Mitäs nyt

6kk selvänä

Toiveeni puolivuotta selvinpäin toteutui, mutta mitä nyt? Jatkanko samaa nolla linjaa vai uskallanko jo hieman maistella. Haluaisinkin kommentteja saman linjan ihmisiltä, että miltäs heistä tuntui saavuttaa moinen muuttuminen ja kuinkas heidän tämän päivän juominen onnistuu vai jääkö "känni" helposti päälle?

12

1030

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Itselläni 5 vuotta takana.

      Olen lähipiirissä nähnyt kuinka helposti huikka hirttää päälle.Ja eikö ole hienoa kun olet noinkin kauan pysynyt selvänä ?Ajattele terveyttäsikin.

    • Peruspessimisti.

      Nelisen kuukautta kuivattelin, ja aioin laillasi vähän maistella, mutta ketuille meni. Ne 4 kk:n juomattomatkin viinat piti juoda tavallisen kuurin päälle.
      Taitosi on säilynyt aivan ehtana, tosin en sitä lähtötasoasi tiedä.
      Jos juominen oli aiemmin ongelma, niin kyllä se ongelmaksi menee uudelleenkin hyvin helposti.

    • A-took

      tarkoittaa alkoholin käytön jatkumista siitä, mihin se jäi.
      juomaportaita voi kulkea vain yhteen suuntaan, eikä tauot sitä tosiasiaa muuta mihinkään.

      ikävä asia ehkä mutta vielä ikävämpää itselle on kuvitella jotain muuta niin mieleistä kuin se oliski juomarille.

      sulla on tietoa asiasta ja päätöksen teet itse.
      mikä on sun loppuelämä ?

    • Papio1

      Minulla puolen vuoden raittiuden jälkeen elämä alkoi kunnolla ja ilman alkoholia tai sen haluja toimimaan. Pian tulee 1 1/2 vuotta täyteen. En enää edes ajattele koko asiaa. Joskus satunnaisesti lyö outoja "kylmä kalja" -muistoja päälle. Sitten huomaa kuinka tarpeettomia ne ovat/olivat. Olen nuo vibat tänne palstalle kirjoittanut. Niitä on ollut käsittääkseni 1 1/2 vuoden aikana kolme kappaletta. Olen saanut täältä hyviä neuvoja.

      Kokeile nyt siitä eteenpäin vuosi täyteen ja kelaa sitten sitä mikä oli meininki välillä 6 - 12 kk. Sitten varmaan huomaat, että on parempi jatkaa edelleen valitsemmallasi tiellä.

      Näin on - Ride on!

    • joskusjuoppo

      Sinuna en koskisi alkoholiin ainakaan toiseen puoleen vuoteen.
      Ihan vaan todistamisen vuoksi.

    • ..hyväkäs..

      Sait tuossa jo hyviä ja olletikin odottamiasi vastauksia. Vai jäikö joku kaiveleen??
      Laitanpahan tähän nyt kokemuksistani lyhyesti, koska uni ei näköjän taas tule ( elämänrytmit sekasin) ja koska " jotain sentään tiedän minäkin ".

      Tipattomat tammikuut oli olevinaan kova juttu jo silloin 70-luvulla. Saattoipahan rauhallisin mielin möyhentää lopun vuotta. Ja myöhän möyhennettiin.
      Olin viimeisessä vaiheessa n 14 - 15 kk tipattomana ja sinä aikana kyllä itseluottamus ja -varmuus viina-asioissa nousi kohisten. Mutta mites kävikään?? Huonosti kävi pojalle, peräti köpelösti!! En tosin alkanut maistella , vaan JUODA, mutta sitä teinkin sitten niin, kuin en koskaan ennen ollut tehnytkään ja siinä rytäkässä meni parisen kuukautta täydessä sumussa. Päättyi itsarifiiliksiin ja totaaliseen tappioon; raitistuin sen jälkeen ja olen sittemmin ollutkin tipoitta!!
      Minun kohdallani ainakin pätee n 110% se, että alkoholisti ei voi palata johonkin haaveilemaansa maisteluun. Olin jo vuosia juonut alkoholistisesti ja tuo pieni tauko ja sen jälkeiset tapahtumat ainakin minulle riitti kertomaan, että se sairaus vain pahenee raittiinakin ollessa. Uskomatonta mutta näin se vaan menee.

      Jos siis olet jo alkoholisti, niin funtsipa vielä hetki.
      Jos et ole, niin funtsipa vielä toinenkin hetki. Esim sitä, miksi pidit tuon puoli vuotta, miltä nyt elo tuntuu ja maistuu, miksi maistelisit....

      No ni, siinä se mun lyhyesti taas oli....

      Tsemppiä siulle ja kaikille muillekin, mie lähen koiran kanssa ulos ja yritän nukkua.....

    • mulla meinasi putki alkaa 3.n alkoholivapaan oluen jälkeen,ja raittiutta oli silloin takana 6 vuotta.Onneksi silloin ei ollut viinaa saatavilla.

    • kokenut kaiken tietää?

      "...vai jääkö "känni" helposti päälle?..."

      Omasta kokemuksestani tiedän, kyllä jää! Itselläni oli aikoinaan jopa vuodenkin raittiuksia, ajattelin, nyt osaan juoda. Mitä vielä, kännääminen jatkui entistä kovempana.

      Lopetin kokonaan, ainoa tapa jolla minä selviän. Jatka raittiina, juomisen halu katoaa ihan itsestään totuttuasi raittiuteen.
      Itse olen ollu jo n. 7 v ihan ilman alkoholia ja vasta nyt elämää voi sanoa elämäksi.

      Usko kokenutta, muuten käy huonosti...

    • jatkamaan

      No minun kokemukset ovat aika lyhyeltä ajalta mutta kerron kuitenkin. Juopoksi en ole itseäni kutsunut koskaan. Työni ja perheeni olen hoitanut. Mutta kavereiden kanssa nautitun sivistyneen lasillisen tai kahden jälkeen olen piipahdellut loppuillan omalla salapullolla ryypiskelemässä. Näin meni muutamia vuosia. Sitä ennen osasin juoda ihan ihmisten lailla eli silloin tällöin juhlissa ja joskus kotona. Päätin tehdä tuosta hommasta lopun. En ottanut mitään. Luulin että muutama viikko olisi riittänyt. Sitten päätin kokeilla. Ja kun viinaa sain join lähes yhdeltä istumalta puoli pulloa kossua ja nukahdin. Muuten olisin juonut loputkin. Silloin huomasin että ainakaan minun ei kannata edes kokeilla. Saman olen huomannut tupakanpoltossa, jonka olen lopettanut ties kuinka monta kertaa. Sitten olen jossain tilanteessa polttanut vain yhden mutta siitä se sitten on taas ratkennut. Nyt on viides vuosi menossa tupakatta eikä enää edes tee mieli. Toivon että viinan kanssa käy samalla tavalla.

    • ja roikkasee

      Jos mieles tekee kupitella niin oma asias kupitteletko vai etkö. Eikait se känni kellekään jää päälle jos sen lopettaa?

      Dokailu on tosin ihan joutavaa, mutta kivaa. Mieti siinä sitten. Mutta miksi ihmeessä jossain raivouskovaisten kuivistelu-palstalla utelet että "ottaako vaiko eikö ottaa". mitä kuvittelit saavasi vastauksiksi?

      Ihminen juo jos sitä janottaa, muuten ei.

      • Eipä

        Tuo sunkaan vastaus kovin kummoinen ollut, raivouskovaisten?


      • joskusjuoppo

        ...perustelisit tuon "raivouskovaiset" jos sitä kysyttäisiin?


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      91
      1107
    2. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      125
      886
    3. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      110
      881
    4. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      278
      675
    5. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      76
      648
    6. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      73
      603
    7. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      64
      572
    8. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      54
      546
    9. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      38
      510
    10. Mitä toivot

      Kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      72
      483
    Aihe