englantilainen vai suomalainen koulu?

marianna

Hei!
Olen naimisissa brittimiehen kanssa, olemme muuttamassa Suomeen. Mietin kouluasioita. Vanhin poika on 12v ja käynyt ikänsä englantilaisa koulua. Onnistuuko koulukielen vaihto suomeksi enää? Hän kyllä puhuu ja ymmärtää hyvin suomea, mutta kirjoittamisen kanssa on heikommin.
Miten sitten jatkossa, Suomessahan kai vaaditaan yo-tutkinto yliopistoissa? Ja senhän voi suorittaa vain suomeksi? Jos hän menee suomessa englantilaiseen kouluun, jääkö suomenkielentaito heikoksi? Onko kellään kokemuksia?

3

610

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • monikulttuurinenäiti

      ilmeisesti teillä on jo tiedossa mihin päin Suomea olette muuttamassa? selvitä mitä kouluja siellä päin on ja ota yhteyttä niihin.Kaikilla kouluilla on nettisivut, ja sitten tänne muutettuanne voitte vielä paikan päällä käydä tutustumassa. Kun otat yhteyttä kouluihin,saat varmaan tarkemmin vastauksia mm.lukio ja yo-kysymyksiisi.
      Suomen kielen suullinen taito on hyvä pohja,kirjoittamisen kyllä oppii.Siihen saa tukiopetusta,joten lisätyötä se teettää!Huomioitava vielä,että ulkomailla opittu suomen kieli ei riitä täällä koulussa pärjäämiseen.Suomessa on paljon termejä,sanontoja ,murteista puhumattakaan joita ei ulkomailla opi.
      Ja tulee ottaa huomioon että koko kulttuurimuutos on suuri.Ei pelkästään opiskelukielen muutos,vaan myös erilaisten tapojen,luonteen,käyttäytymisen yms.omaksuminen vie paljon voimia ja aikaa.Koulussa muilla oppilailla on takana jo5-6 vuotta suomalaista peruskoulua,siinä hankittuine tietoineen.Poikasi pohjatiedot on erilaiset,joissakin asioissa paljon aukkoja.12-vuotiaan opetusaineissa paljon teoriaa,joten käsitteiden omaksuminen,ymmärtäminen teettää työtä.Sanakirja tarpeen!
      Lisäksi on lapsesi jätettävä taakse lapsuudenkoulu,ystävät,harrastukset,koti yms.On tavallaan aloitettava kaikki alusta.
      Jotta poikasi pääsee tänne juurtumaan hyvin kannattaisi hankkia hänelle ajoissa esim.tulevia luokkakavereita (sähköpostia,osoitteita voi kysyä tulevasta koulusta, tietysti oppilaiden luvalla).
      Olisi hyvä jos poika voisi jatkaa jotain harrastusta (esim.jalkapalloa monella paikkakunnalla).
      Työtä tämä kaikki siis teettää!Hyvää jatkoa!

    • sitä että

      lapsi laitettaisiin suomenkieliseen kouluun, muuten suomenkielen taito jää todella vajaaksi. Ystäväni on asunut ihan suomalaisen miehensä kanssa ulkomailla viimeiset 11 vuotta, heillä 9 ja 6 vuotiaat lapset.

      Kumpikin lapsi käy, tai kävi, kansainvälistä koulua jossa kaikki kirjat englanniksi. Vanhemman pojan kielitaito oli kuitenkin alkanut jo selvästi heikentyä, ei osaa sanoja, ei muista tai korvaa sanat maan kielellä tai koulun kielellä eli englannilla..Puhuu kyllä sujuvasti suomea, mutta noita korvauksia tapahtuu useasti ja kirjoittaminen ja varsinkin oikeinkirjoitus heikkoa. Vanhempi lapsista siirrettiin suomenkieliseen kouluun ja ongelmat alkoivat vähentyä.

      Itse sanoisin että lukiossa suomen kielen täydellinen omaaminen on sen verran tärkeää, etten alkaisi riskeerata lapsen mahdollista koulumenestystä sillä ettei tämä ymmärrä mitä paperissa lukee. Eli suosittelisin itse lämpimästi tuota suomalaista koulua - muita kieliä kun oppii, varsinkin englantia - ihan sujuvasti suomessa ja juttelemalla kavereiden kanssa..

    • ...osaamista

      Ota myöskin selvää tulevan paikkakuntanne kaksikielisistä kouluista. Ainakin täällä pääkaupunkiseudulla useita. Voisi olla helpompaa lapselle sopeutua, niin sanottu "lievä lasku".

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      19
      3345
    2. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      9
      2744
    3. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      28
      2374
    4. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      42
      1707
    5. KL: Mari Hynynen avoimena - Jouni-rakkaan ja Joel-pojan välit ovat nämä!

      Mari Hynynen (ent. Perankoski) on naimisissa Jouni Hynysen kanssa. Marilla on edellisestä liitosta yksi lapsi, Joel Vola
      Suomalaiset julkkikset
      9
      1384
    6. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      41
      1301
    7. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      8
      1275
    8. Oletko uhriutuja?

      vaikka itse olet rääkännyt toista ja aiheuttanut ties mitä toiselle.
      Tunteet
      52
      1223
    9. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      37
      1133
    10. Missikohu edustaa nykyajan monimuotoisuutta

      Puolesta vai vastaan, saako esittää pilkkaavasti jonkun toisen ihmisen syntyperäisiä ominaisuuksia? Kadulla vastaan tule
      Sinkut
      258
      1080
    Aihe