Eli siis olenko ymmärtänyt oikein että jos luotiliiviin joku amppuu niin sitten luotiliivi on entinen vai käytetäänköse aina uudestaan ja uudestaa??? Kun mun tietämyksen mukaan se luoti jää kiinni liiveihin ja sitten se nyppästään siittä pois jos ei oo ite irronnut. Onko olemassa sitten sellatteita että ei jää kiinni vaan se lysähtää siihen ja tippuu alas (luoti) tai kimpoo johonkin vähän matkan päähän??
Luotiliivit
Bishop4
3790
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
luotiliivin tarkoitus on estää luotia tunkeutumasta kehoon. Mm. poliisien käyttämissä luotiliiveissä jää pienoinen jälki liiveihin, joten jos uusi luoti sattuu millilleen samaan kohtaan, voi suoja olla heikko. Siksipä poliiseilla on määräys, että jokaisen ampumisyrityksen jälkeen liivit on vaihdettava uusiin.
Eikä pelkästään Poliisien ohjeistus vaan ennen kaikkea suojaliivienvalmistajat edellyttävät suojien vaihtamista.
.. eli suojaustaso heikkenee iskuista esim luoti tai puukonisku.
Kyllähän se niin tuppaa olemaan, että liivit pitää vaihtaa sen jälkeen, kun ne ovat kerran hengen pelastaneet. Tällä tarkoitan siis sitä, että yksi suojapaneeli kestää yhden luotettavasti yhden luodin, jonka jälkeen se tulisi vaihtaa uuteen. Sama puukon iskuissa ja viilloissa.