bokseri, minkälaiseen perheeseen sopii?? ym.

koiraa hankkiva

minkälaiseen kotiin, ympäristöön bokseri sopii?? haukkuuko paljon? minkälainen luonne?? kertokaa kokemuksia. hankkimassa koiraa ja bokseri tuntuisi mieluisalta rodulta. :)

7

3785

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • koiraa hankkiva

      ja minkälaista hintaa pyydetään yleensä?

    • Omistanut

      Bokseri sopii perheeseen kuin perheeseen, jossa vain on aikaa kouluttaa se (älyttömän viisas koira jos vain käyttää aikaa koulutukseen). Ystävällinen ja kaikkien kanssa kaveri. Ensimmäiseen ikävuoteen mennessä se yksin jäädessään tulee tuhoamaan kaikki huonekalut mihin pääsee käsiksi, mukaanlukien myös kengät. Ei hauku turhia. Vieraiden aikana hirveä höveli, mutta oman perheen parissa rauhallinen kuin lammas, ei turhia liiku makuupaikalta. Meidän perheeseen hankittiin ensin koira ja lapset syntyivät vasta sen jälkeen. Jos koira oli syömässä ja lapsi konttasi ruokakupin viereen niin Bokseri väisti hienosti sivuun. MUTTA MUISTA BOKSERI KUOLAA AIVAN ÄLYTTÖMÄSTI, ei tarvitse kuin nähdä pullapala niin kuolaa alkaa valumaan kuin keittiöhanasta ja sitten ravistus. Joudut siivouksen yhteydessä pesemään myös katon.

      • poikkeuksia on!

        Meillä on ollut kaksi bokseria, ekalle annettiin kaikkea ihmisten ruokaa ja kuolas hirveästi. Tälle tokalle ei koskaan huom. ei koskaan mitään muuta kuin lihaa ja nappuloita, yllätys ei kuolaa ollenkaan mikä on pienoinen ihme?
        Ei koskaan kerjää mitään mistään, jos lenkillä joku vanha täti koiransa kanssa antaa makupalan, sylkee sen pois heti.

        Olisko mielihaluilla tai hajuilla osuus kuolaamiseen, tuntuis jotenkin järkevältä.

        Kuolaamaton on todella isopäinen ja poskinen uros saksantuonti.

        Koira on aivan huippu rotu, vaikea löytää suukoteltavampaa rotua, on ollut välillä muitakin rotuja, aina kuitenkin päädytään bokseriin, se vaan on niin ihana, ainoa puute on kun se ei osaa puhua, muuten on liikaakin kuin ihminen...

        Onnea koiran hankintaan!


    • sopii kyllä

      melkein perheeseen kun perheeseen mutta kunnollisen peruskoulutuksen vaatii vähintään. Tekemistä sillä pitää olla tai muuten keksii sitä itse. Eikä bokseri nyt kuolaa mun mielestä sen enempää kun muutkaan. Ainut mikä on niin juodessa sillä tuppaa jäämään osa siitä vedestä poskiin ja sitä sitten valutellaan pitkin lattioita.. Meitin bokseri ei hauku jos ei ole asiaa, ilmottaa kyllä jos joku pihaan tulee. Bokseri tarvitsee paljon liikuntaa. Luonne, no fiksu, omalla tavallaan itsepäinen ei miellyttämisen haluinen, aivan ihana, huumorintajua vaaditaan jos bokserin omistaa. Hinta tolla meidän ruttuturvalla oli 900€.

    • sanoa

      että ihana koiruli on. Lenkkikaverin bokserista ainakin saa. Ja aikaa kouluttamiseen menee PALJON.Jaksaa kyllä juosta vaikka koko päivän. Meillä neiti kuolaa aivan valtavasti, ja sama kuin tuolla edellä mainittiin mikään ei säilynyt pikkuhampaiden kosketukselta, ja tätä kesti n. vuoden.

      Onneksi huonekaluja ja kenkiä saa kaupasta uusia.

    • koiraa harkitseva

      Mites tuo boxeri sitten eroaa rotikasta noin niin kuin luonteeltaan ja koulutukseltaan? Vaikeampi/helpompi?

      • .....

        Bokseri on pehmeämpi, ei vahtikoiraksi. Ei myöskään ole varautunut vieraita kohtaan, kuten rotikka. Mun mielestä myös luotettavampi koira. Siis hyvähermoinen ja kestävä. Lempeämpi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      150
      9863
    2. Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa

      Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d2
      Maailman menoa
      673
      5474
    3. Kuka on menehtynyt?

      https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras
      Kankaanpää
      27
      3889
    4. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      50
      2685
    5. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      72
      2409
    6. 71
      2093
    7. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      144
      2021
    8. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      233
      1818
    9. Nainen, ota nyt rauhallisesti

      Älä ota kaiken maailman murheita päällesi. Sulla on tapana ottaa elämä liian vakavasti. Ei aina, mutta joskus menee vähä
      Ikävä
      140
      1501
    10. Roger Karimus

      – Sain muun muassa vuonna 2008 kolmen vuoden vankeustuomion törkeästä pahoinpitelystä. Autoin naispuolista tuttuani, kun
      Voimailulajit
      2
      1441
    Aihe