bokseri, minkälaiseen perheeseen sopii?? ym.

koiraa hankkiva

minkälaiseen kotiin, ympäristöön bokseri sopii?? haukkuuko paljon? minkälainen luonne?? kertokaa kokemuksia. hankkimassa koiraa ja bokseri tuntuisi mieluisalta rodulta. :)

7

3829

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • koiraa hankkiva

      ja minkälaista hintaa pyydetään yleensä?

    • Omistanut

      Bokseri sopii perheeseen kuin perheeseen, jossa vain on aikaa kouluttaa se (älyttömän viisas koira jos vain käyttää aikaa koulutukseen). Ystävällinen ja kaikkien kanssa kaveri. Ensimmäiseen ikävuoteen mennessä se yksin jäädessään tulee tuhoamaan kaikki huonekalut mihin pääsee käsiksi, mukaanlukien myös kengät. Ei hauku turhia. Vieraiden aikana hirveä höveli, mutta oman perheen parissa rauhallinen kuin lammas, ei turhia liiku makuupaikalta. Meidän perheeseen hankittiin ensin koira ja lapset syntyivät vasta sen jälkeen. Jos koira oli syömässä ja lapsi konttasi ruokakupin viereen niin Bokseri väisti hienosti sivuun. MUTTA MUISTA BOKSERI KUOLAA AIVAN ÄLYTTÖMÄSTI, ei tarvitse kuin nähdä pullapala niin kuolaa alkaa valumaan kuin keittiöhanasta ja sitten ravistus. Joudut siivouksen yhteydessä pesemään myös katon.

      • poikkeuksia on!

        Meillä on ollut kaksi bokseria, ekalle annettiin kaikkea ihmisten ruokaa ja kuolas hirveästi. Tälle tokalle ei koskaan huom. ei koskaan mitään muuta kuin lihaa ja nappuloita, yllätys ei kuolaa ollenkaan mikä on pienoinen ihme?
        Ei koskaan kerjää mitään mistään, jos lenkillä joku vanha täti koiransa kanssa antaa makupalan, sylkee sen pois heti.

        Olisko mielihaluilla tai hajuilla osuus kuolaamiseen, tuntuis jotenkin järkevältä.

        Kuolaamaton on todella isopäinen ja poskinen uros saksantuonti.

        Koira on aivan huippu rotu, vaikea löytää suukoteltavampaa rotua, on ollut välillä muitakin rotuja, aina kuitenkin päädytään bokseriin, se vaan on niin ihana, ainoa puute on kun se ei osaa puhua, muuten on liikaakin kuin ihminen...

        Onnea koiran hankintaan!


    • sopii kyllä

      melkein perheeseen kun perheeseen mutta kunnollisen peruskoulutuksen vaatii vähintään. Tekemistä sillä pitää olla tai muuten keksii sitä itse. Eikä bokseri nyt kuolaa mun mielestä sen enempää kun muutkaan. Ainut mikä on niin juodessa sillä tuppaa jäämään osa siitä vedestä poskiin ja sitä sitten valutellaan pitkin lattioita.. Meitin bokseri ei hauku jos ei ole asiaa, ilmottaa kyllä jos joku pihaan tulee. Bokseri tarvitsee paljon liikuntaa. Luonne, no fiksu, omalla tavallaan itsepäinen ei miellyttämisen haluinen, aivan ihana, huumorintajua vaaditaan jos bokserin omistaa. Hinta tolla meidän ruttuturvalla oli 900€.

    • sanoa

      että ihana koiruli on. Lenkkikaverin bokserista ainakin saa. Ja aikaa kouluttamiseen menee PALJON.Jaksaa kyllä juosta vaikka koko päivän. Meillä neiti kuolaa aivan valtavasti, ja sama kuin tuolla edellä mainittiin mikään ei säilynyt pikkuhampaiden kosketukselta, ja tätä kesti n. vuoden.

      Onneksi huonekaluja ja kenkiä saa kaupasta uusia.

    • koiraa harkitseva

      Mites tuo boxeri sitten eroaa rotikasta noin niin kuin luonteeltaan ja koulutukseltaan? Vaikeampi/helpompi?

      • .....

        Bokseri on pehmeämpi, ei vahtikoiraksi. Ei myöskään ole varautunut vieraita kohtaan, kuten rotikka. Mun mielestä myös luotettavampi koira. Siis hyvähermoinen ja kestävä. Lempeämpi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      58
      1081
    2. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      11
      810
    3. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      75
      775
    4. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      614
    5. Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa

      Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.
      Kajaani
      83
      563
    6. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      45
      512
    7. Tietysti olen varovainen,

      ei kaikki ole pelkkää epävarmuutta. En halua sotkea mitään, enkä aiheuttaa kenellekään hankaluuksia. Ja luulen että ehkä
      Ikävä
      40
      487
    8. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      35
      486
    9. Hurmasit sitten minut

      kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.
      Ikävä
      43
      483
    10. Sinun kanssasi

      Kahvilassa tapaaminen olisi jotakin niin outoa. Se ei olisi vain kavereiden tapaaminen, koska ei olla oltu oikeita kaver
      Ikävä
      36
      466
    Aihe