Vihjeitä matkalle!

kesällä06

Käytiin tyttökaverin kanssa viime vuonna Ryanairilla mukavalla omatoimimatkalla Iso-Britanniassa ja Irlannissa. Ensin lennettiin Lontooseen(3 yötä), sitten junalla ja lautalla Dubliniin(3 yötä), sieltä bussilla Galwayhyn(2 yötä), sieltä Killarney(1 yö) ja sieltä bussilla etelään Corkiin, josta sitten lensimme Lontoon kautta taas Suomeen suuremmitta ongelmitta. Lennot maksoivat noin 100€/hlö ja muu matkustus oli kohtuuhintaista!
Lontoossa suosittelen Biccadilly Backbacker's-hostellia aivan Biccadilly Circuksen kupeessa(SIIS YDINKESKUSTAA!)Halpa, mutta meille ainakin hyvä. Dublin todella ei sitten Lontoon jälkeen kolahtanut minullekaan, mutta kun jatkoimme Galwayhyn niin JES! Ihana kaupunki, ja sieltä tehty bussimatka Cliffs of Moher-
jyrkänteelle oli hieno kokemus. Killarneysta oli tarkoitus hypätä bussiin, jolla kiertäisimme Kerryn niemimaalla the Ring of Kerry-kierroksen = KANNATTAA TARKISTAA MINÄ PÄIVINÄ BUSSI KULKEE! Pääsimme onneksi erään amer. naisen kyytiin ;)
Cork ei ollut kovinkaan kummoinen, mutta Irlannin maisemat ja metsät olivat upeita matkustettaessa ympäri maata.
Irlantia suosittelen kaikille, Dublinia tai Corkia en ;)

1

829

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Cork oli kivempi

      kuin Dublin. Mutta Corkissa kannattaa vähän viipyä ja seikkailla myös vähän ympäristöä. Ihania paikallisten kansoittamia bubeja, joissa oli koko ajan live-laulua (extempore1) ja mahtava kauppahalli - kokemisen arvoinen todellakin. Sinne yläparvelle kakkukahville ja katselemaan. Ja Blarneyhin kannattaa poiketa Corkista, vaikka pyörällä...

      Calway ok, Killarney - no joo. Dingle oli jo mukavampi. Ne pienimmät kaupunkit ovat milestäni kaikkein tunnelmallisimpia (no Tipperary nyt ei ollut kiva :). Kinsale oli kaikkein ihanin kaupunki.

      Cliffs of Moher kannattaa käydä - ehdottomasti. Ja kun vielä pääsee sinne näin off season, niin voi rauhassa ihailla upeita maisemia.

      Ja nyt sitten Belfastiin autoillen Dublinista ja Connemaraan... Ihana reissu tulossa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      85
      4960
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      95
      2794
    3. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      43
      2786
    4. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      199
      2392
    5. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      28
      1994
    6. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      133
      1949
    7. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      178
      1560
    8. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      16
      1481
    9. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      1299
    10. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      362
      1298
    Aihe