Golf lll -94 Ei pysy käynnissä?

Tekniikkana 1.4 monipiste

Auto lähtee käyntiin, mutta sammuu heti. Bensapumppu ainakin toimaa sen hetken mitä pitääkin. Bensansuodatin vaihdettu.

-Onko vika bensapumpun releessä? Releen numero (99)?
-Vai kenties muualla esim joku tyyppivika?
2842
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Ei ole nelipisteruisku, vaan todennäköisesti monomotronicin yksipisteruisku.

Kyseessä voi olla imuvuoto: Tarkista jarrutehostimelta lähtevä alipaineputki ja siitä lähtevä käyrä alipaineletku imusarjaan.

En suosittele alkamaan vaihtelemaan sytytysosia ym yksi kerrallaan, koska tulee kalliimmaksi kuin viedä auto sellaiseen huoltoon, josta löytyy tarvittavat testerit. Helsingissä Alppilan autosähkö on ykköspaikka, maahantuojakaan ei kykene samanlaisiin saavutuksiin.

Bensanpainemittarilla selviää saako riittävästi bensaa. Sytytyksenohjausyksikön ja ECUn viat näkee testerillä.

Äänestä
  • No se vika selvisi tänään! (heh vm olikin -95)

    Releen vaihto ei auttanut yhtään!
    Sinisellä tiskillä sanoivat, ettei ajonestoa kyseisessä autossa ole ollenkaan.

    No ajoesto oli ja toinen avain entinen!

    Korjaus: Toinen avain kaapista ja kone käyntiin :DD

    Mutta kiitti auttaneelle!!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Rele? kirjoitti:

Tekniikkana 1.4 monipiste

Auto lähtee käyntiin, mutta sammuu heti. Bensapumppu ainakin toimaa sen hetken mitä pitääkin. Bensansuodatin vaihdettu.

-Onko vika bensapumpun releessä? Releen numero (99)?
-Vai kenties muualla esim joku tyyppivika?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu