä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 124
      1405
    2. Costa Rica on tympeän makuinen kahvi

      Ostin kahvin hinnan romahduksen kunniaksi Costa Rican "Premium Blendiä". Piti olla sataprosenttista arabialaista. No ain
      Maailman menoa
      100
      1340
    3. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      142
      1289
    4. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      244
      1189
    5. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      57
      1066
    6. 69
      1002
    7. Vieläkään ei voi opiskella kursseja korkeakoulussa?

      Vaikka lakiin tehty muutos hän ei saanut opiskella työttömyystuella. https://yle.fi/a/74-20244925
      Työttömyys
      16
      981
    8. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      83
      901
    9. Onkin niin, että olet hulluna minuun

      mutta et uskalla sitä tuoda ilmi. Salaa haaveilet kiihkeästä suhteesta, vaan siihen se jää, ja syyksi esteet ja muut. S
      Ikävä
      42
      730
    10. Mitä on mietteissäsi

      Tänään?
      Ikävä
      66
      714
    11. Mikä on hulluinta?

      Mitä ikäväsi kohde on tehnyt?
      Ikävä
      37
      636
    12. Nyt ei enää ole

      Mitään mikä pitäisi mut hiljaa, kaikesta. Tämä on muutamalle henkilölle täällä.
      Ikävä
      42
      630
    13. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

      Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
      Tanssii tähtien kanssa
      15
      588
    14. En olis uskonu

      et kuulut tollaseen porukkaan
      Ikävä
      101
      587
    15. Taidan luopua

      Sinusta.
      Ikävä
      34
      575
    16. Jälleen näin nainen unta sinusta

      Aika usein tulet uniini, enkä tiedä, mitä se tahtoo minulle sanoa. Tällä kertaa en ollut kotonasi, vaan ulkona jossain t
      Ikävä
      28
      549
    17. Suolahden ostokeskus

      Kiinteistöyhtiö konkurssissa. Taisi jäädä vastikkeet maksamatta eräällä yrittäjällä.
      Äänekoski
      44
      530
    18. En haluaisi sanoa tätä

      Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari
      Ikävä
      40
      528
    19. Et taida olla ihan varma

      Päätöksestäsi?
      Ikävä
      65
      518
    20. Meiltä löytyy kyllä älliä

      Vai mitä oot mieltä...
      Ikävä
      92
      505
    Aihe